Antybiotyki: jak można je wymienić?

Współczesny człowiek jest bardzo uzależniony od leków. Od czasu do czasu w telewizji pojawia się zupełnie nowa reklama, która pigułka wypić, aby pokonać chorobę. Najważniejsze, aby pamiętać, że nie wszystkie pigułki dostępne bez recepty są bezpieczne. - O antybiotykach: kiedy i jak przyjmować oraz czego się obawiać.

Antybiotyki to substancje pochodzenia naturalnego lub półsyntetycznego, które mogą hamować wzrost i powodować śmierć bakterii i innych drobnoustrojów.

Bardzo często w mojej praktyce spotykam się z nieuprawnionym użyciem antybiotyków przez pacjentów, najlepiej po konsultacji z pracownikami apteki. Ponadto zastosowane w ten sposób antybiotyki mogą nie wpływać na przebieg choroby, mogą znacznie zaszkodzić ciału.

Istnieje błędna opinia: jeśli chcesz być lepszy, wypij antybiotyk! Tak nie jest.

  • ropne zapalenie
  • zapalenie opon mózgowych
  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki
  • gruźlica

- choroby onkologiczne
- infekcje narządów płciowych
- ostre zapalenie pęcherza moczowego itp.

Tylko lekarz może zdecydować, który antybiotyk jest potrzebny. Niewłaściwy wybór leku lub jego niewłaściwe stosowanie może tylko zaostrzyć przebieg choroby: flora chorobotwórcza stanie się bardziej stabilna, ciało osłabnie, odporność spadnie, a dodatkowa infekcja może dołączyć do już pasożytniczego organizmu.

Między innymi same antybiotyki mogą powodować procesy patologiczne w organizmie , szczególnie przy niewłaściwym dawkowaniu i stosowaniu.

Są to tak nieprzyjemne konsekwencje, jak:

- reakcje alergiczne
- naruszenie przewodu żołądkowo-jelitowego
- rozwój zapalenia błony śluzowej żołądka (do zmian wrzodziejących)

- zaburzenie czynności wątroby i nerek (u osób z już istniejącą patologią tych narządów wybór rodzaju antybiotyku i jego dawki powinien być dokonywany wyłącznie przez specjalistę, ponieważ niewłaściwe przepisanie w tym przypadku może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji - aż do śmierci)

- zaostrzenie innej przewlekłej patologii
- podczas stosowania niektórych grup antybiotyków - utrata słuchu, pogorszenie wzroku
- naruszenie układu sercowo-naczyniowego

Szczególnie ostrożnie biorąc pod uwagę przyjmowanie chemicznych i biologicznie aktywnych leków, w tym antybiotyków, należy być kobietami w ciąży, matkami karmiącymi i osobami planującymi mieć dzieci w najbliższej przyszłości : w takim przypadku żaden lek nie powinien być przepisywany bez nadzoru ginekologa.

Odwar z liści lub korzenia omanu

2 łyżki. łyżki korzeni wylewa się 1 szklanką gorącej wody, gotuje się w łaźni wodnej przez 30 minut, chłodzi przez 10 minut, filtruje i wyciska. Weź 0,5 szklanki 2-3 razy dziennie przez 1 godzinę przed posiłkami w formie ciepła.

Aby przygotować napar, 2 łyżeczki zmiażdżonego elekampanu wlewa się do 2 szklanek zimnej przegotowanej wody, podaje w infuzji przez 8 godzin i filtruje. Weź 0,5 szklanki 4 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem. Zmiażdżony proszek jest pobierany na czubek noża 3-4 razy dziennie przed posiłkami.

Garmala

1 - 10% napar alkoholowy z trawy harmonijki zwyczajnej: zaparzaj przez 21 dni, a następnie weź 6-12 kropli 3 razy dziennie.

Odwar z pąków sosny

Parzyć 1 łyżkę. łyżka do 1 szklanki wody. Parzony we wrzącej wodzie w nocy lub gotowany przez 15 minut, a następnie pity w ciągu dnia w ciepłej formie 30 minut przed jedzeniem.

Glistnika

Glistnik w czystej postaci jest trujący - nie przekraczaj zalecanej dawki! Zaleca się stosowanie 1 łyżeczki na szklankę wrzącej wody 2-3 razy dziennie. Nie zaleca się przyjmowania przez długi czas! Nie stosować w przypadku padaczki, astmy oskrzelowej, dusznicy bolesnej, chorób neurologicznych, ciąży.

Babka

Liść babki: 1 łyżka. zaparz łyżkę 1 szklanką wrzącej wody, pozostaw na 40 minut, odcedź.

Owoce jałowca

1 łyżka. łyżka świeżych zmiażdżonych owoców zalać 1 szklanką wrzącej wody. Pij herbatę w jednej trzeciej szklanki 3-4 razy dziennie po posiłku.

Lepiej jest korzystać z gotowych opłat sprzedawanych w aptekach - wskazują one wymaganą ilość trawy do przygotowania naparu lub wywaru. Napary i wywary należy przefiltrować przed użyciem.

Bądź zawsze zdrowy i nie stosuj samoleczenia - może to być bardzo szkodliwe dla zdrowia!

Alla GRIGORIEVA,
lekarz ogólny