Zaćma

Zaćma (zaćma) jest chorobą soczewki oka, w wyniku której traci przezroczystość.

Zaćma najczęściej rozwija się wraz z wiekiem, ale zdarzają się przypadki choroby u bardzo młodych ludzi. Przyczynę zaćmy uważa się za naruszenie żywienia soczewki - naturalnej soczewki oka.

  • dziedziczność
  • wpływ czynników szkodliwych: chemicznych, fizycznych (w tym promieniowania)
  • infekcje oka
  • urazy oczu
  • palenie
  • choroby oczu (krótkowzroczność, jaskra)
  • zaburzenia endokrynologiczne
  • niedożywienie

Soczewka znajduje się przed okiem. Całe światło, które dostaje się do oka, przechodzi przez niego. Zmieniając krzywiznę i moc refrakcyjną, soczewka pozwala skupić obraz na siatkówce, zapewniając w ten sposób wyraźne widzenie.

Wraz z rozwojem zaćmy tkanka soczewki stopniowo staje się mętna, najpierw wzdłuż krawędzi, co nie wpływa znacząco na widzenie, a następnie w środkowym obszarze optycznym, przez który przechodzi główna wiązka promieni świetlnych . Osoba ma wrażenie rozmytej wizji przedmiotów, która stopniowo postępuje. W polu widzenia pojawiają się ogniska zamglenia, zamglenia, pociągnięcia, podwójne widzenie, które zakłócają staranne badanie przedmiotów, pracę z drobnymi szczegółami, czytanie, pisanie itp.

Z zewnątrz zaćma wygląda jak zmętnienie źrenicy oka. Najpierw wokół krawędzi, a następnie bliżej środka. Skutkiem choroby jest całkowite zmętnienie soczewki - cierń lub dojrzała zaćma. W takim przypadku soczewka zamiast czerni wygląda jak biała lub z niebieskawym odcieniem. W tym przypadku widzenie ogranicza się do percepcji światła, to znaczy osoba jest w stanie odróżnić tylko światło i ciemność.

Czas trwania choroby jest indywidualny dla każdego, średnio 3-6 lat. Zmętnienie często wpływa w różnym stopniu na oba oczy. Współczesna okulistyka ma dobre metody leczenia zaćmy, które dają doskonałe wyniki. Jednak niezwykle ważne jest, aby nie przegapić chwili i na czas zwrócić się o pomoc do lekarza. Jeśli opóźnisz leczenie oka, mogą wystąpić nieodwracalne zmiany, które bardzo trudno będzie skorygować.