Cholesterol

Jego działanie na naczynia krwionośne jest podobne do osadzania się wapna na fajkach wodnych. Otwórz pokrywkę czajnika: na ścianach znajduje się warstwa kamienia, dziury w nosie są prawie „zarośnięte” kwitnieniem, prawie bez wpuszczania wody. W ten sam sposób cholesterol osadza się na ścianach naczyń krwionośnych.

Ogólnie cholesterol jest bardzo niezbędną substancją dla naszego organizmu. Jest częścią ścian komórkowych i aktywnie uczestniczy w syntezie hormonów. Jednocześnie hipercholesterolemia, która na razie się nie objawia, jest pewnym sposobem na miażdżycę tętnic.

1) Lepiej jest wykluczyć:

  • Tłuste sery, śmietana, tłuste jogurty
  • Smalec wewnętrzny, tłuszcz, olej palmowy (w tym jako część produktów), ciężkie odmiany margaryny
  • Wszystkie odmiany tłustego mięsa, skóry drobiu
  • Chipsy, frytki

2) Jedz mniej tłuszczów zwierzęcych.
Gotować na oliwie z oliwek, nie smażyć ponownie na oleju roślinnym. Lepiej piec, gotować, gotować na parze, duszić, ale nie smaż na maśle ani w cieście.

6) Mniej przetworzona żywność i produkty mączne. Żywność wygodna zawiera dużo tłuszczów nasyconych, które wprowadza się w celu poprawy smaku. Naucz się etykiet!

7) Jedz więcej ryb niż mięsa. Ryba jest bogata w zdrowe tłuszcze omega-3, które obniżają poziom cholesterolu. Mięso powinno być w menu 2-3 razy w tygodniu. Preferuj biały drób.

8) Umiarkowana aktywność fizyczna.

9) Więcej warzyw i fasoli. Warzywa są bogate w błonnik, który spowalnia osadzanie się tłuszczów, a rośliny strączkowe zawierają substancje zmniejszające wchłanianie tłuszczów.