Techniki przetrwania w stresie

Stres w XX wieku został nazwany „epidemią stulecia”. Wkroczyliśmy w nowe stulecie i koniec tej epidemii nie jest widoczny. Stres psychiczny u osoby stale rośnie, a sam stres „staje się młodszy”. Uważa się, że w krajach rozwiniętych, zwłaszcza w krajach o podwyższonym stresie nerwowym, dwie trzecie wszystkich chorób powstaje z powodu stresu.

Naucz się najpierw zrelaksować i spróbuj przerwać błędne koło:

Używaj z maksymalnymi korzyściami zdrowotnymi w każdy weekend, co minutę.

Codziennie 20 minut gimnastyki aktywuje metabolizm w ciele. Jak pokazują badania medyczne, po serii ćwiczeń kalorie są przekształcane szybciej i bardziej efektywnie w energię.

Poświęć czas na całkowitą bezczynność. Zadzwoń po pomoc do ulubionej melodii, kropli perfum i po prostu zrelaksuj się (siedzenie przed telewizorem się nie liczy!).

Nie wracaj myślami do kłopotów. Świadomie kształtuj pozytywne nastawienie do otaczających Cię w domu i w pracy, a wieczorem pamiętaj o miłych chwilach minionego dnia.

Po pracy masuj stopy, wykonując ruchy ugniatające obiema rękami, naciśnij pięścią na łuku stopy. Poproś bliskich o lekki masaż szyi, pleców i dolnej części pleców - nie ma znaczenia, że ​​będzie nieprofesjonalny, ponieważ jego głównym celem jest sprawienie przyjemności i relaks.

Ciepła pachnąca kąpiel (z wywarami z ziół, wyciągu z drzew iglastych lub specjalnych fitosoli), miękki szlafrok i pół godziny dla siebie - naucz swój dom, że powinieneś odpocząć po pracy.

Aby pójść na basen lub poćwiczyć raz w tygodniu, zdobyć porzucony szkicownik lub druty, pójść do kina lub ulubionej alei brzozowej - nie zajmie to dużo czasu, a emocjonalny powrót będzie odczuwalny przez kilka dni!

Jeśli nie można odwiedzić siłowni lub basenu, idź trochę dłużej pieszo, często wystarczy to, aby złagodzić stres.

Oddychaj głęboko w żołądku - przydatna sztuczka, która łagodzi niepokój.

Trzymaj ręce przez kilka minut pod strumieniem gorącej wody - nawet takie „przycięte” procedury wodne mają działanie uspokajające.

Ogranicz spożycie tłustego mięsa, masła, alkoholu i cukru. Pij więcej płynów - wodę mineralną, soki (pomarańczowe, jabłkowe), herbatę z melisy lub herbatę rumiankową. Do utrzymania ciała dobre są produkty zwiększające produkcję substancji, które dają poczucie radości i komfortu - płatki zbożowe, muesli, banany, mleko, olej roślinny, jogurt o niskiej zawartości tłuszczu.

Jeśli możesz, całkowicie wyeliminuj kofeinę z diety. Wywołany kofeiną przypływ energii jest zjawiskiem tymczasowym i sztucznym. A nadmierna dawka kofeiny może powodować nadmierne podekscytowanie, które tylko zakłóci pracę.

Pod wpływem stresu gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy (zwłaszcza grupę B), pierwiastki śladowe i przeciwutleniacze. Magnez odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu energii na wymaganym poziomie. 200 mg azotanu magnezu 2 razy dziennie to Twoja norma. Witamina C jest w stanie pokonać zmęczenie jak żadna inna substancja. Dlatego wspomagaj układ nerwowy kompleksami witaminowymi zalecanymi w przypadku przeciążenia nerwowego i fizycznego (na przykład Triovit).

Ogranicz słodycze. Uważnie przestrzegaj listy składników na opakowaniach z ciasteczkami, sokami, suszonymi owocami. Cukier może się w nich ukryć pod pseudonimami „miód”, „fruktoza”, „sacharoza”. Najlepiej uzupełnić zapasy energii pokarmami roślinnymi o wysokiej zawartości skrobi.

Jedną z przyczyn zmęczenia jest zatrucie organizmu szkodliwymi substancjami znajdującymi się w wodzie, żywności i powietrzu. Aby usunąć toksyny z organizmu, pij co najmniej osiem szklanek wody dziennie.