Kalafior

Jak mówi angielskie przysłowie: „Najlepsze z kwiatów to kwiaty kapusty”. Ojczyzną kalafiora jest wyspa Cypr, na której kiedyś odkryli ją starożytni Rzymianie. W Europie piękno - kapusta długo nie mogła się zakorzenić, ponieważ nie produkowała nasion. Przywieziono je ze Wschodu i zapłacono dużo pieniędzy. Dopiero w XIX wieku francuskiemu ogrodnikowi-amatorowi udało się zdobyć nasiona kalafiora, a potem stały się względnie dostępne.

Kalafior jest bardzo pożywny. Zawiera dużo błonnika i kilka rzadkich cukrów - wszystkie przyczyniają się do poprawy ruchliwości jelit, zawierają 5,4% węglowodanów, ponad 4% cukrów, a także sole mineralne (potas, fosfor, magnez, wapń i żelazo). Na przykład żelazo w nim jest 2 razy więcej niż w zielonym groszku, papryce, sałacie i 3 razy więcej niż w cukinii i bakłażanie.

Jest dużo kapusty, witamin B1, B2, PP, karotenu. To warzywo bogate w witaminę C. Dzienne spożycie tej niezbędnej witaminy zimowej zawiera 100 gramów surowej lub 200 gramów gotowanej kapusty.

Ponadto i jest to prawie udowodniony fakt, kalafior, jak każdy inny, jest środkiem zapobiegającym rakowi.

Ze względu na swoją strukturę kalafior jest lepiej przyswajany przez organizm niż wszystkie inne rodzaje kapusty, dlatego jest szczególnie przydatny jako suplement diety na choroby układu pokarmowego, nie wspominając o codziennej diecie.