Cierpliwości nie można leczyć: w przypadku bólu miednicy należy pilnie udać się do lekarza

Każdy ból nie jest normą. Ból jest zawsze sygnałem niektórych problemów w ciele. Dlatego nie możesz jej zostawić bez uwagi! Ból miednicy, tak zwany przewlekły ból miednicy, ma wiele przyczyn. Może to być jeden z objawów patologii ginekologicznej, problemów z przewodem pokarmowym lub nerwobólów. Sama kobieta nie będzie w stanie ustalić przyczyny bólu, nawet lekarz może czasami postawić prawidłową diagnozę, co nie jest łatwe. Rzeczywiście, w głowie musisz zachować objawy dużej liczby chorób, zgodnie z którymi kobieta zostanie wysłana do lekarza profilowego. Jeśli kobieta zwróciła się konkretnie do ginekologa z bólem miednicy, naszym zadaniem jest postawienie diagnozy, z wyłączeniem patologii ginekologicznej, i skierowanie jej do innego lekarza w celu dalszego badania.

Rodzaje bólu związanego z patologią ginekologiczną

Ból można warunkowo podzielić na ostry i przewlekły.

Ostry ból

Jest to rodzaj bólu, który występuje na tle pełnego dobrego samopoczucia. Wymaga to pilnej pomocy medycznej. Jeśli mówimy o ostrym bólu związanym z problemami ginekologicznymi, wówczas częściej są one związane z pęknięciem torbieli jajnika (apopleksja jajników). Często dzieje się tak po kontakcie seksualnym. Kiedy kobiety z takim bólem są przynoszone na nocne zmiany, w przypadku intymności seksualnej w ciągu ostatnich dwóch godzin, pierwszą rzeczą, którą podejrzewają lekarze, jest pęknięta torbiel. Apopleksji zawsze towarzyszy ostry ból, czasem aż do utraty przytomności. W takim przypadku należy natychmiast wezwać karetkę pogotowia.

Przewlekły ból

Przewlekły ból u kobiet może mieć charakter okresowy, związany z fazami cyklu miesiączkowego i trwały.

Mogą niepokoić kobietę przed miesiączką, podczas, bezpośrednio po lub podczas owulacji. W takich przypadkach zawsze zalecam śledzenie, w jakim okresie cyklu ma miejsce. Jest to ważne dla diagnozy.

Wśród bólów okresowych są takie, które można warunkowo uznać za normalne. Obejmują one na przykład dyskomfort w oczekiwaniu na miesiączkę i ból owulacyjny. To nieprzyjemne doznania, nie ból. W pierwszym przypadku są one związane ze skurczem macicy, w drugim - z pęknięciem pęcherzyka, takie bóle będą ciągnąć z natury. Ważne jest, aby zrozumieć, że jeśli w tym okresie kobieta odczuwa nie tylko nieprzyjemne odczucia, ale silny ból, który zmusza ją do regularnego przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub znacznego ograniczenia aktywności fizycznej aż do przyjęcia określonej pozycji ciała (pozycja zarodka), należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Taki ból może być sygnałem poważnych patologii, w szczególności endometriozy lub pęknięcia pęcherzyka z krwawieniem dootrzewnowym.

Jak wspomniano powyżej, jeśli okresowy ból wymaga regularnego stosowania środków przeciwbólowych, oznacza to, że najprawdopodobniej jest to sygnał wszelkich naruszeń w sferze ginekologicznej. W szczególności przyczyną silnego bólu przed miesiączką może być endometrioza macicy. Ta choroba nie daje żadnych objawów po menstruacji, ale objawia się 7-10 dni przed iw trakcie. Po menstruacji ból znika. Często endometrioza powoduje proces adhezji. W takim przypadku zakończenia nerwowe mogą dostać się do kolca, zostaną podrażnione i spowodują ból, który może oddać nogę, łopatkę i dolną część brzucha.