Jak radzić sobie z bezsennością

W ciągu dnia jesteś bardzo zmęczony, ale wciąż rzucasz się i przewracasz do łóżka, a do rana nie możesz zamknąć oczu. Albo obudź się w środku nocy i leżeć godzinami licząc owce. Bezsenność jest podstępnym zaburzeniem, które szkodzi ciału. Kto nie ma dość snu, rano wygląda źle, a po południu cierpi na dreszcze i kołatanie serca. Ponadto osiem na dziesięć osób, które mają trudności z zasypianiem lub często budzą się, może wykryć choroby somatyczne i psychiczne. Na jakość i ilość snu mają również wpływ złe nawyki i nadużywanie różnych rodzajów dopingu: palenie tytoniu, alkohol, kawa, mocna herbata. Jak więc pozbyć się bezsenności, czy można tego dokonać bez uciekania się do ciężkiej artylerii w postaci tabletek nasennych?

Bezsenność i jej objawy

Różni ludzie potrzebują innej ilości czasu, aby uzupełnić swoją siłę. Bezsenność nie zależy od liczby godzin snu, ale od jakości snu i tego, jak się czujesz rano. Nawet jeśli spędzisz pożądane osiem godzin w łóżku, ale następnego dnia wstaniesz apatyczny i zmęczony, możesz spokojnie mówić o zaburzeniach snu. Inne objawy to:

  • problemy z zasypianiem pomimo zmęczenia fizycznego;
  • niemożność zaśnięcia po przebudzeniu w nocy;
  • Przebudzenie za wcześnie
  • przyjmowanie tabletek nasennych lub alkoholu w celu zaśnięcia;
  • niezdolność do odzyskania siły po śnie;
  • letarg, zmęczenie i drażliwość w ciągu dnia;
  • trudności z koncentracją.

Przyczyny bezsenności

Stres, lęk i depresja są przyczyną bezsenności w około połowie przypadków. Ale twoje nawyki, styl życia i kondycja fizyczna również wpływają na jakość snu. Czasami bezsenność trwa kilka dni i ustępuje samoistnie. Dzieje się tak, gdy martwisz się o zbliżający się egzamin, datę i wystąpienie publiczne. Data minęła i sen powrócił do normy. Z kolei przewlekła bezsenność związana jest z chorobami psychicznymi lub somatycznymi.

Uczucia i problemy emocjonalne

Należą do nich stres, złość, lęk, choroba afektywna dwubiegunowa, uraz. Ale najczęstszymi przyczynami są zaburzenia lękowe i depresja. Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że jest to choroba. Ale jeśli depresja przekształciła się w przewlekłą, bardzo trudno jest ją rozpoznać na tle stale pogarszającej się jakości życia. Powoli odzyskuje swoją pozycję, a ty przyzwyczajasz się do życia w depresji. Aby ustanowić sen, konieczne jest zaatakowanie pierwotnej przyczyny. Trudno to zrobić samemu, lepiej skontaktować się ze specjalistą, który odbierze leki (w szczególności pigułki nasenne). Pamiętaj tylko, że musisz wziąć je ściśle zgodnie ze schematem.

Problemy zdrowotne

Bezsenność może być spowodowana wieloma chorobami. Należą do nich astma, alergie, choroba Parkinsona, choroby serca i płuc, nadczynność tarczycy, a nawet onkologia. Umów się na wizytę u lekarza i poddaj się badaniu, aby rozpocząć leczenie na czas.

Zaburzenia snu

Oczywiście bezsenność sama w sobie jest zaburzeniem snu. Może to jednak być spowodowane atakami bezdechu sennego, zespołem niespokojnych nóg, zaburzeniami rytmu okołodobowego spowodowanymi zmianami stref czasowych lub nocnymi zmianami w pracy.

Co możesz zmienić

Jeśli przyczyną bezsenności jest poważna choroba lub zaburzenie psychiczne, nie można obejść się bez interwencji specjalisty. W innych przypadkach istnieją sztuczki, które pomogą ci przywrócić reżim i ustanowić marzenie. Aby rozpocząć, przeanalizuj swój styl życia. Może masz plac budowy lub autostradę pod oknem, albo przeszkadza ci jasne światło latarni, która uderza w okno. W takim przypadku pomogą zatyczki do uszu, grubsze zasłony lub maska ​​do spania. Staraj się nie oglądać telewizji przed snem, nie graj w gry wideo, nie siedź w sieciach społecznościowych, jednym słowem, nie używaj komputera, tabletu ani smartfona. Lepiej czytaj w łóżku lub słuchaj relaksującej muzyki. Osiem godzin przed snem przestań pić napoje zawierające kofeinę. Nie jedz ani nie ćwicz przed snem. No i oczywiście nie używaj alkoholu jako tabletek nasennych.