Doktor Czerwonawy

„Zdrowie spiżarni” - tak słusznie powiedz o wielu warzywach. Wśród nich można bezpiecznie liczyć i buraki stołowe. Ponieważ jest bogaty w potas, fosfor, pierwiastki śladowe, w tym żelazo, bor, kobalt, cynk i miedź, które neutralizują nadmiar i szkodliwą kwasowość oraz regulują wiele procesów biochemicznych i fizjologicznych w organizmie.

W przeciwieństwie do innych warzyw buraki gromadzą więcej sodu niż wapnia, przez co wzrasta ciśnienie krwi, krew gęstnieje, naczynia krwionośne stają się kruche i twarde. Zawiera dużo potasu (25%), pierwiastka regulującego pracę serca oraz około 8% organicznie związanego chloru, który stymuluje ruch limfy i doskonale oczyszcza wątrobę, nerki i pęcherzyk żółciowy.

Kompleks kwasów organicznych - jabłkowy, cytrynowy, winowy i mlekowy - zawartych w burakach stołowych jest nie mniej ważny dla odżywiania i zdrowia. Pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową i oczyszczają organizm z toksyn. Zawiera ważne witaminy - grupy B, rutynę, kwas nikotynowy i foliowy, które zwiększają odporność i elastyczność naczyń krwionośnych.

Buraki zawierają również dużo cukru, białek, soli mineralnych i kwasów organicznych. Razem, wraz z wysoką zawartością jodu, sprawiają, że buraki są niezwykle przydatne dla osób cierpiących na choroby tarczycy i miażdżycę.

Jednak betaina, która jest niezbędna do normalizacji metabolizmu i przyspieszenia wzrostu, oraz enzym betaninowy, który spowalnia rozwój nowotworów złośliwych , mają szczególną wartość z substancji biologicznie czynnych. Substancje te są syntetyzowane tylko w burakach.

Aby zachować kompleks leczniczy, buraki nie muszą być czyszczone, ale tylko dokładnie myte gąbką. Gotuj warzywa korzeniowe nie dłużej niż 30 minut i natychmiast ochłodź w zimnej wodzie. Dlatego jeśli chcesz utrzymać i wzmocnić swoje zdrowie, jedz buraki codziennie. Aby nie zawracała sobie głowy, przygotuj z niego różne potrawy. Oto kilka przydatnych przepisów.

Przecier z buraków z jabłkami

Buraki (130 g) piecze się w piekarniku, obiera, wyciera. Dodaje się surowe, obrane jabłka (50 g), doprawione masłem (4 g), cukrem, śmietaną (40 g) i duszone przez 10 minut.

Marynowane buraki

Tarte surowe buraki (1 kg) wlewa się wrzącą marynatą (1 łyżka stołowa. Cukier, pół szklanki 9% octu, olej roślinny i wodę) i inkubuje przez pół godziny. Przed podaniem dodaj orzech i czosnek.

Olga BELKINA