Elektrokardiogram (EKG)

Elektrokardiogram (EKG) to metoda badania serca poprzez rejestrację drgań elektrycznych z mięśnia sercowego na papierze podczas jego normalnej pracy.

Aby przeprowadzić badanie EKG, specjalne szkolenie nie jest wymagane. Mężczyzna leży na kanapie. Specjalne elektrody w postaci zacisków lub przyssawek są umieszczane na ramionach, nogach i powierzchni klatki piersiowej. Skóra jest wstępnie traktowana solą fizjologiczną lub zwykłym żelem.

Wynikiem badań jest papierowa taśma, na której narysowana jest krzywa - zapis aktywności elektrofizjologicznej serca.

Kardiogram pozwala zdiagnozować zawał mięśnia sercowego lub poprzedzający go stan.

Duże znaczenie ma EKG jako metoda śledzenia dynamiki chorób serca. Po wielkości i kształcie zębów utworzonych na EKG można ocenić skuteczność leczenia.

Podczas przeprowadzania EKG wskazane jest poinformowanie lekarza o przyjmowanych obecnie lekach, ponieważ niektóre leki wpływają na funkcjonowanie serca, co może wpływać na kardiogram.

Zdrowa osoba, która nie ma dolegliwości serca, powinna mieć zapis EKG raz w roku podczas rutynowej kontroli w klinice.

Przyczyną nieplanowanej diagnozy EKG jest pojawienie się dolegliwości związanych z bólem serca, dusznością, przerwami w pracy serca, wzrostem lub spadkiem ciśnienia krwi, epizodami utraty przytomności. EKG jest wymagane przy rejestracji do ciąży, przed porodem, przy ubieganiu się o pracę, sporządzaniu karty spa i innych.