Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Borelioza lub borelioza kleszczowa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie Borrelia. Z reguły patogeny choroby są przenoszone przez kleszcze ixodid podczas ssania. Tak więc Borrelia wchodzi w skórę, namnaża się przez kilka dni, a następnie rozprzestrzenia się na narządy wewnętrzne. Tak, kleszcz jest niebezpieczny nie tylko ze względu na ryzyko zarażenia zapaleniem mózgu, kleszcz może być nosicielem bakterii, wirusów, pierwotniaków, które powodują choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu, erlichioza, borelioza i anaplamoza.

Nawiasem mówiąc, nazwa choroby - borelioza - narodziła się w mieście w Stanach Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy zdiagnozowano boreliozę. Pierwsze doniesienia o tym pojawiły się w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie przypadki choroby zgłoszono 1 listopada w Connecticut, w małym miasteczku Old Lyme. Dwie kobiety zwróciły się do wydziału zdrowia, u którego dzieci zdiagnozowano młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów. Tę samą diagnozę postawiło kilka osób dorosłych. Badania przeprowadzone na oddziale reumatologii Centrum Kontroli Chorób, zespołu lekarzy pod kierownictwem Allena Steara, wykazały, że choroba występuje po wyssaniu kleszcza ixodic, a zapalenie stawów często łączy się z rumieniem pierścieniowym migrującym.

Boreliozę kleszczową wykryto po raz pierwszy w Rosji w 1985 r. Dzięki pracy specjalistów z Instytutu Epidemiologii i Mikrobiologii im. N. F. Gamalei.

Jak zachodzi infekcja i rozwój infekcji?

Zakażenie występuje, gdy kleszcz zostaje zassany podczas, na przykład, chodzenia w przyrodzie: w parku lub lesie, w dowolnych otwartych obszarach ludzkiego ciała. Zbiornik (napęd) infekcji - ptaki, zwierzęta, gryzonie. A kleszcze tych patogenów - Borrelia - zachowują się prawie stale, jeśli są nimi zarażone. Kleszcze Ixodid - nosiciele borrelii - są stałym źródłem niebezpieczeństwa infekcji tą infekcją. Od momentu odsysania do pojawienia się pierwszych objawów choroby może minąć do 30 dni.

Ponadto kleszcze ixodid są niezwykle powszechne. Jeśli przenoszone przez kleszcze zapalenie mózgu jest jednak bardziej „przywiązane” do niektórych regionów, na przykład Syberii, Karelii i Regionu Leningradzkiego, gdzie lasy są nasycone kleszczami zakażonymi tym wirusem, są uważane za ogniska, wówczas kleszcze zakażone Borrelią są wszechobecne. W ten sposób ssanie kleszczy boreliotycznych jest rejestrowane zarówno w moskiewskim parku Losinoostrovsky, jak i w innych regionach Rosji wszędzie z nadejściem ciepłej pogody.

Z reguły okres inkubacji po odsysaniu kleszczy trwa od dwóch tygodni do miesiąca. Ale częściej to dwa tygodnie. W miejscu odsysania kleszcza obserwuje się zaczerwienienie, plama stopniowo powiększa się. Z czasem charakterystyczna sinica, tak zwany rumień pierścieniowy, pojawia się w centrum plamki, która powstała po zasysaniu kleszcza. W ten sposób rozwija się pierwszy etap choroby - rumieniowy.

Środki zapobiegawcze: uprzedzone, a następnie uzbrojone

Pierwszą zasadą, aby zapobiec tej groźnej chorobie zakaźnej, jest dobrze się ubrać, gdy idziesz do lasu, aby wszystkie odsłonięte obszary ciała były maksymalnie chronione - wsuń spodnie do skarpet, włóż włosy pod chustkę, czapkę i kaptur. Można również zastosować specjalne repelenty, jeśli nie ma reakcji alergicznej na składniki leku.

Po powrocie do domu z lasu dokładnie sprawdź ubrania, ponieważ czasami kleszcze, które pozostają na ubraniach, mogą dostać się na skórę, jeśli na przykład osoba przebywająca w lesie i nie kontrolująca ubrania, włoży ją ponownie następnego dnia. W przypadku, gdy mimo to miało miejsce odsysanie kleszcza, uwaga i czujność zostaną już uratowane. Jeśli po powrocie z lasu lub ze spaceru po parku znajdziesz kleszcza ssącego na skórze, ważne jest przede wszystkim zasięgnięcie porady lekarza chorób zakaźnych, który powie, że usunięty kleszcz musi zostać wysłany do laboratorium, zgłoś adresy laboratoriów i powiedz, jaka jest twoja przyszłość działania po otrzymaniu pozytywnego wyniku.