Herbata ziołowa, inhalacja i 5 prostych wskazówek, jak odzyskać głos

Utrata głosu lub afonia jest dość powszechnym zjawiskiem. Przyczyną afonii może być choroba dotykająca struny głosowe (zapalenie migdałków, zapalenie krtani, zapalenie migdałków) lub zwykłe nadmierne zmęczenie głosu u osób, których aktywność zawodowa wiąże się ze stałym napięciem więzadeł.

Jak postępować w przypadku utraty głosu:

Najbardziej idealną opcją jest całkowite porzucenie dowolnej rozmowy i milczenie przez co najmniej 24 godziny. Komunikuj się za pomocą gestów i pisz (na papierze, w telefonie - to nie ma znaczenia). Błędem wielu ludzi jest przejście do szeptu. Można to zrobić tylko w ostateczności, ponieważ podczas szeptu więzadła, które są już podrażnione, są podrażnione. Jeśli twoja praca wymaga dużo komunikacji werbalnej, weź dzień wolny.

Nie zaniedbuj tej prostej rady (którą wielu grzeszy). Woda nie tylko nawilża błonę śluzową krtani, ale także sprzyja szybszemu gojeniu podrażnionych tkanek. Oczywiście nie mówimy o wodzie lodowej ani wrzącej, woda powinna mieć temperaturę pokojową. To samo dotyczy bulionu, zupy i innych napojów.

Rumianek i tymianek dobrze radzą sobie z bólem gardła, a mianowicie ich infuzją. Imbirowa herbata łagodzi chrypkę i pomaga odzyskać głos.

Dobry stary miód doskonale usuwa stany zapalne, wzmacnia układ odpornościowy, który jest tak niezbędny do walki z infekcją. Miód można spożywać sam lub z ciepłym napojem, na przykład z tą samą herbatą ziołową. Nie zaniedbuj tego narzędzia, wierząc, że jest ono „dla babć”. Oczywiste jest, że w momencie rozpoczęcia choroby lub rozpoczęcia komplikacji pomogą Ci tylko antybiotyki. Ale aby temu zapobiec, użyj sprawdzonego i nieszkodliwego dla ciała remedium - miodu. Inną opcją jest zmieszanie miodu z sokiem z cytryny i dodanie ciepłej wody.

Powietrze w mieszkaniach i biurach, szczególnie zimą, gdy działa centralne ogrzewanie, jest bardzo suche. Jest to nie tylko szkodliwe dla oddychania, ale także negatywnie wpływa na więzadła. Jeśli masz do czynienia z problemem, takim jak afonia, pilnie kup nawilżacz, teraz można go znaleźć w przystępnej cenie. W skrajnych przypadkach możesz zmoczyć duży ręcznik (zimną wodą) i położyć go na baterii w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu.

Inna metoda, która z jakiegoś powodu wywołuje uśmiech, ale jednocześnie radzi sobie z zadaniem perfekcyjnego oddania głosu. Użyj inhalatora - są sprzedawane w każdej aptece - lub zrób to jeszcze łatwiej: zagotuj wodę, wlej ją do głębokiej miski i oddychaj nią, zakrywając głowę ręcznikiem. W wodzie możesz dodać kilka kropli nalewki z aloesu. Oczywiście nie należy oddychać nad wrzącą wodą, ale pozostawić wodę na 3-4 minuty.