6 najpopularniejszych mitów węglowodanowych

Zaprosiliśmy dietetyka, dentystę i lekarza ogólnego do przedyskutowania popularnych mitów dotyczących węglowodanów i ustalenia prawdy.

Mit 1. Dostają tłuszcz z węglowodanów. Dlatego najbardziej skuteczne diety są wolne od węglowodanów.

Ale diety bez węglowodanów nie są tak łatwo tolerowane, jak się powszechnie uważa. Węglowodany są niezbędne i ważne dla zdrowia. Na diecie niskowęglowodanowej pojawia się osłabienie, zmęczenie i utrata pamięci.

Mit 2. Wolne węglowodany są przydatne, szybkie węglowodany są szkodliwe.

Najpierw przyjrzyjmy się, jakie są wolne węglowodany i jakie są szybkie. Nie są to bardzo naukowe nazwy, ale wyjaśniają istotę. Wolne węglowodany powoli zwiększają poziom glukozy we krwi, szybko - szybko.

Wolne węglowodany (skrobia, błonnik, pektyny) to złożone węglowodany (polisacharydy). W organizmie muszą najpierw ulec rozkładowi do disacharydów, a następnie do glukozy.

Szybkie węglowodany to głównie disacharydy (najbardziej znanymi z nich są sacharoza i laktoza), które szybko rozpadają się na „części zamienne”. W związku z tym szybko zwiększają poziom glukozy we krwi, a gdy nie są używane (to znaczy przy braku wysiłku fizycznego), szybko gromadzą się w zapasach.

Jeśli dana osoba nie odczuwa zwiększonej aktywności fizycznej, wówczas ilość jakichkolwiek węglowodanów w diecie powinna być ograniczona - zarówno prosta, jak i złożona. Wolne w końcu zamieniają się w szybkie, a jeśli nie zostaną wydane, zostaną zdeponowane w rezerwach tłuszczu.

Daria Rusakova

Mit 3. Węglowodany są szkodliwe dla zębów.

Mit 4. Węglowodany można jeść tylko rano.

Mit 5. Fruktoza jest bardziej przydatna niż sacharoza.

Punkt sporny. Moim zdaniem nie ma różnicy, ale istnieją dowody na to, że fruktoza jest jeszcze bardziej szkodliwa.

Daria Rusakova

Mit 6. Cukrzyca rozwija się z węglowodanów.