Od zaskórników do tłuszczaków: rodzaje, objawy i przyczyny trądziku

Zaskórniki

W języku narodowym nazywane są trądzikiem lub trądzikiem, prawdopodobnie jest to najczęstszy rodzaj trądziku. Pojawiają się w wyniku zatykania porów nadmiaru sebum i martwych komórek naskórka. Comedones są dwojakiego rodzaju: zamknięte, z reguły są to zaskórniki i otwarte, co jest powszechnie nazywane czarnymi kropkami.

W otwartych zaskórnikach sebum utlenia się i szybko twardnieje, uzyskując ciemny, najczęściej czarny odcień.

Zamknięte zaskórniki są ukryte pod cienką warstwą skóry i mają biały lub różowawy odcień. Zaskórniki są niebezpieczne tylko dlatego, że powodują silny stres i podrażnienie ich właścicieli, ponieważ mają tendencję do wyskakiwania w najbardziej nieodpowiednim momencie.

Najbardziej skutecznym sposobem uniknięcia trądziku jest zawsze mycie w nocy w każdych okolicznościach! Aby oczyścić pory i zapobiec wysypce, dermatolodzy zalecają stosowanie produktów zawierających co najmniej dwuprocentowy roztwór kwasu salicylowego.

Ale odradza się stosowanie tak ukochanych przez wielu pasków do usuwania czarnych kropek.

Faktem jest, że paski na rzepy dosłownie odklejają naturalną warstwę ochronną skóry, usuwając czarne kropki tylko powierzchownie. Jednocześnie pory pozostają zatkane i podatne na infekcje.

W leczeniu przewlekłego trądziku zwykle stosuje się środki zewnętrzne, takie jak nadtlenek benzoilu, retinoidy i kwas azelainowy, aw niektórych przypadkach, według uznania dermatologa, do podawania doustnego można stosować antybiotyki.

Trądzik zapalny

Trądzik o charakterze zapalnym można dość łatwo rozpoznać po zaczerwienieniu i wyczerpaniu skóry skoncentrowanym wokół małego ropnia.

Występują, gdy bakterie łączą się z nadmiarem sebum i zrogowaciałymi komórkami naskórka w naszych porach. Dość często trądzik ze stanem zapalnym rozwija się od zwykłych zaskórników, gdy próbuje się je wycisnąć niezależnie w domu.

Aby zmniejszyć ten rodzaj wysypki, zaleca się stosowanie środków myjących do mycia, które obejmują nadtlenek benzoilu, a także wybieranie bezolejowych produktów do pielęgnacji skóry.

Jako karetkę na początek stanu zapalnego dermatolodzy zalecają natychmiastowe nałożenie kremu na pryszcz, który zawiera jeden procent hydrokortyzonu i nadtlenku benzoilu. Konsultant w aptece pomoże ci wybrać właściwe lekarstwo. I oczywiście taki pryszcz nigdy nie powinien być wyciskany, ponieważ jest to obarczone nie tylko możliwością infekcji i zaostrzenia stanu zapalnego, ale także ryzykiem powstawania blizn lub blizn.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty, zwany także trądzikiem różowatym, jest przewlekłym zapaleniem, które objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem i wysypką skórną na nosie, policzkach, brodzie i czole.

Milia

Są to nieszkodliwe powierzchowne torbiele, w postaci małych białych twardych pryszczów o średnicy 1-2 mm, które pojawiają się pod skórą, zwykle w nosie, policzkach i oczach. Nie są podatne na wyciskanie i nie są zmywane przez trądzik.

Milia może wystąpić z każdym rodzajem i kolorem skóry. Jednak częściej niż inni ludzie, którzy cierpią na trądzik różowaty, oparzenia słoneczne i produkty do makijażu na bazie oleju, napotykają ten problem.

Oprócz problemów estetycznych mila nie stanowi znaczącego zagrożenia dla zdrowia.

Do domowej pielęgnacji takiej skóry dobrze nadają się środki złuszczające z alfa-hydroksykwasami (AHA), na przykład glikolowe lub mleczne.

Jeśli produkty do pielęgnacji domu lub salonu są bezsilne, zawsze możesz skonsultować się z dermatologiem, który usunie milę małym nacięciem, aby radykalnie rozwiązać problem.

Rogowacenie grudkowe

Te małe krosty przypominające gęsią skórkę lub, jak są również nazywane, pryszcze, najczęściej są widoczne na biodrach lub ramionach, ale czasami mogą wyskoczyć na twarz.

Tłuszczak

Jest to łagodny nowotwór powstały z tkanki tłuszczowej, dlatego często nazywany jest tak zwaną tkanką tłuszczową.

Wen jest przeważnie odczuwany jako miękkie, ruchome guzki, które tworzą się pod skórą w miejscach warstwy tłuszczu i mogą pojawiać się na prawie każdej części ciała, w tym twarzy. Z reguły rozmiar wen nie przekracza 5 cm, ale w wyjątkowych przypadkach mogą osiągnąć 20 cm.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​prawie zawsze tłuszczak jest łagodny i nie wymaga specjalnego leczenia.

Jeśli wen powoduje dyskomfort fizyczny lub estetyczny, można go łatwo usunąć minimalnie inwazyjną metodą chirurgiczną.

Jeśli jednak zauważysz, że tłuszczak zaczął szybko powiększać się lub powodować ból, warto umówić się na wizytę do dermatologa, który przepisze niezbędne testy i ewentualnie wykona biopsję.