Dlaczego testy należy wykonywać na czczo

Niewłaściwe przygotowanie do testu prowadzi do błędu w ocenie twojego stanu.

Co to znaczy na czczo

Oznacza to, że przed oddaniem krwi nie należy jeść przez określony czas (zwykle 8-12 godzin). Ale nawet jeśli mówi się o jakiejś analizie, że „post nie jest konieczny”, nadal powinno to być 4 godziny całkowitej abstynencji od jedzenia. Nie jest nawet tak, że na tle sytości niektóre znaczące wskaźniki zmienią się. Grupa krwi, HIV (a także inne wirusy) lub markery nowotworowe pozostaną przy tobie, niezależnie od tego, czy jesz, czy nie. Ale jeśli zjadłeś (szczególnie tłuste pokarmy), jakość uzyskanej próbki krwi pogarsza się - trudniej jest „związać” analit, którego szukasz. Ponadto po jedzeniu pogarsza się przezroczystość surowicy, co może prowadzić do błędu w pomiarze.

Ale przed oddaniem krwi możesz wypić szklankę wody (200 ml) - to nie „rozcieńczy” krwi. Objętość krążącej ludzkiej krwi wynosi około 5 litrów (około 70 ml na 1 kg masy). Pijana woda nie ma czasu, aby wchłonąć wszystko we krwi i znacząco wpłynąć na jej skład. Ponadto objętość krążącego płynu jest wyraźnie regulowana przez zdrowe nerki - jeśli dużo się pije, wówczas mocz zostanie odpowiednio usunięty.

Co wpływa na jedzenie?

Dieta wpływa na wyniki większości wskaźników.

krew: zarówno bezpośrednia - ze względu na wchłanianie składników pokarmowych i zwiększenie stężenia badanych parametrów, jak i pośrednia - na przykład poziom hormonów zmienia się natychmiast po jedzeniu. Nawet jeśli oddasz krew na pusty żołądek (na przykład rano), twój ostatni posiłek (obiad) nie powinien być gruby: wysokie stężenie tłuszczu we krwi może zakłócać każde badanie.

Termin „post” oznacza odrzucenie herbaty i kawy, soku i napojów gazowanych, cukru lub miodu. Wszystkie powyższe obejmują różne składniki chemiczne, które mogą znacznie zniekształcić wyniki analizy. Oto (minimalne!) Błędy, które mogą pojawić się w wynikach, jeśli jadłeś zbyt ciasno lub za późno lub piłeś herbatę lub kawę rano zamiast wody:

  • Ogólne kliniczne badanie krwi - wzrost liczby białych krwinek.
  • Biochemiczne badanie krwi - nieprawidłowa wartość poziomu węglowodanów, lipidów, białek, związków azotowych. Co więcej, zbyt długi (ponad 14 godzin głodu) prowadzi również do zniekształcenia oczekiwanego wyniku: wydajność niektórych lipidów we krwi może znacznie się zmniejszyć.

Co oprócz jedzenia wpływa na wynik

Przed oddaniem krwi możesz nie tylko jeść, ale także przyjmować lekarstwa, palić, przeęczać.

  • Wszelkie leki wpływają na organizm. Zaleca się odmowę przyjmowania leków co najmniej na dzień przed badaniem, po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym. Jeśli nie można przerwać przyjmowania leku, należy poinformować o tym lekarza podczas podawania krwi, a lekarz oceni wynik, biorąc pod uwagę „czynniki tła”.
  • Alkohol i palenie znacząco wpływają na procesy metaboliczne, co może prowadzić do zmian stężenia większości parametrów biochemicznych we krwi. Na przykład picie alkoholu pomaga obniżyć cukier i zwiększyć poziom cholesterolu, a palacze zwiększają poziom hormonów stresu - katecholamin i kortyzolu. Przed badaniem musisz przestać pić alkohol co najmniej jeden dzień wcześniej, a palić za 30 minut.
  • Poważna aktywność fizyczna (na przykład na siłowni) w przeddzień testów jest również przeciwwskazana: prowadzą one do zauważalnej zmiany poziomu hormonów i mogą wpływać na poziom glukozy we krwi.

Wszystko to oczywiście nie dotyczy sytuacji awaryjnych. Po przyjęciu do szpitala karetką pogotowia niezbędne badania mogą zostać przeprowadzone zgodnie z zaleceniami lekarza o każdej porze dnia, z wyłączeniem przyjmowania posiłków.