Ćwiczenia zapalenia pęcherza moczowego

Według urologów i nefrologów prawie jedna na dziesięć kobiet cierpi na przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, a około połowa kobiet w wieku od 18 do 50 lat doświadczyła tej nieprzyjemnej choroby przynajmniej raz w życiu.

Zapalenie pęcherza jest zapaleniem pęcherza z nieprzyjemnymi objawami - bólem podczas oddawania moczu, pieczeniem i uczuciem niepełnego opróżnienia. Istnieje wiele metod leczenia zapalenia pęcherza moczowego, ale biorąc pod uwagę niejednorodność przyczyn zapalenia pęcherza moczowego, trudno jest znaleźć jedną uniwersalną i stuprocentową metodę leczenia tego zapalenia raz na zawsze. Jednym z metod leczenia zapalenia pęcherza jest ćwiczenie.

Co to jest zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego jest chorobą zakaźną i zapalną, która znacznie częściej łapie kobiety niż mężczyźni ze względu na szczególną anatomię cewki moczowej - jest krótka i szeroka; w przypadku problemów w okolicy narządów płciowych lub nierównowagi mikrobiologicznej w obrębie narządów płciowych drobnoustroje przenikają do niej w sposób wstępujący.

Ponadto czynnikiem rozwoju zapalenia pęcherza jest ciągłe podrażnienie ścian bańki solami uwalnianymi podczas kamicy lub zaburzeń metabolicznych. Ostre kryształy soli uszkadzają błonę śluzową pęcherza, prowadząc do stanu zapalnego.

Kolejnym czynnikiem w rozwoju zapalenia pęcherza jest naruszenie napięcia i krążenia krwi w ścianach pęcherza z powodu nieregularnego oddawania moczu, długiego zatrzymania moczu, cech wrodzonych lub zaburzeń po porodzie.

Dlaczego ćwiczenia?

Podstawą leczenia ostrego lub przewlekłego zapalenia, w tym zapalenia pęcherza, jest odpowiedni przepływ krwi do ściany pęcherza. Jest to konieczne, aby immunologiczne komórki krwi mogły wchłonąć drobnoustroje, izolować przeciwciała w celu zwalczania infekcji i „oczyścić” obszar stanu zapalnego (usunąć martwe i zniszczone komórki, rozpocząć, dzięki specjalnym substancjom, proces regeneracji - przywrócenie zniszczonych komórek).

Głównym problemem siedzącego trybu życia wielu kobiet, oprócz nadwagi i braku treningu mięśni, jest stagnacja krwi w okolicy miednicy, upośledzenie dopływu krwi i dostarczanie tlenu do pęcherza i narządów płciowych. Przy braku tlenu narządy działają gorzej, zmniejsza się odporność na ich infekcje i czynniki uszkadzające - w rezultacie powstaje przewlekłe, powolne zapalenie z okresami zaostrzeń.

Co więcej, zaostrzenie w nadmiernie wrażliwym pęcherzu może nawet powodować stosowanie arbuza, ze względu na zwiększone wydalanie wody, solonej ryby lub wody mineralnej o wysokim zasoleniu, czekoladzie, piwie lub kawie . Substancje te podrażniają drogi moczowe i mogą aktywować zapalenie pęcherza moczowego.

Podstawą kompleksu ćwiczeń są ćwiczenia z mięśniami miednicy, usuwanie ich zwiększonego napięcia, relaksujące napięcie. Ponadto uwzględniono ćwiczenia oddechowe i rozstępy, aby aktywować krążenie krwi. W połączeniu z akupresurą takie techniki mogą prawie całkowicie wyleczyć przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego.

Intymne ćwiczenia mięśni

W inny sposób technika ta nazywana jest ćwiczeniami Kegla. Ich istotą jest napięcie mięśni intymnych w obszarach miednicy i pochwy. Z powodu treningu zwiększa się przepływ krwi w miednicy, pęcherzu, macicy i pochwie (mięśnie te można wyczuć opóźniając oddawanie moczu).

Oto przykład kilku ćwiczeń:

  • ściskaj mięśnie przez 10 sekund i rozluźnij je przez tę samą liczbę sekund. Wykonaj 5 serii.
  • Napnij mięśnie tak długo, jak to możliwe, podczas gdy możesz ograniczyć napięcie i ostro się zrelaksować, powtórz trzy razy.
  • napinaj mięśnie w szybkim tempie, a następnie mocno napnij i przytrzymaj je tak mocno, jak to możliwe.
  • wypróbuj metodologię „windy”: stopniowo zwiększaj siłę ściskania mięśni do maksimum, tak jakby licząc podłogi z mięśniami. Następnie możesz „jeździć” od pierwszego do trzeciego, piątego i ostatniego piętra, zmieniając siłę skurczu mięśni. A jeśli spróbujesz później w łóżku, partner będzie zachwycony.

Ćwiczenia te można wykonywać wszędzie: w podróży, za monitorem, podczas zmywania naczyń - jednym słowem, jak tylko przypomnisz sobie. Ale najważniejsze jest regularność, wtedy efekt będzie zauważalny. Ćwiczenia te są szczególnie przydatne w obniżaniu macicy w połączeniu z zapaleniem pęcherza moczowego i nietrzymaniem moczu.

Jogi na zapalenie pęcherza moczowego

Joga pomoże w zapobieganiu zaostrzeniom zapalenia pęcherza moczowego.

Pomocny jest regularny zestaw ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń.

  • stojąc w pozycji pionowej, podnieście ręce do góry, biorąc oddech i opuść - wydech. Oddychaj w ten sposób 10 razy
  • chodź po pokoju: rozpocznij ruch stopy od pięty i przetocz się na palcach, a następnie stań stopą po wewnętrznej stronie stopy i przetocz się na zewnątrz,
  • stać na środku pokoju. Podnosząc ręce do góry, przechylaj do tyłu, w lewo, do przodu i w prawo, jakby zginając talię. Obróć biodra zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie - przeciw niemu, popchnij biodra do przodu i popchnij je do tyłu,
  • leżeć na plecach, wykonywać ćwiczenia „nożyczkami” i „rowerem”,
  • pociągnij kolana zamkniętych nóg jak najbliżej klatki piersiowej, zaciskając nogi dłońmi, i połóż się na kilka sekund, a następnie wyprostuj i opuść nogi,
  • ukończyć kurs gimnastyki leżąc, przywracając oddech na 1 minutę.

Regularny seks jest bardzo ważny dla zapobiegania zapaleniu pęcherza moczowego (z orgazmem krew wpada do miednicy i poprawia krążenie krwi). Ponadto możesz zapisać się na taniec brzucha, wszyscy wschodni tancerze nie mają problemów z narządami płciowymi i pęcherzem.