Salmonelloza

Salmonelloza to ostra choroba jelitowa ludzi i zwierząt, której czynnikiem sprawczym jest Salmonella - bakterie z wici, zdolne do ruchu, mające kształt patyka.

Salmonelloza jest szeroko rozpowszechniona w naturze, atakuje wiele gatunków ssaków (bydła, świń, gryzoni) i ptaków. Występowanie salmonellozy wśród ptaków jest dziesięć razy wyższe niż wśród zwierząt domowych.

Wśród produktów - źródłami salmonelli są przede wszystkim jaja i drób. Dalej są mięso i produkty mleczne.

Przyczyną choroby mogą być również dzikie ukłucia (gołębie, wróble), które wnikając do pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych mogą zanieczyścić produkty spożywcze.

Zapadalność na salmonellozę rośnie w ciepłym sezonie z powodu pogorszenia warunków przechowywania żywności.

Choroba rozwija się gwałtownie. Temperatura wzrasta do 28-39 ° C. Istnieją bóle brzucha, które można zlokalizować w nadbrzuszu, okolicy pępkowej, lewym dole biodrowym (pozostawionym w okolicy nad pachwinowej). Charakterystyczne są wymioty 1-2 razy dziennie, luźne stolce do 5-7 razy dziennie, zielonkawy odcień, z cuchnącym zapachem, dudnienie w żołądku. Objawy ogólnego zatrucia obserwuje się w postaci bólu głowy, zmęczenia, braku apetytu.

W ciężkich postaciach choroby wątroba i śledziona biorą udział w tym procesie, co prowadzi do ich wzrostu. W wyjątkowo ciężkich przypadkach choroba przebiega w postaci posocznicy.

Subkliniczne formy salmonellozy (bez oczywistych objawów) lub nosicielstwa są szeroko rozpowszechnione: gdy dana osoba jest zarażona salmonellą, uwalnia ją do środowiska i jest zaraźliwa dla innych, ale nie wykazuje oznak choroby. Przewóz salmonellozy wśród pracowników bloków żywnościowych, stołówek, placówek dziecięcych i medycznych jest szczególnie niebezpieczny.

Po chorobie nie rozwija się trwała odporność, osoba może ponownie zachorować.