5 niepokojących sygnałów kobiecego ciała, wskazujących na możliwą bezpłodność

Wiele kobiet podejmuje niezwykłe wysiłki, aby nie zajść w ciążę, ale dopiero później zdaje sobie sprawę, że poczęcie dziecka jest w rzeczywistości o wiele trudniejsze, niż mogłoby się wydawać z zewnątrz.

Rzadko przypisujemy im należyte znaczenie, jednak te banalne i tak znane wielu kobietom objawy mogą stać się barierą dla cennych dwóch pasków.

Nieprawidłowości menstruacyjne

Zakres objawów określających nieregularne miesiączki jest bardzo szeroki. czasami nawet lekarzom trudno jest określić tak zwany normalny limit.

Jednak nieregularne miesiączki są jednym z najbardziej oczywistych i „głośnych” sygnałów, za pomocą których nasz organizm zgłasza możliwe problemy rozrodcze.

Jeśli próbujesz począć dziecko, a długo oczekiwana ciąża nie występuje, najpierw przeanalizuj swój cykl miesięczny. Sporadyczne miesiączki, na przykład, przybywające zbyt często lub, przeciwnie, niezwykle rzadkie, mogą być oznaką nieregularnej owulacji i znacznie komplikują możliwość poczęcia. Niepokojące mogą być również brązowawe plamienia lub przerywane krwawienia między cyklami.

Kobiety z regularnym cyklem powinny zwracać uwagę na krwawienie międzymiesiączkowe podczas stosunku. Ten rodzaj wydzielania jest często wskaźnikiem obecności w ciele polipów, mięśniaków lub infekcji, które mają negatywny wpływ na funkcje rozrodcze kobiet.

W większości przypadków zaburzenia cyklu są spowodowane problemami z tarczycą i zaburzeniami równowagi hormonalnej - stanami, które można naprawić za pomocą odpowiednio przepisanego leczenia.

Ból miednicy podczas seksu lub wypróżnień

Nieuzasadniony przewlekły ból miednicy podczas stosunku lub defekacji może być objawem endometriozy, choroby występującej u 10% kobiet w wieku rozrodczym. Oprócz bólu miednicy endometriozie często towarzyszy obfita i bolesna miesiączka.

W tej chorobie komórki błony śluzowej wewnętrznej jamy macicy, endometrium, mogą rosnąć poza nią, na przykład do jajników, jajowodów, odbytnicy i innych narządów. Lekarze nazywają endometriozę jedną z głównych przyczyn niepłodności i poronienia.

Pomimo faktu, że przy diagnozie endometriozy koncepcja jest dość problematyczna, przy kompetentnym podejściu i pomocy specjalistów wiele kobiet nadal udaje się zajść w ciążę i mieć zdrowe dziecko.

Grube włosy w nietypowych miejscach

Twarde, ciemne włosy na wardze, brodzie, szyi lub brzuchu to nie tylko czynnik drażniący, ale także jeden z objawów policystycznych jajników. Jest to powszechne zaburzenie hormonalne, które może negatywnie wpływać na zdolność kobiety do zajścia w ciążę. Dlatego jeśli zauważysz, że masz zwiększoną owłosienie na twarzy i innych miejscach niezwykłych dla wzrostu grubych włosów, skontaktuj się ze specjalistą. Jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, lekarz najprawdopodobniej przepisze specjalne środki antykoncepcyjne, które pomogą przywrócić równowagę hormonalną i utrzymają chorobę pod kontrolą, a także porozmawia o metodach poczęcia dostępnych w twoim przypadku.

Białawe wydzieliny z brodawki sutkowej

Jeśli nie jesteś w ciąży i nie karmisz piersią, ale zauważysz białe wydzieliny z sutków, przyczyną twoich problemów jest prawdopodobnie podwyższony poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka matki. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka objaw ten wydaje się wystarczająco nieszkodliwy, wydzielina ze sutków może być oznaką bezpłodności. Faktem jest, że podwyższony poziom prolaktyny zwykle sygnalizuje naruszenie produkcji hormonów płciowych, co z kolei może prowadzić do słabej owulacji, a nawet jej braku, aw konsekwencji do problemów z poczęciem.

Fale

Uderzenia gorąca, stan, w którym jesteśmy jakby wrzuceni w gorączkę, są jednym z głównych objawów okresu około lub menopauzy. Pomimo faktu, że zwykle kobiety wkraczają w ten czas bliżej 50 lat, menopauza może wystąpić przedwcześnie. Z reguły wczesna menopauza jest dziedziczna i jest charakterystycznym znakiem ukończenia kobiecych lat rozrodczych. „Rozrodczy zachód słońca” - odzwierciedla jeden z najtrudniejszych problemów w leczeniu niepłodności, który wymaga natychmiastowej diagnozy i szybkiej pomocy lekarskiej.

Brak objawów

Jest to być może najbardziej niezwykły i zaskakujący objaw, gdy kobieta, przechodząc przez wszelkiego rodzaju trudności z poczęciem, nie znajduje absolutnie żadnych oznak niepłodności.

Brak oczywistego problemu jest bardzo zwodniczy i często stanowi dla nas sztuczkę. Pewna swojej płodności kobieta odkłada wizytę u specjalisty, kontynuując próżne próby zajścia w ciążę. W rezultacie świadomość problemu pojawia się zwykle za późno.

Według większości specjalistów w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, jeśli pożądana ciąża nie wystąpi w ciągu sześciu miesięcy od podjęcia prób, powinna to być przyczyna udania się do lekarza, ponieważ większość chorób wpływających na funkcje rozrodcze dobrze reaguje na leczenie z wczesną diagnozą i odpowiednim, kompetentnym podejściem .