Depresja poporodowa - objawy, przyczyny i metody leczenia

Stan psychiczny matki i wyjście

Depresja poporodowa w naszym społeczeństwie jest zjawiskiem stosunkowo nowym, chociaż problem jako taki istnieje od dawna. W epoce industrializacji, kiedy ludzie byli przyciągani do dużych miast, a każda rodzina zaczęła żyć oddzielnie od starszego pokolenia, okazało się, że z jednej strony jest to - małe szczęście - osobne mieszkanie. Z drugiej strony, w takiej sytuacji kobieta z dzieckiem w ramionach jest całkowicie samotna w czterech ścianach i nie zawsze jest ktoś, kto byłby gotowy udzielić pomocy młodej matce i stale tam być.

Po szczęśliwym wydarzeniu z życia młodej rodziny i powrocie ze szpitala matka faktycznie żyje w trybie zwiększonej aktywności przez całą dobę - myć, karmić, kłaść się do łóżka, posprzątać dom, a jeśli są inne dzieci, zadanie staje się bardziej skomplikowane czasami. Dobrze jest, jeśli ojciec dziecka bierze czynny udział w opiece nad dzieckiem, dając matce przynajmniej trochę odpoczynku. Ale jeśli nie jest to możliwe, kobieta jest na krawędzi.

Depresja poporodowa jest depresyjnym stanem psychicznym występującym u około 20% kobiet. Jest to sygnał, że kobieta przekroczyła zdolności umysłowe, fizyczne i emocjonalne organizmu do przystosowania się do nowych warunków i potrzebuje natychmiastowej pomocy. A rada „życzliwych” - aby się pozbierać, nie rozpuścić - jeszcze bardziej pogorszyły i tak trudny stan młodej matki.

Co wyraża ten warunek?

U kobiet w stanie depresji wszystkie emocje i pragnienia są przygnębione. Nie chce jeść, przyjmuje jedzenie nominalnie, bez przyjemności. Nie chce pracować w domu, komunikować się z ludźmi, unika kontaktów.

Depresja poporodowa objawia się na różne sposoby, może wystąpić natychmiast po porodzie lub miesiąc później lub 3-4 miesiące po porodzie. Euforia poporodowa już się zakończyła, a dziecko nie reaguje jeszcze na matczyną opiekę i przywiązanie.

Depresja trwa zwykle od kilku dni do kilku miesięcy. Przyczyna depresji poporodowej jest w pewnym stopniu związana ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety po ciąży i po porodzie.

Istnieją jednak inne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia depresji :

  • jeśli kobieta doświadczyła stanów depresyjnych w innych okresach życia;
  • występują problemy lub trudności w relacjach z mężem / partnerem;
  • dziecko urodziło się przedwcześnie, jest chore lub ma niepełnosprawność rozwojową;
  • jeśli kobieta w niedawnej przeszłości straciła ukochaną osobę (na przykład zmarli rodzice lub ktoś bardzo bliski).

Istnieje opinia, że ​​depresja częściej występuje u kobiet z wysokim statusem społecznym i poziomem wykształcenia. Jednak nie zawsze tak jest. Ryzyko depresji jest znacznie wyższe u kobiet żyjących w trudnych warunkach, nieotrzymujących wsparcia bliskich, mających problemy z finansami, pracujących i doświadczających przemocy. Znane i wykształcone kobiety są na widoku. Po prostu stać ich na rozmowę o uczuciach i poszukiwanie pomocy.