Zespół przewlekłego zmęczenia

Dina zawsze odnosiła sukcesy. Sukces był we wszystkim: piątki w szkole, dyplom z wyróżnieniem, udane małżeństwo i doskonała praca. Dean poświęcił cały swój czas na pracę, decydując się na odroczenie planowania ciąży i porodu. Start kariery nie był długo oczekiwany.

Lata mijały, dziecko nigdy się nie pojawiło, mąż odszedł, nie mogąc znieść nadmiernego zatrudnienia żony. I coś w Dinie się zepsuło ...

To nie jest fikcyjna historia, ale wyciąg z historii medycznej centrum medycznego pacjenta : „Dina M., 36 lat, diagnoza: zespół chronicznego zmęczenia”.

Odpady profesjonalne

Neurolog Elena TANAEVA, specjalista Kliniki Instytutu Cybernetyki, zgodziła się skomentować sytuację:

  • Kiedy obciążenie pracą osoby wyraźnie przeważa nad odpoczynkiem, gdy nie otrzymuje się rekompensaty, możemy śmiało mówić o zespole chronicznego zmęczenia (CFS).

Rozładunek z pracy powinien być odpowiedni, a to nie tylko sen: jest to zmiana scenerii, zmiana aktywności i dobry fizyczny rozładunek. Co tak naprawdę widzimy?

Osoba pracuje od rana do wieczora z przerwą tylko na sen, po prostu nie ma okazji, a czasem nawet pragnienia, aby odpowiednio przywrócić się do następnego dnia roboczego.

W takiej sytuacji nocny sen nie przynosi pełnej ulgi, układ hormonalny (zwłaszcza tarczyca, nadnercza) jest zawsze w stanie gotowości „bojowej”, a on już wstaje z uczuciem zmęczenia, które pozostało z wczoraj.

Powtarza się to z dnia na dzień, naturalnie narasta zmęczenie i narasta napięcie nerwowe.

Dotyczy to nie tylko tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska kierownicze, ale ogólnie wszystkich ludzi żyjących w takim reżimie - jak mówią „do granic możliwości”.

- Czyli gospodynie domowe również mogą być zagrożone?

  • Tak, dowolny numer! Kiedy kobieta poświęca całą swoją siłę jakimś działaniom - czy to karierze, czy wychowaniu dzieci - i po tym wszystkim nie zadaje sobie pytań, jak się zregenerować, mówimy o ryzyku rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia.

Hormonalny koktajl dla kobiety biznesu

  • Kobiety, które aspirują do kariery i odnoszą sukcesy, są szczególnie zależne od pracy. Układ hormonalny kobiety ma bardziej precyzyjną strukturę, ma na celu zapewnienie narodzin dzieci.

Dlatego u kobiet procesy hormonalne są bardzo szybko zaburzone, co prowadzi przede wszystkim do problemów psychicznych i emocjonalnych, a także zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

- I mówią, że kobiety są lepiej chronione przed stresem!

  • Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, wolniej reagują na stres, do pewnego stopnia lepiej sobie z nim radzą, ale nie przechodzi to bez śladu.

Ciało kobiety jest bardziej dotknięte CFS, nie jest zaprojektowane przez naturę, aby wytrzymać ogromne przeciążenia i zużywa się znacznie szybciej.

W końcu wszystko nakłada się na kobiecą psychologię, a wcześniej czy później ta zależność kładzie ciężkie jarzmo na układzie hormonalnym.

Osobliwością kobiecej natury jest to, że ma ona na celu rodzenie, rodzenie i wychowywanie dzieci. Brak tego naturalnego poczucia macierzyństwa w połączeniu z ogromnym obciążeniem pracą pozostawia szczególny ślad.

Kiedy poduszka powietrzna nie działa

  • Pod wpływem przewlekłego przeciążenia zaczynają pojawiać się pewne choroby lub zaburzenia psychosomatyczne. Odgrywają tu dziedziczne predyspozycje, a choroby przewlekłe są często zaostrzone.

- To znaczy, kiedy w ciele jest jakieś słabe ogniwo, czy może się to objawić?

  • Zgadza się Przede wszystkim zaczyna się od układu hormonalnego, ponieważ jest to główny układ regulacyjny organizmu.

Nadnercza, tarczyca i gruczoły płciowe to te części układu hormonalnego, które zapewniają normalne funkcjonowanie wszystkich innych narządów i tworzą poduszkę między ciałem a otoczeniem.

- Czy możliwe jest „Życie bez depresji i nerwicy”?

  • Teraz mamy możliwość przeprowadzenia kompleksowego badania pacjenta w celu ustalenia stanu jego układu hormonalnego, statusu psychoemocjonalnego, zrozumienia, gdzie dokładnie potrzebna jest pomoc i jak ją właściwie zapewnić.

W praktyce zastosowano podwójny dynamiczny test oznaczania hormonów stresu, który pozwala nam ocenić stan wewnętrznych zasobów organizmu i stopień ich wyczerpania.

Nie dajemy magicznych pigułek, które łagodzą chroniczne zmęczenie, ale przywracamy zasoby najbardziej „dotkniętych” układów i narządów, przywracamy samą „poduszkę powietrzną”, która zawiodła, i przeprowadzamy skuteczną terapię antystresową.

Tak, Dinie udało się nam pomóc - okazało się, że nie było za późno. W rzeczywistości negowaliśmy negatywne skutki przedłużającego się przewlekłego stresu.

Powiem ci sekret: teraz przygotowuje się, by zostać matką.

Nauka relaksu!

- Elena Gennadievna! Cóż, tutaj pacjent wyskoczył z twoich opiekuńczych dłoni - odnowiony, szczęśliwy, pełen siły.

Co powinna teraz zrobić? W końcu realia naszego życia są takie, że po pewnym czasie może się zdarzyć niebezpieczna sytuacja.

  • Nie możemy zmienić jej stylu życia, a codzienne zajęcia oczywiście nigdzie nie pójdą. Ale możemy nauczyć ją, aby traktowała się ostrożniej, racjonalnie redystrybuowała ładunki i prawidłowo się po nich odzyskiwała.

W rezultacie - zainteresowanie życiem, stabilizacja relacji rodzinnych, udany biznes lub jakikolwiek inny biznes, któremu człowiek poświęca cały swój czas.

Jako reklama