Nadużywanie kofeiny, wybielanie zębów i 11 kolejnych tabu dla przyszłych matek, o których nie należy zapominać

Kofeina

Często w czasie ciąży poziom energii gwałtownie spada do zera, a czasem jest tak miło pić filiżankę aromatycznej kawy. I nie ma nic strasznego, jeśli znasz miarę, a najlepiej w gramach. Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Ciąży zaleca spożywanie nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. Na przykład filiżanka cappuccino zawiera 50-70 g kofeiny, w czarnej herbacie - 40-50, a zielona herbata 20-30. I chociaż nie przeprowadzono badań nad wpływem kofeiny na ciało kobiet w ciąży, naukowcy mogli dowiedzieć się, że nadmierne stężenie tej substancji u zwierząt prowadzi do przedwczesnego porodu, zmniejszenia płodności i innych problemów reprodukcyjnych, a także porodu przedwczesnego potomstwa z wewnątrzmacicznymi wadami rozwojowymi.

Wędliny, hot dogi i miękkie sery

Kobiety w ciąży powinny przestać jeść wędliny, hot dogi lub miękkie sery. Wszystkie te produkty mogą zawierać bakterie z rodzaju Listeria, które są czynnikami wywołującymi listeriozę. Niestety przyszłe matki są bardziej podatne na tę chorobę niż inne, których konsekwencje mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie jej nienarodzonego dziecka.

Wybielanie zębów

Wraz z pojawieniem się na rynku szerokiej gamy produktów do wybielania zębów coraz więcej kobiet w ciąży zwraca się do lekarzy z pytaniem o bezpieczeństwo tej procedury w domu. Na pierwszy rzut oka nie ma oczywistych przeciwwskazań. W końcu głównym składnikiem aktywnym w domowych produktach wybielających jest nadtlenek wodoru. I nawet jeśli przypadkowo połkniesz niewielką ilość roztworu, dla osoby dorosłej najprawdopodobniej minie bez żałosnych konsekwencji. Jednak z powodu niewystarczającej liczby badań lekarze nie byli jeszcze w stanie dowiedzieć się, jak nadtlenek wodoru wpływa na rozwój wewnątrzmaciczny płodu. Z tego powodu zaleca się kobietom unikanie wybielania zębów w okresie ciąży.

Żwirek dla kota

Lekarze zdecydowanie nie zalecają matkom w ciąży do czyszczenia toalety kota. Na pierwszy rzut oka wcale nie jest to zaskakujące. Rzeczywiście, z powodu zatrucia, nawet raz, każde ciasto często powoduje odruch wymiotny, nie mówiąc już o kałowych odchodach. Nie chodzi tu jednak wcale o toksyczność czy nadmierny skurcz. Wszystko jest bardzo proste: odchody kotów obfitują w pasożyty - czynniki wywołujące poważną infekcję zwaną toksoplazmozą. Najbardziej niebezpieczna jest taksoplazmoza drugiego trymestru. Ponieważ przez już utworzone łożysko toksoplazmę łatwiej przenikają krew płodowa, a prawdopodobieństwo tej wrodzonej choroby u dzieci znacznie wzrasta. Co z kolei może przerodzić się w takie skutki uboczne dla dziecka, jak zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, upośledzenie umysłowe, padaczka, a nawet ślepota.

Leki OTC

Podczas ciąży lekarze zalecają, aby kobiety odmawiały przyjmowania tak pozornie bezpiecznych leków bez recepty, takich jak pepto-bizmol, ibuprofen, aspiryna, a także niektóre środki hamujące kaszel. Faktem jest, że te bezpieczne leki dla dorosłych obejmują substancje, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie wewnątrzmaciczne dziecka i znacznie zwiększać ryzyko wad wrodzonych.

Retinol

Niemal wszystkie przyszłe matki charakteryzują się tak zwanym blaskiem w ciąży, ale nawet one często nie potrafią ukryć trądziku i skóry problematycznej, na którą napotykają niektóre kobiety w pozycji. A jeśli w codziennym życiu na ratunek przyjdą kremy i serum z retinolem i lekami na trądzik, to w ciąży są kategorycznie przeciwwskazane. Ponieważ naukowcy ujawnili związek między ich stosowaniem a wadami wrodzonymi u niemowląt.

Botox

Kobiety w ciąży powinny unikać zastrzyków piękna, zwłaszcza botoksu. I chociaż do tej pory, z powodów etycznych, nie ma ani jednego badania klinicznego wykazującego niebezpieczeństwo stosowania tej substancji w czasie ciąży, lekarze nie zalecają wstrzykiwania do organizmu toksyny w przyszłości, która mogłaby spowodować potencjalną szkodę dla nienarodzonego dziecka

Opalanie

Nie wszystkie rodzaje opalania są równie niebezpieczne. W przypadku kobiet w ciąży lekarze zalecają unikanie tylko produktów w aerozolu, ponieważ wpływ ich oparów na ciało przyszłych matek nie został jeszcze zbadany. Możliwe jest, że częściowe wdychanie sprayu do opalania może spowodować potencjalną szkodę dla płodu, dlatego ze względów bezpieczeństwa eksperci zalecają stosowanie funduszy w postaci serwetek i kremów do samodzielnego stosowania.

Lakiery do paznokci i włosy

W ciąży nigdy nie chcesz wyglądać atrakcyjnie. Jednak piękno w postaci banalnego barwienia paznokci może okazać się zbyt wielkim poświęceniem dla przyszłej matki. Faktem jest, że z rzadkimi wyjątkami ftalany są zawarte w prawie każdej kompozycji lakieru do paznokci. Producenci dodają również tę substancję, powszechną w przemyśle chemicznym, do lakierów do włosów. Chociaż związek między ftalanami a wadami wrodzonymi u dzieci nie został naukowo udowodniony, badania wykazały, że substancja ta powoduje anomalie we wzroście męskich komórek płciowych u zwierząt.

Dlatego wskazane jest, aby kobiety w ciąży zrezygnowały z używania lakierów do włosów i paznokci lub w najgorszym przypadku próbowały znaleźć kosmetyki bez ftalanów.

Olejki eteryczne

Wydawałoby się, że może być bardziej naturalne niż olejki eteryczne? Jednak nie wszystkie naturalne są równie przydatne. Ciężarni fani aromaterapii powinni być wyjątkowo ostrożni i dokładnie znać cel i właściwości swoich ulubionych olejków, ponieważ oprócz efektu relaksującego mogą powodować poważne szkody. Na przykład olejki eteryczne, takie jak rozmaryn, bazylia, szałwia, jałowiec, tymianek, oregano i mięta pieprzowa, mają stymulujący wpływ na poród i mogą powodować przedwczesne skurcze, jeśli są niewłaściwie stosowane.

Jacuzzi i sauna

Miłośnicy kąpieli parowej podczas ciąży powinni dokładnie rozważyć zalety i wady. Pomimo faktu, że woda i ciepło mają działanie relaksujące i pomagają znacznie złagodzić ból w okolicy lędźwiowej, eksperci zalecają powstrzymanie się od pójścia do sauny przynajmniej w pierwszym trymestrze ciąży. Wynika to z faktu, że wysoka temperatura ciała matki w pierwszych 12 tygodniach ciąży zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Dlatego lekarze zalecają utrzymywanie temperatury ciała pod kontrolą i starają się nie doprowadzić do krytycznego poziomu 39 ° C.

Tatuaże

Dla wielu osób, z samą myślą o igle w rękach tatuażysty, dreszcz przebiega przez ciało i nogi zdradziecko drżą. Są jednak kobiety w ciąży, których nic nie może zmusić do porzucenia pomysłu na tatuaż: ani zdrowego rozsądku, ani instynktu samozachowawczego, ani nawet ich bardzo interesującej pozycji. Lekarze mają jednak własne opinie na ten temat. Są bardzo negatywnie nastawieni do tatuaży podczas ciąży i wcale nie dlatego, że ból i nadmierne podniecenie są przeciwwskazane dla przyszłych matek. Głównym argumentem przeciwko tatuażowi jest przytaczanie ryzyka nieuleczalnych infekcji, zapalenia wątroby typu B i HIV. Pomimo faktu, że szanse na zarażenie się tymi chorobami w salonie mistrza są znikome, lekarze zalecają odłożenie podróży na dreszczyk emocji do okresu poporodowego.

Nurkowanie

Jeśli jesteś w pełni przygotowany do nurkowania, ubrany w kombinezon do nurkowania i pocierające płetwy, aby zabłysnąć, spieszymy się cię denerwować - rozbrojenie, ciąża i nurkowanie są niezgodne, ponieważ istnieje możliwość rozwinięcia się choroby dekompresyjnej. Po zanurzeniu i podczas wzrostu, gdy ciśnienie otoczenia spada, mogą tworzyć się pęcherzyki azotu, które mogą przenikać różne narządy naszego ciała. Dziecko w łonie matki jest całkowicie bezradne przed tymi pęcherzykami i nie jest w stanie ich odfiltrować, co z kolei może prowadzić do poważnych powikłań wewnątrzmacicznych.