Jaskra - przyczyny, metody zapobiegania i leczenia

Co to za choroba?

Jaskra jest postępującą przewlekłą chorobą oka, która może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku. Wynika to z naruszenia naturalnego krążenia płynu wewnątrzgałkowego, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, w wyniku czego cierpi siatkówka oka i osłabia nerw wzrokowy.

Każdy jest zagrożony jaskrą, od niemowlęcia po seniora. Co więcej, przyczyny jego wystąpienia nie są znane specjalistom na pewno. Niebezpieczeństwo polega na tym, że najczęściej choroba ta przebiega bezobjawowo i jest diagnozowana na późnym etapie, kiedy pacjent idzie do okulisty z skargami na ostrą utratę wzroku.

Ślepota zaczyna się od utraty widzenia peryferyjnego lub bocznego, co z początku kompensuje nieświadome odwrócenie głowy na bok. Tak więc wczesne stadia choroby pozostają niezauważone i przyciągają uwagę tylko przy znacznej utracie wzroku u ludzi.

Metody zapobiegania i leczenia

Najlepszym sposobem, aby uchronić się przed skutkami jaskry, jest poddanie się pełnemu badaniu przez okulistę, aw przypadku pozytywnej diagnozy pójść ścieżką utrzymania wzroku. Pomimo tego, że do tej pory medycyna nie znalazła sposobu na całkowite wyleczenie jaskry, za pomocą leczenia medycznego i chirurgicznego można zawiesić dalszy postęp choroby i ślepotę.

Do tej pory, aby zatrzymać rozwój jaskry jako terapii pierwszego rzutu, najbardziej skuteczna jest procedura selektywnej trabekuloplastyki laserowej, która jest w stanie obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe o 30%.

Z reguły ta metoda leczenia jest głównym wyborem lekarzy i pacjentów w przypadku, gdy krople do oczu nie mają już pożądanego efektu, a także w początkowych stadiach jaskry.

Selektywna laserowa trabekuloplastyka, w skrócie SLT, jest dość prostą nieinwazyjną procedurą wykonywaną w warunkach ambulatoryjnych i ma na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W tej procedurze stosuje się laser o tak niskim poziomie energii cieplnej, że często nazywany jest „zimnym”. Ten typ lasera selektywnie wpływa tylko na niektóre komórki pigmentowe tkanki oka, dlatego nazywa się go selektywnym. Jego działanie jest tak delikatne, że nie tylko nie powoduje dysfunkcji podczas zabiegu, ale prawie nie pozostawia blizn pooperacyjnych.

Ponadto pacjent nie musi nawet brać zwolnienia lekarskiego, ponieważ korekta za pomocą „zimnego lasera” wraz z całym przygotowaniem zajmuje około 15 minut.

Mechanizm działania SLT jest dość prosty.

Bezpośrednio przed zabiegiem wkrapla się krople do znieczulenia do operowanego oka w celu uzyskania efektu znieczulenia miejscowego. Następnie, za pomocą specjalnego mikroskopu, lekarz kieruje skupioną wiązkę światła, podobną do lampy błyskowej aparatu, w obszar systemu drenażu oczu. W rezultacie efekt termiczny lasera prowadzi do chemicznych i biologicznych zmian w tkankach niezbędnych do poprawy usuwania płynu z oka, powodując wzrost ciśnienia. Ta procedura jest absolutnie bezbolesna i zapewnia pacjentowi minimalny dyskomfort.

Pomimo wysokiej skuteczności SLT bardzo ważne jest, aby pamiętać, że ta metoda nie jest w 100% lekarstwem na jaskrę, ale ma jedynie działanie korygujące, łagodzące objawy choroby i pomagające utrzymać wzrok.

W większości przypadków efekt korekcji laserowej trwa od 1 roku do 5 lat. Aby utrzymać jaskrę pod kontrolą, u niektórych pacjentów wystarczy tylko jedna ekspozycja laserem, podczas gdy inni wraz z laserem wymagają dodatkowych leków w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

W razie potrzeby kilka lat po wstępnej korekcie procedurę można powtórzyć. Jednak z czasem, przy wielokrotnym użyciu lasera, jego działanie ostatecznie traci skuteczność.

Z tego powodu niektórzy lekarze wykonują laserem tylko połowę tkanki oka podczas początkowego leczenia, aby osiągnąć dobry efekt po powtórzeniu zabiegu.