Ostra infekcja jelitowa

Ostra infekcja jelitowa (ACI) jest ostrą chorobą przewodu pokarmowego, której towarzyszą wymioty, biegunka, zatrucie, a czasem odwodnienie.

Przyczyną ostrych infekcji dróg oddechowych mogą być wirusy (na przykład z enterowirusem, infekcja rotawirusem), bakterie (na przykład z cholerą, salmonellozą, czerwonką), toksyny bakteryjne w przypadku toksycznych infekcji, a także grzyby i pierwotniaki.

Cierpią na ostre infekcje jelitowe przez cały rok, ale najwyższą częstość obserwuje się w okresie letnim i jesiennym. Dzieci w wieku od 1 roku do 7 lat są bardziej podatne na ostre infekcje jelitowe, ale dorośli też często chorują. Dzieci często rozwijają komplikacje w postaci odwodnienia: przy wymiotach i luźnych stolcach dana osoba traci dużą ilość płynu, co bez odpowiedniego leczenia może prowadzić do śmierci.

Po chorobie utrzymuje się niestabilna odporność swoista dla danego typu. Oznacza to, że dana osoba może wielokrotnie cierpieć na ostre infekcje jelitowe.

Mechanizm przenoszenia ostrych infekcji jelitowych jest kałowo-ustny. Oznacza to, że możesz zarazić się wodą, brudnymi rękami, źle umytym lub długo przechowywanym jedzeniem, zabawkami i artykułami gospodarstwa domowego. Dużą rolę w przenoszeniu infekcji odgrywają owady, na przykład muchy, które przenoszą patogeny na ich ciele. Źródłem infekcji może być żywność, która nie została poddana obróbce cieplnej. Dlatego konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, szczególnie podczas podróży i spożywania przekąsek na drodze, na plaży itp., A także należy używać tylko przegotowanej wody, jeśli nie jesteś pewien jej jakości. Gotowe produkty spożywcze należy przechowywać w stanie rozgrzanym do 60 ° C lub w lodówce.

Przyczyną salmonellozy jest najczęściej stosowanie surowych jaj. Salmonella występuje w dużych ilościach w kale ptaków, więc skorupa jaja jest zwykle najbardziej zanieczyszczona. Unikaj kupowania zanieczyszczonych jajek, pamiętaj o ich umyciu przed gotowaniem mydłem. Nie jedz surowych jaj kurzych. Zawsze dobrze gotuj lub smaż jajka.

Okres inkubacji trwa zwykle około jednego dnia. Może to jednak wynosić od kilku godzin (z toksykozą) do 7 dni.

  • nudności i wymioty
  • ból brzucha
  • wzdęcia i wzdęcia
  • biegunka
  • gorączka

Objawy te występują w różnych kombinacjach i mają różny stopień nasilenia, w zależności od rodzaju infekcji.

Wraz z rozwojem pierwszych objawów choroby konieczne jest przepłukanie żołądka. Aby to zrobić, możesz użyć przegotowanej wody w temperaturze pokojowej z dodatkiem nadmanganianu potasu - aż powstanie lekko różowy roztwór. Po płukaniu żołądka stosuje się sorbenty: Smecta, węgiel aktywny i inne do usuwania resztkowych toksyn z żołądka i jelit. Ponadto sorbenty mają działanie utrwalające, które pomoże zatrzymać biegunkę.

Leczenie OCI pod nadzorem lekarza

Jeśli objawy choroby nie ustaną, wymioty i biegunka będą się utrzymywać, temperatura wzrośnie, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli u dziecka pojawią się objawy zakażenia jelit, należy w każdym przypadku wezwać lekarza, nawet jeśli masz pewność, że poradzisz sobie sam.

  • nieuleczalna gorączka
  • bladość, zwiotczenie skóry pacjenta, suchość błon śluzowych, odmowa picia, zmniejszone wydalanie moczu
  • pojawienie się krwi w kale
  • pojawienie się intensywnego, ostrego bólu brzucha
  • niezłomne wymioty