Piersi

Każda kobieta, niezależnie od wieku, słyszała o chorobach piersi. Najczęstszą patologią tego narządu jest mastopatia. Mastopatia lub choroba włóknisto-torbielowata jest nietypową łagodną chorobą gruczołów sutkowych, charakteryzującą się hiperplazją (nadmiernym wzrostem) jej tkanki.

Jak wiadomo, składnikami tkanek tworzących ten narząd są: gruczołowy (produkuje mleko), włóknisty (szkielet strukturalny gruczołu) i tłuszczowy (zwykle zastępuje dwa poprzednie z wiekiem). Na pewno słyszałeś od lekarzy takich diagnoz, jak mastopatia gruczołowa lub mastopatia zwłóknieniowa. W przypadku wczesnego wykrycia i leczenia tej choroby może dojść do raka piersi.

W Rosji od ponad 20 lat rak piersi jest wiodącym nowotworem wśród kobiet. Według Światowej Organizacji Zdrowia w ostatnich latach jedna na cztery kobiety po 30. roku życia ma mastopatię, au kobiet po 40. roku życia - w 60% przypadków.

Wiadomo, że nie wszystkie kobiety są w równym stopniu narażone na rozwój mastopatii. Ustalono wiele czynników, które charakteryzują indywidualne predyspozycje kobiety do tej choroby. Te czynniki ryzyka obejmują:

dziedziczność (obecność raka piersi u matki lub siostry);

choroby ginekologiczne i hormonalne (mięśniaki macicy, endometrioza, wysoki poziom hormonu prolaktyny we krwi, patologia tarczycy);

brak ciąży i porodu;

późna pierwsza ciąża;

narodziny dużego płodu (4 kg lub więcej);

sztuczne zakończenie ciąży (u kobiet, które dokonały 3 lub więcej aborcji, ryzyko mastopatii wzrasta 7 razy);

nieobecność, krótki czas trwania (mniej niż 1 miesiąc) i bardzo długi okres karmienia piersią (ponad rok);

częściej choroba rozwija się w lewym gruczole sutkowym (jest to spowodowane mniejszą ruchomością lewego ramienia i częstszym karmieniem lewej piersi;

istnieje związek między urazem mechanicznym a późniejszym rozwojem choroby piersi;

ropne lub poporodowe zapalenie sutka;

czynniki dietetyczne (występowanie mastopatii jest wspierane przez tłuste wysokokaloryczne pokarmy, mocną herbatę, kawę, czekoladę);

palenie

Aby zapobiec rozwojowi mastopatii, szczególnie w obecności kilku czynników predysponujących, jest to konieczne dla każdej kobiety. W końcu, jak wiadomo, każdej chorobie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć.

reżim żywnościowy, który ogranicza spożycie tłustych potraw, kawy, czekolady, herbaty;

zapobiegawcze przyjmowanie witamin (A, B, C, E, P) i adaptogenów (ekstrakt z Eleutherococcus, Aralia, nalewka z żeń-szenia)

racjonalna antykoncepcja hormonalna, unikanie aborcji

z bolesnym obrzękiem gruczołów sutkowych przed miesiączką - przyjmowanie słabych leków moczopędnych (liście borówki brusznicy, herbata moczopędna).

najważniejszym punktem w zapobieganiu mastopatii jest samo badanie gruczołów sutkowych, które jest dostępne dla każdej kobiety.

Zaleca się przeprowadzać samodzielnie 1 raz w miesiącu w pierwszym tygodniu po menstruacji, ponieważ w tym okresie gruczoły sutkowe nie są powiększone i nie są napięte.

czy występuje cofnięcie lub obrzęk skóry;

czy występuje cofnięcie smoczka lub skrócenie promienia otoczki;

czy nastąpiła zmiana zwykłego kształtu i wielkości jednego z gruczołów mlecznych;

jeśli występują żółtawe lub krwawe wydzieliny ze sutka lub niezwykłe zmiany w sutku

Następnie dotknij palcami obszarów pachowych i nadobojczykowych. Przy umiarkowanym ucisku między palcami otoczki i brodawki, sprawdź, czy nie ma wydzieliny z brodawki.

Bądź zdrowy!