Pomarańczowy cud

Stragany z warzywami są już skąpe: zielone ogórki i fioletowe bakłażany nie są już widoczne, domowe śliwki i morele zniknęły, a wybór żywych witamin pozostawia wiele do życzenia. Ale nie denerwuj się: nadal w pojemnikach przyrody są nie mniej witamin, a zatem użyteczne naturalne prezenty. To jedna z takich smacznych i zdrowych roślin cudownych, o których dziś porozmawiamy. I będzie o soczystych i słodkich marchewkach.

Od czasów starożytnych było uważane za najczęstsze warzywo. Zjadano jej rośliny okopowe, a nasiona stosowano w leczeniu chorób płuc. Specjaliści kulinarni byli wyrafinowani w przygotowywaniu wszelkiego rodzaju potraw, a lekarze byli szeroko wykorzystywani jako lek. To tylko ostatnia właściwość tego warzywa i należy na niego zwrócić szczególną uwagę.

Rzeczywiście, marchew jest bardzo dobra dla zdrowia ze względu na wysoką zawartość witamin - A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, PP, soli mineralnych potasu, żelaza, miedzi, jodu, fosforu, enzymów, fruktozy i glukozy, karoten . Co więcej, ostatnia substancja jest niezwykle niezbędna dla organizmu. Ale jego brak w żywieniu człowieka prowadzi do zaburzeń metabolicznych, wychudzenia, opóźnienia wzrostu, upośledzenia funkcji układu nerwowego i różnych gruczołów wydzielania wewnętrznego, obniżenia odporności organizmu na infekcje i ostrości wzroku.

Ponadto marchew ma korzystny wpływ na narządy trawienne, w tym trzustkę, poprawia funkcje metaboliczne wątroby i ma pozytywny wpływ na pacjentów cierpiących na dusznicę bolesną.

Na szczególną uwagę zasługuje sok z tego zdrowego warzywa . Pomaga nie tylko doprowadzić cały organizm do normalnego stanu, ale także jest źródłem witaminy A, zwanej także witaminą wzrostową (dlatego jest tak niezbędna dla dzieci), zawiera dużą ilość witamin B, C, D, E.

Sałatka Marchewkowa Z Nasionami Kminku

Na 500 g marchwi -
80 g soku z cytryny
80 g zmiażdżonych orzechów
100 g jabłek
10 g nasion kminku.

Zetrzyj przygotowane marchewki, wymieszaj z sokiem z cytryny, zmiażdżonymi orzechami i kminkiem. Dodaj starte jabłko.

Smażone Marchewki

Obierz marchewki, umyj, pokrój w cienkie plasterki, włóż do gorącej patelni z olejem roślinnym, smaż do miękkości, połóż na talerzu, dopraw kwaśną śmietaną i posyp pietruszką.