10 tajemnic o jagodzie koloru nocy

Lato Precz ze skomplikowanymi teoriami, suchością i akademizmem. Pozwól mi sprawić, że będziesz zagadkami? Zgadzasz się Tak więc, Riddle 1 Co nazywa się tureckim pomidorem na Półwyspie Bałkańskim? A co na południowych obrzeżach Rosji zaczęło uprawiać ziemniaki? I wreszcie, jakie warzywo ma kolor nocnego nieba?

Oczywiście zgadłeś, co będzie omawiane? Jeśli nie, idź do sprzedawcy warzyw i poproś o kilogram „małych niebieskich” - a dostaniesz torbę z gładkoskórymi, fioletowymi, błyszczącymi bakłażanami.

Zagadka 2 Jeśli dokładnie przeczytałeś tekst pierwszej zagadki, to łatwo odpowiedz na następujące pytanie: co to jest odporny, bakłażan lub ziemniaki?

Jeśli ponownie odpowiedziałeś na „bakłażan” - niestety. Ten pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, jako dziewczyna harem, jest rozpieszczany, spokojny i nastrojowy. I jak prawdziwy miłośnik wolności, nie rozmnaża się w niewoli - jeśli warunki są niegodne, bakłażan robi „op-la”: odrzuca kwiaty i jajniki, odmawiając wydawania potomstwa.

Riddle 3 Bardzo prosty. Jakiego koloru i kształtu są bakłażany?

Oczywiście fioletowy, mimo że „mały niebieski”, prawda? I nie tylko. Oprócz zwykłych ciemnofioletowych odmian bakłażany są absolutnie białe, prawie czarne, a nawet żółte i brązowe. A ich kształt jest bardzo różny - od cylindrycznego do gruszkowatego i kulistego.

Riddle 4 Co to jest bakłażan? Nie, nie, nie w istocie, misja i metody użycia. Co to za gatunek?

Założę się, że niewiele osób wie, że bakłażan to jagoda! Kimkolwiek jest ten człowiek, chciałoby się zwyczajowo powiedzieć, że jest warzywem, jest ono czczone na całym świecie. Szczególnie kochają go mieszkańcy południowej i wschodniej Europy, a nawet w krajach śródziemnomorskich potrawy z bakłażanów są jednymi z najbardziej lubianych.

Na przykład w lipcu w Palermo odbywa się olimpiada bakłażanowa. Najlepsi szefowie kuchni zbierają się u niej, aby położyć swoje umiejętności na ołtarzu gastronomicznym i przygotować niesamowite przysmaki z bakłażana. Jeśli nie masz dość wrażeń smakowych, odbędą się dla Ciebie seminaria naukowe na temat tej rośliny.

Zagadka 5 Jak bakłażany i zdolność mieszkańców Baku do rozpoznawania się w dowolnym miejscu na świecie?

Odpowiedź: W Baku bakłażany nazywane są „Demyanki”. Podobno nazwa ta pochodzi od imienia pewnej osoby o imieniu Demyan, która jako pierwsza przyniosła dziwne warzywo do Azerbejdżanu. A ludzkość jako całość otrzymała tę jagodę przez Indie Wschodnie, skąd bakłażan odbył podróż: Azja - Egipt - Hiszpania - Ameryka i Europa. To był triumfalny pochód. Mówią, że w Turcji jedna pasha, która po raz pierwszy spróbowała bakłażana, zemdlała. Z podziwu.

Bakłażan może dotrzeć do Rosji na różne sposoby; dokładna trasa nie została jeszcze ustalona. I czy to ważne? Najważniejsze jest to, że bakłażan jest smaczny i zdrowy.

Bakłażan zawiera:

  • cała przydatna część układu okresowego, od wapnia do cynku.

  • substancje balastowe (błonnik, pektyna itp.), które usuwają cholesterol jak nie każdy lek. Dlatego bakłażan jest doskonałym narzędziem do zapobiegania miażdżycy, chorobie wieńcowej serca i innym chorobom, w których rozwoju odpowiedzialny jest nadmiar cholesterolu. Na Wschodzie nazywa się to „warzywem długowieczności” - włókno bakłażana stymuluje aktywność jelit, zapobiega rozwojowi procesów gnilnych.

  • dużo miedzi, przyczyniając się do tworzenia krwi. Bakłażan jest więc pokarmem dla osób z niedokrwistością i kobiet w ciąży.

  • dużo potasu, który normalizuje aktywność serca, metabolizm wody i soli, pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

  • substancje pektynowe o właściwościach bakteriobójczych.

Riddle 6 Jak wybrać i przechowywać bakłażana?

Świeżo zebrane owoce są gładkie, ale nie miękkie, bez plam, błyszczące, ale nie śliskie. Brązowa łodyga, pomarszczona i sucha skóra wskazują, że owoc został oskubany przez długi czas. Te dumne jagody są przechowywane w domu w suchym pomieszczeniu, słabo pomarszczonym. Najlepiej przechowywać je w otwartych plastikowych torbach w chłodnym miejscu.

Zagadka 7 Po co namoczyć bakłażana?

Jeśli nie zanurzysz bakłażanów przed gotowaniem, będą miały specyficzny gorzki smak. Ten smak nadaje im substancję o nazwie „Solanine M”. W wysokich stężeniach jest toksyczny. Ale nie powinieneś się bać: ta substancja jest nieistotna w bakłażanie i łatwo się jej pozbyć - mocząc ją.

Bakłażan należy pokroić, rozłożyć na talerzu i posypać solą; po chwili da sok, który można zmyć zimną wodą lub wycisnąć ręcznie. Goryczka zniknie również, jeśli bakłażany zostaną ugotowane w wodzie lub upieczone w piekarniku, a następnie również wyciśnięte. Ale w każdym razie lepiej wybrać młode owoce - w przejrzałych owocach jest więcej solaniny, a następnie może wystąpić podrażnienie przełyku i problemy żołądkowe.

Riddle 8 Jakie znasz potrawy z bakłażanów? A które potrafisz gotować? Podczas zginania palców proponuję opanować jeszcze kilka letnich przepisów:

Weź 2 duże bakłażany, 2 papryki (najlepiej czerwone), 2 pędy zielonej cebuli, 1 ząbek czosnku. Do sosu: 0,5 łyżeczki soli, 2 łyżeczki octu jabłkowego, 2-3 łyżki. łyżki oleju roślinnego, szczypta czarnego pieprzu.

Umyj paprykę i bakłażan, ale nie tnij. Przebij bakłażany w kilku miejscach, w przeciwnym razie mogą eksplodować podczas pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 200 ° C i włóż pieczone warzywa. O gotowości papryki decyduje fakt, że przestają one utrzymywać swój kształt i spadają. Gotowość bakłażana jest sprawdzana przez przebicie miazgi w pobliżu łodygi - jeśli widelec wchodzi łatwo, bakłażan jest gotowy. Papryka pieczona przez 10-12 minut, bakłażan przez 15-30 minut. Umieść przygotowane warzywa w głębokiej misce lub patelni, zamknij pokrywkę i ostudź. W ograniczonej przestrzeni skórki warzyw zamoczą się, a następnie bardzo łatwo usuną. Obierz schłodzone warzywa ze skóry, usuń nasiona z papryki.

Pokrój bakłażana w małe kostki, papryki w cienkie paski o długości 3-4 cm. Drobno posiekaj zieloną cebulę. Czosnek przeciska się przez prasę. Złożyć bakłażana, pieprz, czosnek i cebulę w salaterce, doprawić dressingiem, wymieszać i pozostawić na 15-20 minut. Sos: wlej ocet do małej miski, dodaj sól i pieprz. Mieszaj, aż sól się rozpuści. Wlać olej roślinny i ubijać widelcem, aż uzyska się jednorodną emulsję.

Na zimę w lecie możesz gotować nie tylko sanki, ale także

Weź 300 g czosnku, 10 szt. słodka papryka, 5 szt. ostra papryka, 1 szklanka oleju roślinnego, 1 szklanka 6% octu, 5 kg bakłażana.

Przygotuj ciasto do pizzy: przesiej mąkę, wymieszaj z solą, zbierz szkiełko i zrób lejek na środku. Wlej wodę i oliwę z oliwek. Zagnieść do gładkości, przykryć wilgotną ściereczką i pozostawić na 1-1,5 godziny. Rozwałkuj ciasto o grubości około 5-7 mm. Pozostaw na 20 minut, aby ciasto ponownie się dopasowało. Ciasto wystarcza na 2 cienkie pizze o średnicy 20 cm, pokrój bakłażana w koła o grubości 5 mm. Nasmaruj każdy plasterek bakłażana olejem roślinnym. Rozgrzej patelnię i lekko (aż pojawi się skorupa) usmaż bakłażany po obu stronach.

Smaruj ciasta sosem pomidorowym i połóż na nich bakłażana. Podczas układania bakłażana staraj się kłaść na sobie kubki jak płytki. Opłucz paprykę, odetnij łodygę, usuń nasiona. Pokrój paprykę w pierścienie i ułóż na bakłażanie. Posyp tarty ser dużą ilością pizzy i wyślij naczynie do pizzy do piekarnika, podgrzanego do 180 ° C, na około 20 minut. Lepiej jest wziąć ser, który łatwo się topi. Sól w przepisie dodaje się gdziekolwiek chcesz, ponieważ jest to w ogóle możliwe bez niego: sos i ser nadają słony smak.

Zagadka 9 Czy bakłażan jest stosowany zewnętrznie?

Odpowiedź brzmi: tak. Właśnie tak. Na przykład możesz zrobić z niej maskę, będzie miała działanie tonizujące i odżywcze. 1 mały bakłażan przez maszynę do mielenia mięsa, a po przydzieleniu soku dodaj 1 łyżeczkę soku jabłkowego, dobrze wymieszaj. Nakładaj na twarz i szyję. Przytrzymaj przez 15 minut i spłucz zimną wodą, po zabiegu nałóż krem ​​odżywczy na twarz.

Zagadka 10 Co jeszcze możesz zrobić z bakłażanem?

Odpowiedź: iz bakłażanem możesz ... spać. Cóż, to znaczy widzieć w słodkich snach. Interpretacje snów mówią: „Jeśli śniłeś, że uprawiasz bakłażana, to twoje wysiłki będą miały szczęście”.