Choroba Pulsacyjna

W starożytności Chińczycy określali chorobę, charakter osoby, a nawet wiek ciążowy za pomocą pulsu. Teraz używają do tego laboratoryjnych i instrumentalnych metod badania, ale można również nauczyć się czegoś na podstawie pulsu. Przynajmniej o sobie.

Jak policzyć puls

Występują impulsy tętnicze, żylne i kapilarne. Najważniejsze informacje o pracy serca i stanie krążenia krwi dają tętnice. Jego częstotliwość zależy od pory roku, pory dnia, wieku i płci. U dzieci puls występuje częściej niż u dorosłych. Największa liczba uderzeń na minutę u noworodków wynosi 140.

Częściej trzymaj rękę na pulsie, a zrozumiesz, co dzieje się z twoim sercem. Są jednak sytuacje, w których pulsodiagnoza będzie bardzo stronnicza i powie ci tylko to, co już wiesz. Nie ma sensu mierzyć pulsu po jedzeniu, z ostrym głodem, po wypiciu alkoholu, po ciężkiej pracy fizycznej lub psychicznej, po masażu, w kąpieli i kąpieli, podczas i po seksie, na plaży, w krytyczne dni.

Najlepiej mierzyć tętno w spoczynku. Umieść palec wskazujący, środkowy i serdeczny na wewnętrznej stronie nadgarstka, gdzie znajduje się tętnica promieniowa, delikatnie naciśnij poniżej kości - i poczuj wstrząsy. Dlaczego nie zrobić tego kciukiem? Ponieważ oprócz głównego impulsu czujesz kapilarę w największym palcu. Policz liczbę uderzeń na minutę na jednym nadgarstku, a następnie na drugim. Nie ograniczaj się do jednego pomiaru, ponieważ odczyty prawej i lewej dłoni mogą się różnić.