Sekrety zdrowia kobiet

Choroby piersi - mastopatia, gruczolakowłókniak, torbiele, a także mięśniaki macicy, torbiele jajników, endometrioza, niepłodność - nie jest to wyczerpująca lista chorób kobiecych, które są skutecznie leczone w klinice Moskiewskiego Instytutu Cybernetyki. Rozmawiamy z endokrynologiem najwyższej klasy Eleną Sinitsyna o przyczynach tych chorób, a także o nowej skutecznej technice leczenia.

- Droga Eleno Nikołajewna, jaka wina naszej kobiety przed Stwórcą jest to, że przysłał nam tyle „ran”?

 • Wyjaśnia to fakt, że ciało kobiety, po pierwsze, jest bardziej złożone niż męskie, a po drugie, powiedziałbym, o wiele bardziej wyrafinowane.

- Ciągle słuchając zalet męskiego umysłu, przyjemnie jest zdawać sobie sprawę, że jesteśmy bardziej złożeni niż oni. A co to bezpośrednio wyraża?

 • Bóg dał mężczyznom jeden główny hormon płciowy, testosteron. Im wyższy poziom i emisje są odpowiednie, tym bardziej aktywnie i wytrwale kontynuuje się rasa ludzka w odniesieniu do płci pięknej. A dla kobiet Bóg dał dwa główne hormony płciowe, które są antagonistami i, w zależności od cyklu, wymieniają się co około dwa tygodnie.

- Masz na myśli cykl menstruacyjny? Ku mojemu wstydowi wciąż nie znam jego dokładnego celu - z wyjątkiem tego, że w niektóre dni prawdopodobieństwo zajścia w ciążę dramatycznie wzrasta ...

 • Jeśli tylko ty! Wiele kobiet z niepłodnością przychodzi do mnie lub po prostu chce zostać matką, działają na innych warunkach, ale wciąż nie wyobrażają sobie znaczenia procesów zachodzących w kobiecym ciele. Ale powinniśmy być o tym informowani w szkole średniej ...

„Cóż, więc opowiedz nam o tym.”

 • Zastanówmy się razem: co dzieje się podczas cyklu? W pierwszej połowie hormony płciowe - estrogeny - są aktywne. Zakres ich wpływu na ciało kobiety jest różnorodny: od stanu skóry i paznokci po nastrój. Ale co najważniejsze, estrogeny stymulują podział komórek płciowych i promują ich rozmnażanie.

W tym momencie komórki endometrium (wewnętrzna wyściółka macicy) zaczynają gwałtownie rosnąć. Tak więc wewnętrzna skorupa przygotowuje się do przyjęcia i, w przypadku zapłodnienia, do utrzymania jaja, aby zapobiec jego wysunięciu. Słabo rozwinięte endometrium nie poradzi sobie z tym zadaniem.

Uważa się, że 2-3% kobiet z tego powodu traci już zapłodnione jajo, nawet nie podejrzewając, że były w ciąży!

Kiedy stworzone zostaną wszystkie warunki, aby jajo mogło się mocno utrwalić, następuje owulacja - pęcherzyk pęka i wybucha dojrzałe, gotowe do zapłodnienia jajo.

- A jeśli tak się nie stanie?

 • Jeśli nie, zostanie postawiona diagnoza policystycznych jajników. Cały proces powstawania pęcherzyków i ich pękanie można łatwo ustalić podczas badań ultrasonograficznych.

- Wróćmy do jajka ...

 • W momencie, gdy jajo wychodzi, ciało kobiety jest maksymalnie zainteresowane zapłodnieniem, co znacznie wpływa na zachowanie kobiety na poziomie podświadomości. Owulacja trwa bardzo krótko.

Jeśli nie nastąpi zapłodnienie, poziom estrogenu spada, a ilość progesteronu, drugiego głównego hormonu płciowego kobiety, wzrasta. W drugiej połowie cyklu przyczynia się do naturalnej śmierci wszystkich komórek rozwiniętych pod wpływem estrogenu.

Podsumujmy teraz: w ciele kobiety miliardy komórek są regularnie wytwarzane, niszczone, a następnie usuwane podczas cyklu. I dzieje się tak od około 13 do 50 lat dla każdej kobiety. Pomyśl o tych liczbach!

- Imponujące! A wszystko to „tolerujemy” tylko po to, aby w pewnym momencie móc zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko?

 • Masz rację. Ale oprócz tego nie należy zapominać, że zachowanie kobiety, jej nastrój i działania są zawsze wprost proporcjonalne do ilości hormonów i ich stosunku. Mężczyźni, jestem pewien, nie rozumiem tego.

- A jeśli w naszym ciele z jakiegoś powodu gruczoły wydzielania wewnętrznego działają nieprawidłowo?

 • Następnie powstaje mięśniak, włókniak macicy lub endometrioza. Ponieważ podczas cyklu miesiączkowego liczba utworzonych i usuniętych komórek powinna być idealnie taka sama. Dzieje się tak, dopóki równowaga naszych dwóch głównych hormonów - estrogenu i progesteronu - jest normalna.

Gdy tylko zostanie naruszone, liczba komórek utworzonych w porównaniu do zniszczonych podczas jednego cyklu miesiączkowego będzie zawsze większa. Ich liczba zacznie rosnąć z cyklu na cykl. A system samoregulacji ciała rodzi pytanie „gdzie je umieścić?”.

- A gdzie?

 • I są tylko trzy opcje: albo do macicy - i dostajemy mięśniaka, albo do gruczołu sutkowego - włókniak macicy lub torbiel. Albo same komórki endometrium rosną, a my dostajemy endometriozę.

- Z jakiego powodu równowaga estrogen-progesteron może zostać zakłócona?

 • Głównym powodem jest stres, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy, nadnerczy i jajników. W naszej klinice stan tarczycy jest głęboko i wieloaspektowy, aw przypadku naruszeń przeprowadzane jest odpowiednie leczenie.

Według statystyk kobiety cierpią na zaburzenia czynności tarczycy 4 razy częściej niż mężczyźni. I to nie tylko zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży, aborcji, porodu są „winne”. Każda kobieta ma swój powód, który musi być systematycznie identyfikowany.

Nasze badania kobiecego ciała wykazały inny interesujący wzór: lewy płat tarczycy wpływa na stan lewej piersi, a prawy płat tarczycy wpływa na stan prawej piersi. Ta sama zależność stanu gruczołów mlecznych istnieje od jajników. Na przykład zapalenie lewego jajnika natychmiast wpłynie na lewy gruczoł sutkowy, powodując zagęszczenie i ból.

Dlatego w naszym programie diagnostycznym „Zdrowie kobiet” przywiązujemy dużą wagę do czynnika zakaźnego. Przewlekłe procesy zapalne w jajnikach należy leczyć szybko i bez powikłań, co robimy.

- Mam przyjaciela, który był operowany dwa razy na torbieli piersi. Ona czeka na trzecią operację. Więc operacja nie gwarantuje wyzdrowienia?

 • Oczywiście że nie. W końcu, jak powiedzieliśmy wcześniej, podstawowa przyczyna choroby nie jest wyeliminowana - naruszenie równowagi estrogen-progesteron. W takich przypadkach może pomóc jedynie zintegrowane podejście do ciała. Niedawno „rozwiązaliśmy” zwłókniak o wielkości około 2 cm od Angielki, która przyszła do nas na leczenie.

- Jaka jest skuteczność Twojej metodologii leczenia terapeutycznego?

 • Składa się z trzech części. Jest to wdrożenie (jeśli to konieczne) terapii przeciwzapalnej jajników i innych narządów z ogniskami zapalnymi, dzięki czemu układ odpornościowy jest suwerennym panem sytuacji w ciele. Są to unikalne systemy fizjoterapeutyczne, które pozwalają bezpośrednio oddziaływać na atypowe komórki, których nikt nie potrzebuje, aby usunąć je z organizmu.

I wreszcie normalizacja układu neuroendokrynnego: ton naczyń mózgowych, funkcja tarczycy i nadnerczy, które wydzielają żeńskie hormony płciowe. W ten sposób eliminujemy samą przyczynę choroby. Normalizując równowagę estrogen-progesteron, uzyskujemy stabilny wynik. Ważne jest, aby kobiety to rozumiały.