6 typowych błędów, których należy unikać podczas leczenia igłą

Kluczowe mity

Mit 1: akupunktura nie jest poważna, metoda nie ma dowodów

Tak nie jest. Ponad 40 lat temu w Moskwie utworzono Centralny Instytut Badań Naukowych Refleksologii, od tego czasu trwają szkolenia lekarzy refleksologii na uniwersytetach państwowych. Technika ta jest uwzględniona w medycznych standardach rehabilitacji i leczenia rehabilitacyjnego, w tym w celu przywrócenia ruchomości i wrażliwości po złamaniach i udarach. Kolejnym dowodem jest wielowiekowa historia akupunktury. Ile jeszcze zabiegów przetrwało wieki?

Mit 2: akupunktura nie pomaga, jest to efekt placebo

Skuteczność leczenia (dowolnego) zależy od kilku czynników. Pierwszy to indywidualne podejście. Akupunktura nie jest wyjątkiem. Tutaj nie można zastosować standardowych „przepisów” punktów i technik. Umiejętność lekarza polega na umiejętności przeprowadzenia prawidłowej diagnozy, określenia charakteru choroby i stadium rozwoju procesu, sporządzenia recepty - kombinacji punktów ekspozycji, wyboru właściwego schematu częstotliwości, intensywności, czasu ekspozycji dla konkretnego pacjenta, z uwzględnieniem stanu funkcjonalnego i reakcji organizmu na akupunkturę.

Drugi to zgodność z zaleceniami lekarza. Jeśli zalecany jest kurs 5-10 procedur, a leczenie zakończyłeś wcześniej z własnej inicjatywy, musisz obwiniać siebie. Skuteczność może wynosić zero, jeśli akupunktura została wykonana podczas przyjmowania przez pacjenta leków psychotropowych, przeciwbólowych lub hormonalnych (kortykosteroidów). Aby uniknąć niepożądanego efektu, przed rozpoczęciem terapii należy ostrzec lekarza przed przyjmowaniem leków. A psychologiczny nastrój pacjenta i jego chęć wyzdrowienia są niezwykle ważne przy każdej metodzie leczenia.

Mit 3: Akupunktura może być szkodliwa

Tylko w przypadku, gdy zabieg wykonuje szarlatan. Jeśli zaproponowano Ci odbycie kursu refleksologii u osoby, która nie ma wyższego wykształcenia medycznego, jesteś poważnie zagrożony. Refleksolog jest przede wszystkim lekarzem, a refleksologia jest oficjalną specjalnością medyczną, której naucza się na medycznych oddziałach edukacyjnych. Ma swoje własne wskazania i przeciwwskazania. Biorąc je pod uwagę, wykwalifikowany specjalista określi stosowność procedury. A użycie jednorazowych igieł całkowicie eliminuje możliwość infekcji. Lekarz musi otworzyć opakowanie z igłami wraz z pacjentem i wyrzucić je po sesji.

Mit 4: leczenie za pomocą igieł jest długie i bolesne

Czas jest wymagany na każde leczenie. Jedna sesja trwa 40–60 minut. Czas trwania kursu zależy od problemu, z którym poszedłeś do lekarza. Wprowadzenie igieł w niektórych punktach jest bolesne. Wrażenia mogą być różne - ciśnienie, pełnia, zastrzyk i szybko mijają. Efekt utrzymuje się przez długi czas, ponieważ refleksologia „zmusza” ciało do samodzielnego wyzdrowienia i uruchamia swoje rezerwowe możliwości.

Najważniejsze fakty

Wpływ na biologicznie aktywne punkty za pomocą igieł reguluje, stymuluje i normalizuje stan funkcjonalny organizmu, poprawia i zwiększa pobudliwość i przewodnictwo nerwów obwodowych, ma działanie przeciwbólowe, wpływa na funkcję adaptacyjno-troficzną i procesy metaboliczne. To tłumaczy szeroki zakres jego efektów terapeutycznych. W niektórych przypadkach leczenie igłą jest jedynym sposobem na pomoc pacjentowi.

Fakt 1: Akupunktura leczy tiki u dzieci

Właściwe ustawienie igieł pozwala uratować dziecko przed tikami lokalnymi (drżenie oka, „wąchanie” nosa, drżenie nóg, ramion, głowy itp.), A nawet uogólnione (kombinacja mimowolnych ruchów w różnych grupach mięśni). Wynika to z wpływu regulacyjnego na centralny i obwodowy układ nerwowy, a także na stan psycho-emocjonalny. Leczenie można przeprowadzić od 10 lat, lepiej w połączeniu z osteopatią.

Fakt 2: akupunktura i zapalenie nerwu twarzowego

Akupunktura jest niezbędna do neuralgii nerwu trójdzielnego (silny ból, strzały w twarz) i neuropatii twarzy (gdy część twarzy przestaje normalnie funkcjonować i obserwuje się asymetrię twarzy - stan, który może wystąpić na tle przeziębienia). Niestety w takich sytuacjach leki są bezsilne. Jeśli nic nie zrobisz, możesz pozostać z przekrzywioną twarzą do końca życia. Akupunktura szybko łagodzi ból i obrzęk, poprawia krążenie krwi i procesy metaboliczne w tkankach, przywraca wrażliwość, aktywuje układ odpornościowy.

Fakt 3: leczenie igłą bólu pleców u matek karmiących

Akupunktura pomaga bólom w różnych częściach kręgosłupa u młodych matek. Niestety zjawisko to jest powszechne. Duże obciążenie kręgosłupa podczas ciąży, po porodzie, częste noszenie dziecka w ramionach, nowe niewygodne pozycje podczas kąpieli dziecka wywołują ból szyi, pleców, kończyn, którego prawie nie można się pozbyć. Matka karmiąca jest przeciwwskazana.

Fakt 4: igły łagodzą stres i bezsenność

Aby pozbyć się stresu, bezsenności, chronicznego zmęczenia, czasami nawet dobre wakacje nie pomagają. Leki łagodzące łagodzą objawy, ale nie usuwają problemu.
Podstawą tych stanów jest awaria układów regulacyjnych (centralny układ nerwowy), aw rezultacie brak równowagi w układzie autonomicznym, hormonalnym i sercowo-naczyniowym. Ciało pracuje nad zużyciem, dopóki nie wyczerpuje wszystkich wewnętrznych rezerw, a następnie przychodzi wyczerpanie, zmęczenie i apatia. Efektem terapeutycznym igieł jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów ciała, a przede wszystkim regulacyjnych.

Fakt 5: akupunktura zastąpi podróż do kosmetologa

Za pomocą igieł naprawdę można poprawić cerę i szyję, usunąć obrzęki, zacieśnić owal twarzy, wygładzić zmarszczki i zmarszczki na twarzy, zacieśnić kąciki ust i górnych powiek, zwiększyć koloryt skóry i elastyczność.

Błędy w leczeniu igieł:

  1. Idź do pierwszego akupunkturzysty na spotkanie (często to „świetni Chińczycy lub inni”. Orientalni szamani ”, którzy są przyjmowani w piwnicach lub wynajmowanych mieszkaniach, nie mają ani dokumentów medycznych, ani licencji na tego rodzaju działalność). Zaufać może tylko lekarz z wyższym wykształceniem medycznym, wymagane jest zaświadczenie i licencja na tego rodzaju działalność.
  2. Nie zwracaj uwagi na narzędzia (igły), z którymi pracuje specjalista akupunktury. Zawsze interesuj się, jakie igły umieścisz.
  3. Oczekuj maksymalnego efektu po pierwszej sesji. Efekt rozwija się stopniowo, choć często już w pierwszej sesji następuje poprawa (szczególnie w przypadku zespołów bólowych).
  4. Aby wykonać kilka procedur, po ulepszeniu zakończ kurs. Efekt może być niewystarczający i niestabilny, pierwotne objawy mogą powrócić.
  5. Połącz refleksoterapię z niektórymi lekami.
  6. Traktuj tę metodę jako panaceum na wszystkie choroby, ignorując inne często niezbędne metody leczenia. Przed kursem refleksologii należy skonsultować się z lekarzem, być może przejść badanie, i tylko wtedy, gdy istnieją wskazania do tej metody i nie ma przeciwwskazań, rozpocznij kurs, przestrzegając wszystkich zaleceń specjalisty.