Hygroma - dlaczego pojawiają się guzy na rękach lub nogach i jak je leczyć

Co to jest higromata?

Ruchy rąk, nóg i wszystkich innych części ciała występują w stawach - stawach kości. Aby zmniejszyć tarcie w stawie, pojawiła się natura: końce kości w stawie są pokryte gładką chrząstką, a między chrząstkami znajduje się płyn stawowy lub maziowy. Gładkie tarcie chrząstki w płynnym ośrodku wspomaga ruch. Skorupa - kapsułka stawu - jest przymocowana do kości wzdłuż krawędzi chrząstki, co zapobiega wypływowi mazi stawowej. Płyn stawowy to woda, w której rozpuszcza się niewielka ilość soli, białek i węglowodanów. Jest tworzony, aktualizowany i wchłaniany przez torebkę stawu lub inaczej - błonę maziową.

Innym częstym miejscem tarcia w ciele są długie ścięgna, za pomocą których mięśnie ciągną kości podczas ruchu. Ścięgna te są również otoczone błoną maziową - tak zwanymi „pochewkami ścięgien”, a płyn maziowy znajduje się również w błonie.

Jeśli staw jest stale zwiększany nacisk, a kapsułka w jakimś miejscu jest słaba i przerzedzona, to w tym miejscu może rozciągnąć się w postaci torby, połączonej z resztą kapsułki cienką szyjką. W tym worku normalne krążenie płynu maziowego jest zaburzone, woda jest z niego intensywnie absorbowana, w wyniku czego worek jest uzyskiwany z błony maziowej wypełnionej galaretką. To jest higroma.

Zatem higroma jest łagodną formacją ograniczoną do kapsułki wypełnionej przezroczystą cieczą. Rzadziej higromaty są „odpinane” od pochwy ścięgien, niezwykle rzadko nawet w obrębie czaszki.

Czy higromaty są niebezpieczne?

Najczęściej higromaty są bezpieczne: nie przeradzają się w raka, nie ropieją, nie ranią. Wyjątkiem są rzadkie przypadki, gdy duży hygroma naciska na nerwy lub sąsiadujące z nim naczynia krwionośne lub jeśli higromata znajduje się wewnątrz czaszki. Najczęściej higromata jest tylko defektem kosmetycznym, a czasem jest bardzo zauważalna, ale może również zakłócać zakładanie buta lub bransoletki. Należy pamiętać, że higromia jest zawsze wtórna, a przyczyną jej pojawienia się jest niezdrowy staw, z którego wyrósł. I tutaj doświadczony chirurg i / lub chirurg uraz ortopedyczny pomoże rozwiązać problem.

Dlaczego się pojawiają?

Aby pojawił się hygroma, wystarczy połączenie dwóch czynników: ciągłego wzrostu ciśnienia w stawie i miejscowego osłabienia jego kapsułki. Osłabienie torebki stawowej może być spowodowane urazem lub wcześniejszym stanem zapalnym lub może być oznaką wrodzonego osłabienia tkanki łącznej. Ponadto słabość tkanki łącznej jest łatwa do zidentyfikowania: może również objawiać krótkowzroczność, żylaki, hemoroidy, płaskostopie - ten stan nazywa się dysplazją tkanki łącznej, nie jest to choroba, ale cecha ciała.

Stały wzrost nacisku jest charakterystyczny dla stawów nóg, które przenoszą główny ciężar ciała: stawu skokowego i kolanowego (torbiel Bakera - tylny hygroma kolana - jedno z ulubionych miejsc dla hygromy), a także stawów nadgarstka i nadgarstka - konsekwencja pisania, praca na klawiaturze gra na pianinie, nosi torby i inne długie obciążenia na ramieniu.

Czy muszę je usunąć?

Higroma śródczaszkowa, a także higromata, które powodują ucisk otaczających struktur, muszą zostać usunięte. Na szczęście zdarza się to rzadko. Najczęściej higromaty są usuwane na prośbę ich właściciela, który z kolei musi najpierw skonsultować się ze specjalistą - jeśli przeszkadzają, na przykład, noszą zegarek lub powodują dyskomfort kosmetyczny.

Z którym lekarzem powinienem się skontaktować, aby usunąć higromę?

Hygroma - uformowany worek z błony maziowej. Niestety rozciągnięta błona maziowa się nie skurczy. Istnieje metoda „zmiażdżenia” higromatu. Zostało to opisane w powieści „Ojciec chrzestny” Mario Puzo - tam lekarz uderza grubą książką o higromacie na ramieniu pacjenta i znika. Dzieje się to w następujący sposób: po uderzeniu galaretka wypełniająca higromę wchodzi do stawu i rozpuszcza się w mazi stawowej, a higromat opróżnia się i „opada”. Niestety ta metoda daje tymczasowy efekt - powłoka higromatu ponownie wytworzy płyn maziowy, woda zostanie ponownie wchłonięta z płynu, powstanie galaretka i higrosta pojawi się ponownie. Dlatego niestety nie ma alternatywy dla usunięcia higromatu. Hygroma jest usuwany przez chirurgów lub traumatologów ortopedów. Zwracanie się do lekarzy innych specjalności jest bezcelowe, a zwrócenie się do tradycyjnej medycyny jest również niebezpieczne.

Konsekwencje bezczynności lub kiedy lepiej nie dotykać higromy

Jeśli higromata nie znajduje się w czaszce i nie ściska otaczających struktur, brak higieny jest względnie bezpieczny. Dlaczego jest względny? Ponieważ sygnalizuje awarię w stawie, z którego wyrasta. Jeśli nie usuniesz higromatu, musisz zbadać staw, czy są w nim jakieś inne zaburzenia? Konieczne mogą być różne środki: w przypadku higromatu stawu kolanowego lub kostki istotna może być utrata masy ciała, w przypadku higromii dłoni - wybór nacisku podczas pracy z myszą komputerową itp. Badanie ostrości wzroku, badanie flebologa, proktologa i ortopedy w celu zidentyfikowania inne objawy osłabienia tkanki łącznej.

Ważne jest, aby wiedzieć!

Aby nie przegapić innych poważnych naruszeń, które mogą nie być tak oczywiste jak hygroma, przed usunięciem hygromy należy dokładnie zbadać staw, z którego wyrasta.