Odżywianie włosów: co jeść, aby włosy nie wypadły

Stan naszych włosów dokładnie odzwierciedla stan naszego ciała. Jeśli napotkasz taki problem, jak wypadanie włosów, musisz dokładnie rozważyć swoje zdrowie i spróbować znaleźć przyczynę. Dziś porozmawia o tym, dlaczego włosy mogą zacząć wypadać i jak jeść, aby uniknąć tego problemu.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest naukowo nazywane łysieniem, przetłumaczone z greckiego - łysienie. Jeśli włosy wypadają w niewielkiej ilości, od 20 do 100 włosów dziennie, jest to absolutnie normalny proces. Jeśli jednak codziennie przez długi czas na poduszce lub grzebieniu znajduje się więcej włosów lub nawet oczywistych pasm, oznacza to, że ciało się rozbiło.

Przyczyny wypadania włosów mogą być zupełnie inne. Mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne: stres emocjonalny, długotrwałe stosowanie antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych, niewłaściwie stosowane środki antykoncepcyjne, niechęć do nakrycia głowy w zimnych porach roku, gwałtowna zmiana stref klimatycznych, znieczulenie podczas operacji, choroby endokrynologiczne, zmiany hormonalne podczas ciąży lub podczas menopauzy i, oczywiście, niedożywienia.

Bardzo często różnorodne diety, zwłaszcza oparte na jednej zasadzie, to znaczy skoncentrowane na stosowaniu jednego produktu, prowadzą do utraty nie tylko wagi, ale także włosów. Ostre zmniejszenie zwykłej diety za każdym razem staje się silnym testem dla organizmu. Wraz z kaloriami różne niezbędne elementy i witaminy przestają dostawać się do organizmu.

Materiał budowlany do włosów

Jesteśmy tym, co jemy. Do normalnego funkcjonowania ludzkie ciało potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, a także dodatkowego nacisku na wiele składników. Do wzrostu, siły i siły włosów potrzebne są białka, żelazo i aminokwasy. Oznacza to, że dieta musi koniecznie obejmować czerwone mięso i drób, wątrobę, tłuste ryby i owoce morza. Białko i aminokwasy stają się rodzajem budulca twoich włosów.

Podczas gdy alkohol, nikotyna i kawa działają destrukcyjnie, powodując problemy z naczyniami krwionośnymi, aw rezultacie słabe krążenie krwi, jeden z ważnych czynników wpływających na wypadanie włosów.

Nawiasem mówiąc, zboża, chleb żytni, produkty markowe otręby i makaron z pszenicy durum muszą być również obecne w diecie. Złożone węglowodany zawarte w tych produktach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Witaminy i niezbędne produkty

Brak wystarczającej ilości witamin A, D, E i grupy B bezpośrednio powoduje wypadanie włosów. Aby poprawić sytuację, możesz spróbować specjalnego napoju witaminowego. Obecnie istnieje wiele różnych kompleksów witaminowych, w tym przydatne suplementy mineralne, takie jak magnez, wapń, selen, potas.

Inną opcją jest dodanie do diety dodatkowych pokarmów zawierających potrzebne witaminy. Witamina A (retinol i beta-karoten) jest jedną z najważniejszych w naszym ciele. W największych ilościach występuje w marchewce, owocach cytrusowych, szpinaku, zieleni. Jeśli weźmiemy pod uwagę produkty pochodzenia zwierzęcego, wówczas jest dużo witaminy A w maśle, serze, jajach i, oczywiście, w oleju z ryb.

W oleju z ryb, a także w mleku i tłustych rybach, mamy niezwykle potrzebną nam witaminę D. Drożdże, kiełki pszenicy, rośliny strączkowe, orzechy i otręby są odpowiedzialne za witaminy B, które wpływają na wzrost i gęstość włosów. Jagody rokitnika i olej roślinny zawierają witaminę E - rodzaj nośnika tlenu w organizmie i odpowiednio stymulują krążenie krwi.

Jednak w przypadku witamin musisz być ostrożny i rozsądny, ponieważ jeśli nadużyjesz, możesz uzyskać odwrotny wynik. Chociaż dotyczy to przede wszystkim różnych kompleksów multiwitaminowych. Powinieneś również uważać na możliwe alergeny, szczególnie jeśli wiesz już o podobnej funkcji swojego ciała.

Odżywiaj się prawidłowo - a problem wypadania włosów ominie cię!