Wszyscy ludzie będą u twoich stóp!

Ta choroba jest znana od czasów Hipokratesa. Nawet wtedy próbowali leczyć ją operacyjnie. Dzisiaj żylaki są zwalczane na wiele, a nawet całkowicie bezbolesnych sposobów. Jednak ludzie nadal niechętnie umawiają się z flebologiem. I na próżno. Diagnoza żylaków, zgodnie ze statystykami, może być teraz przypisywana co sekundę. Jeśli sieci i gwiazdy nie są widoczne na twoich nogach, nie oznacza to, że choroba cię nie wyprzedziła.

Salamat Hamitovich Bisekov, flebolog, chirurg i lekarz w klinice SM , mówi, że obecnie żylaki są powszechne. Stawiają czoła mężczyznom i kobietom w różnym wieku. Najczęściej mają 25–40 lat, choć granica ta jest warunkowa: czasami nawet 17-letnie dziewczynki przychodzą do mnie.

Istnieje kilka teorii na temat występowania żylaków:

żylaki występują w wyniku niewydolności aparatu zastawkowego powierzchownego układu żylnego.

żylaki z powodu mechanicznej niedrożności przepływu krwi.

choroba żylakowa rozwija się z powodu wrodzonej słabości elementów ściany żylnej.

rozwój żylaków spowodowany zaburzeniami neuroendokrynnymi.

rozwój żylaków spowodowany zaburzeniami immunologicznymi organizmu.

Zatem teorie i hipotezy dotyczące pochodzenia żylaków są obecnie bardzo liczne. Ale, jak żartują lekarze, kiedy jest wiele teorii, prawdziwy powód jest nieznany. Najpopularniejsza wersja jest jednak związana z czynnikiem dziedzicznym: jeśli rodzice mają żylaki, może objawiać się zarówno u dzieci, jak i wnuków.

Czasami choroba nie objawia się w żaden sposób. Ale i tak nie powinieneś się cieszyć: każdy drobiazg może sprowokować to istniejącą złą dziedzicznością.

  • Na przykład, jeśli dana osoba prowadzi siedzący tryb życia lub, przeciwnie, siedzący tryb życia, - komentuje flebolog dr Beloglazow Aleksiej Wiktorowicz . - Wiele czynników odgrywa rolę w dopływie krwi do organizmu. Aby krew poruszała się stale i dobrze, potrzebne są skurcze serca, ujemne ciśnienie w klatce piersiowej, skurcze mięśni i tak dalej.

Ale gdy dana osoba stale siedzi lub stoi, którykolwiek z tych czynników jest wykluczony, a wtedy choroba z pewnością się wyczuje. U kobiet zmiany hormonalne mogą być przyczyną prowokującą: zarówno z przyczyn wewnętrznych, jak i zewnętrznych - na przykład podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych.

Objawy żylaków:

Zakrzywione żyły wystające ponad powierzchnię skóry nóg i stóp, ból nóg, połączony na początku z obrzękiem, a następnie zmianami na skórze.