Delikatnie: 9 metod leczenia nadmiernej potliwości

Zapach potu - co może być bardziej nieprzyjemnego? Latem problem się pogarsza, a kobiety są gotowe na wszystko w walce z poceniem: stosuje się dezodoranty i antyperspiranty, których reklama obiecuje całkowite wyeliminowanie skutków pocenia się. Ale niestety, czasami nawet kosmeceutyki nie mogą pomóc, - osoba jest chora na nadmierne pocenie się. Lekarz mówi, czym jest ta choroba i jak ją leczyć, na wniosek.

Pocenie się jest ludzką naturą! W temperaturze pokojowej dziennie uwalniane jest około pół litra potu, a w upale, szczególnie w połączeniu z aktywnością fizyczną, pocimy się dziesiątki razy więcej.

Ta umiejętność czasami sprawia wiele problemów. Jednocześnie po przeziębieniu owijamy się kocem i pijemy herbatę z malinami do potu!

Co to jest nadmierna potliwość? W którym przypadku pocenie się nie boli, a kiedy powinno się alarmować? Spróbujmy to rozgryźć ...

Rodzaje nadmiernej potliwości

Tak więc nadmierna potliwość to zwiększone pocenie się.

Należy pamiętać, że noszenie ciasnych ubrań i butów wykonanych z materiałów syntetycznych, przebywanie w dusznych pokojach o wysokiej wilgotności i niewłaściwy sposób picia również prowadzą do zwiększonej potliwości. Wszystko to fizjologiczna nadmierna potliwość, funkcja ochronna organizmu przed przegrzaniem.

W takim przypadku pocenie się może wzrosnąć tylko na niektórych częściach ciała: twarzy, dłoni, pod pachami, podeszwach stóp. Taka nadmierna potliwość nazywa się lokalną (lokalną). Oprócz miejscowego występuje ogólna (uogólniona) nadmierna potliwość, w której niepokojące jest pocenie się całego ciała.

Najczęściej patologiczna nadmierna potliwość jest objawem w różnych chorobach. Oznacza to, że zwiększone pocenie się jest jedynie konsekwencją choroby podstawowej. Jest wyleczony - pot także mija. To wtórna nadmierna potliwość.

Występuje jednak również pierwotna nadmierna potliwość. To nadmierne pocenie się bez wyraźnego powodu.

Teraz jest jasne, że mokre dłonie na randce są normalne, a czasem nawet romantyczne, a mokre plamy pod pachami na słońcu są obrzydliwe, ale całkiem naturalne.

Ale co jeśli nadmiernie się pocisz pomimo wszystkich praw i zasad fizjologii? Jak znaleźć przyczynę i gdzie zwrócić się o pomoc?

W przypadku pierwotnej nadmiernej potliwości miejscowe pocenie się jest częściej charakterystyczne. Pojawiają się skargi na ciągłe i obfite pocenie się twarzy, dłoni, stóp i pach.

Pot ścieka po skórze, powoduje podrażnienia, sprzyja infekcji, rozwojowi chorób grzybiczych. Ludzie mają poważne problemy fizyczne i społeczne, poziom życia gwałtownie się pogarsza.

Niestety, pomimo faktu, że współczesna medycyna oferuje wiele rozwiązań tego problemu, odpowiedź na to pytanie będzie prozaiczna. Nadpotliwość można wyleczyć, ale ...

Po pierwsze, leczenie nadmiernej potliwości jest długie. Istnieje potrzeba powtarzania kursów. Po drugie, przygotuj się na znaczne nakłady pieniężne.

Po trzecie, lekarze nie są zgodni co do priorytetowej metody leczenia. Przewaga różnych metod jest ciągle kwestionowana. Do chwili obecnej nie zgromadzono wystarczającej ilości informacji na temat wyników leczenia.

Wnioski dotyczące preferencji tej lub innej metody należy wyciągać głównie na podstawie przeglądów literatury, badań prywatnych i monografii. Najwyraźniej poszukiwanie najlepszego leczenia jest kwestią przyszłości.

Tak więc osoba cierpiąca na nadmierne pocenie się znajduje się w niezwykle trudnej pozycji i jest zmuszona wziąć czynny udział w wyborze metody leczenia. Spróbujmy posortować podstawowe metody medyczne i zalecenia, zważyć ich skuteczność, bezpieczeństwo, piękno i koszt.

1. Dieta

Konieczne jest wykluczenie z diety pokarmów zawierających kofeinę i teobrominę - substancje stymulujące pocenie się. Takimi produktami są: herbata, kawa, kakao, czekolada, cola itp.

2. Zgodność z zasadami higieny

Weź prysznic najlepiej dwa razy dziennie. Powinieneś nosić wygodne ubranie, które nie krępuje ruchów, wykonane z naturalnych lub sztucznych (wiskozowych) włókien, skórzane buty wielkości. Nie kupuj odzieży syntetycznej!

3. Codzienne stosowanie chlorków glinu

Takie jak „Drysol”, „Zatwierdzony”, „Maxim” zamiast zwykłych dezodorantów antyperspiracyjnych. Stosowanie tych leków znacznie zmniejsza pocenie się. Ale niestety w niektórych przypadkach na skórze występuje podrażnienie i leczenie należy przerwać. Koszt antyperspirantu wynosi średnio około 1000 rubli.

4. Różne rodzaje elektroforezy

W tym urządzenie Drionik. Sesje odbywają się raz w tygodniu, efekt jest zwykle bardzo dobry, występuje po 8-9 sesjach. Możliwe są oparzenia, podrażnienie skóry, zaczerwienienie i swędzenie. Konieczne jest ciągłe powtarzanie kursów leczenia. Koszt urządzenia do elektroforezy wynosi około 8000 rubli.

5. Przyjmowanie leków

Atropina, propranolol, klonopina, Prozac itp. Leczeniu skutecznymi dawkami leku często towarzyszy suchość w ustach, senność, zaburzenia widzenia, rozwój jaskry, zaparcia, nudności, wymioty, tachykardia itp.

6. Zastosowanie zastrzyków toksyny botulinowej A.

Daje najlepszy i najbardziej stabilny wynik w nadmiernej potliwości pachowej. Ale powtarzane zastrzyki leków są wymagane co 6-8 miesięcy. Jeden kurs leczenia kosztuje średnio 40 000 rubli.

7. Różne rodzaje sympatektomii

Operacje polegają na przecięciu (nieodwracalna sympatektomia) lub zaciśnięciu klipsem (odwracalna sympatektomia) nerwów unerwiających gruczoły potowe. Szczególnie preferowaną metodą jest połączenie nadmiernej potliwości pachowej z dłoniową.

8. Różne rodzaje łyżeczkowania pachowego

Jest to łyżeczkowanie skóry od wewnątrz poprzez małe nacięcie. Łyżeczkowanie jest wskazane w przypadku izolowanej nadmiernej potliwości pachowej. Większość pacjentów odczuwa zaprzestanie lub znaczny spadek potu.

Z biegiem czasu (po 6 miesiącach) pocenie się może odzyskać. Powikłania: bliznowate zmiany w skórze, martwica (śmierć) skóry pod pachą, niewystarczające łyżeczkowanie. Średnio manipulacja kosztuje 14 000 rubli.

9. Usunięcie płata skóry w strefie nadmiernej potliwości

Stosowany w nadmiernej potliwości pachowej. Daje stuprocentowe rezultaty przy dużym wycięciu skóry. Ale często prowadzi do szorstkiego procesu bliznowacenia i upośledzenia ruchomości kończyn górnych.

Wniosek

Według statystyk 1% światowej populacji cierpi na nadmierną potliwość, zgodnie z międzynarodową nomenklaturą, ta choroba ma kod 780,8.

Jednocześnie tylko w Szwecji i Wielkiej Brytanii koszty leczenia nadmiernej potliwości pokrywane są z ubezpieczenia medycznego. W większości krajów nadmierna potliwość nie jest izolowana jako osobna patologia.

Mimo to w ostatnich latach aktywnie rozwijane są nowe metody diagnozowania i leczenia nadmiernego pocenia się. Medycyna nie stoi w miejscu i być może poszukiwanie najlepszego sposobu leczenia wkrótce się powiedzie!

Natalia Dolgopolova,
lekarz ogólny