Pierwsza ciąża po 35 latach: co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o poczęciu

Pomimo statystyk funkcja reprodukcyjna kobiet opiera się nie tyle na wieku, co na „rezerwie owulacyjnej” lub, jak to się nazywa, „rezerwie jajników”. Ten zbiorowy termin opisuje liczbę i jakość jaj, które kobieta ma do dyspozycji w celu owulacji i zapłodnienia.

Każda kobieta rodzi się już z pewną ilością jaj. Według American College of Obstetrics and Gynecology w chwili urodzenia kobieta ma w jajnikach około 2 miliony jaj, z których tylko 300-500 tysięcy przetrwa do pierwszej miesiączki. I tylko około 400 z tych jaj dostanie się do rezerwy owulacyjnej kobiety i zostanie spożyta przez cały cykl rozrodczy.

Po 35 latach liczba żywych jaj zaczyna szybko spadać, znacznie zmniejszając częstotliwość poczęcia, obliczoną dla jednego cyklu miesiączkowego. Na ten proces może mieć również wpływ długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, które hamują owulację, a także szereg chorób kobiecych, na przykład zespół jajników polukystozy.

5 kroków do poczęcia

Przestrzeganie tych prostych zasad pomoże zwiększyć szanse na poczęcie zdrowego potomstwa.

Pełne badanie lekarskie

Zanim zaczniesz planować ciążę, przejdź pełne badanie lekarskie i umów się na wizytę u ginekologa. On wyda indywidualne zalecenia dotyczące wczesnej koncepcji na podstawie twojego wieku, historii medycznej i sprawności fizycznej.

W przypadku kobiet w wieku 35–40 lat American Community for Reproductive Medicine zaleca poszukiwanie pomocy u specjalistów ds. Niepłodności, jeśli pożądana ciąża nie wystąpi po 6 miesiącach nieudanych prób poczęcia.

Indywidualne obliczenia owulacji

Wiele kobiet traci szansę na poczęcie, nieefektywnie wykorzystując tak zwane okno płodności, które otwiera się na 5 dni przed owulacją i zamyka w dniu jej rozpoczęcia.

Idealnie, w przypadku klasycznego 28-dniowego cyklu miesiączkowego owulacja powinna nastąpić dokładnie 2 tygodnie przed oczekiwanym dniem rozpoczęcia miesiączki. Dzieje się tak jednak w mniej niż 30% przypadków. W rezultacie, planując zapłodnienie około oczekiwanej daty owulacji, wiele kobiet w stary sposób koncentruje się tylko na oknie od 10 do 17 dni cyklu, tym samym tracąc „prawdziwą” owulację i prawdziwą szansę na zajście w ciążę.

Określenie cyklu owulacyjnego

Biorąc pod uwagę, że wraz z wiekiem cykl menstruacyjny staje się mniej regularny, po 35 roku znacznie trudniej jest przewidzieć dni płodne.

Bezstresowy

Istnieje wiele przykładów, kiedy długo oczekiwana koncepcja pojawia się po tym, jak desperacka para rezygnuje ze wszystkich prób zajścia w ciążę i decyduje się żyć dla przyjemności lub adoptować dziecko. Dla wielu wydaje się to cudem i prezentem z góry, jednak podobne historie mają raczej naukowe wyjaśnienie.

Według jednego badania, u kobiet z wysokim poziomem alfa-amylazy, substancji znajdującej się w ślinie i która jest biomarkerem chronicznego stresu i zmniejszonej płodności, zdolność do poczęcia podczas sześciu cykli menstruacyjnych była o 12% niższa niż u kobiety z niskim poziomem alfa amylazy.

W innym badaniu naukowcy zebrali próbki śliny, aby przeanalizować hormony stresu u kobiet próbujących zajść w ciążę, obserwując je przez następne 12 miesięcy. W rezultacie kobiety o najwyższym poziomie alfa-amylazy potrzebowały średnio o 29% więcej czasu na poczęcie niż kobiety o najniższym poziomie tej substancji.

Spokój, tylko spokój

W oczekiwaniu na cenne dwa paski staraj się zachować optymizm i spokój ducha, ponieważ fizjologiczne skutki stresu mogą nie tylko prowadzić do zakłócenia cyklu miesiączkowego, ale także powodować trudności w poczęciu.