Hemoroidy, zaparcia, nietrzymanie moczu i inne „haniebne” problemy, które nie są powszechnie omawiane

Nietrzymanie moczu definiuje się jako niekontrolowane wydalanie kału lub gazów przez co najmniej 1 miesiąc u osoby w wieku powyżej 4 lat, pod warunkiem, że te funkcje fizjologiczne były wcześniej kontrolowane.

Powody nietrzymania moczu

Rzadko wyróżnia się jeden główny powód rozwoju tego stanu. U prawie wszystkich pacjentów rozwój nietrzymania stolca ma kilka przyczyn, a chorobę uważa się za złożoną.

Ciąża, przewlekła biegunka, cukrzyca, wcześniejsze interwencje koloproktologiczne, nietrzymanie moczu, palenie tytoniu, otyłość, siedzący tryb życia, należący do rasy kaukaskiej - wszystko to czynniki ryzyka rozwoju nietrzymania moczu.

Funkcja zatrzymywania kału i gazów zależy nie tylko od anatomicznej integralności zwieracza, ale także od konsystencji kału, a także od stanu układu nerwowego. W postaci rozwoju nietrzymania stolca izolowane są organiczne (gdy integralność zwieracza jest zerwana), nieorganiczne (funkcjonalne) i mieszane.

Obecnie nie mamy szczegółowych statystyk na temat tego, kto najprawdopodobniej cierpi na tę chorobę i dlaczego. Częstość występowania, według różnych badań, waha się od 1,4% do 18%. Według badania dotyczącego zdrowia matki, w którym wzięło udział około 6000 kobiet po 45. roku życia, 20% uczestników miało epizody nietrzymania stolca co najmniej raz w roku, a 9,5% doświadczyło tego problemu raz w miesiącu.

Metody leczenia nietrzymania moczu

Zaleca się dietę i nadzór medyczny jako główne leczenie pacjentów z nietrzymaniem kału. Szczególną uwagę należy zwrócić na działanie kofeiny, słodzików, laktozy i innych suplementów diety, które mogą powodować biegunkę. U 22-54% pacjentów dieta ma pozytywny wpływ. Ewakuacja treści jelitowej za pomocą lewatyw lub czopków zmniejsza objętość treści doodbytniczej i może zmniejszać ryzyko epizodów nietrzymania moczu u niektórych pacjentów.

Obecnie neuromodulacja sakralna jest uważana za pierwszą linię leczenia chirurgicznego nietrzymania stolca. Wszystkie współczesne badania potwierdzają, że średnio 79% (69–83%) pacjentów po takim leczeniu odnotowuje poprawę o ponad 50% w epizodach nietrzymania kału tygodniowo w pierwszym roku po zabiegu, a 84% odnotowuje poprawę w długim okresie (więcej 36 miesięcy)

Pod skórą zainstalowany jest generator, który dostarcza słabe impulsy do włókien nerwowych zaangażowanych w pracę pęcherza i jelit. Urządzenie normalizuje oddawanie moczu, rozwiązuje problem nietrzymania stolca, eliminuje ból miednicy u pacjentów z zaburzeniami neurogennymi. Skuteczność tej metody została udowodniona w badaniach z udziałem ponad 25 tysięcy pacjentów. W ciągu ostatnich 15 lat zainstalowano ponad 200 000 takich systemów.