Niedobór witaminy ponownie!

Wszyscy wiedzą, że w okresie niedoboru witamin (obecnie szalejącego w bezmiarze naszej ojczyzny) trzeba spożywać więcej witamin, czyli warzyw, ziół i owoców. Ale nie zapominaj, że witaminy są kapryśne, łatwo wrażliwe, więc musisz kupować, przechowywać i przygotowywać produkty zawierające witaminy mądrze i co najważniejsze. W przeciwnym razie nie będzie z nich więcej korzyści niż z podeszwy obuwia.

Aby dłużej utrzymywać witaminy :

Wybierz mocne, twarde owoce. Przejrzałe i zmiękczone warzywa i owoce zawierają mniej witamin.

Kupuj warzywa i owoce regularnie, nie kupuj ich na przyszłość, ponieważ ilość witamin w zgranych owocach zmniejsza się co godzinę.

Nie pozostawiaj owoców ani warzyw w wodzie - w ten sposób szybciej tracą witaminy.

Nie zaniedbuj mrożonych warzyw i owoców. zazwyczaj są zamrażane krótko po zbiorach. A warzywa i owoce, które kupujesz na rynku lub w sklepie, trafiają do kasy w ciągu ponad tygodnia.

Nie gotuj warzyw w dużych ilościach wody. A gotowanie na parze lub w kuchence mikrofalowej znacznie oszczędza witaminy i minerały.

Jeśli to możliwe, używaj zbóż, które nie są kruszone - zachowują więcej składników odżywczych.

Piecz mięso, ryby i warzywa w folii - zachowają one zarówno aromat, jak i składniki odżywcze.

Niektórzy uważają, że gotowe dania warzywne można przechowywać przez długi czas w zimnie. Błędna opinia. Wiele potraw warzywnych szybko traci witaminę C nawet w niskich temperaturach, np. Duszona kapusta traci 90 procent tej witaminy po 24 godzinach, a gotowane i pokrojone ziemniaki tracą 40 procent witaminy C po 4 godzinach.

Bardzo ostrożne obchodzenie się z nimi wymaga cennego zimowego źródła witaminy C - kiszonej kapusty. Usunięty z solanki, po 3 godzinach traci jedną trzecią witaminy C, a po 12 godzinach - połowę. Dlatego jeśli nie jest możliwe przechowywanie kiszonej kapusty w solance, należy natychmiast użyć jej jako pokarmu lub gotować (gotowane, duszone itp.). Mrożona kapusta kiszona zmniejsza zawartość witaminy C o 20–40 procent.

Aby obrane ziemniaki nie ściemniały, wielu przechowuje je w wodzie. Ale można to zrobić tylko przez krótki czas, ponieważ cenne substancje azotowe przechodzą z zewnętrznych warstw do wody, a witamina C ulega zniszczeniu.

Podczas rozmrażania mięsa należy pamiętać: im wolniejszy jest ten proces, tym mniej soku mięsnego i składników odżywczych (w tym witamin) jest traconych. Mięso najlepiej rozmrażać w lodówce, umieszczając je na patelni lub misce i przykrywając mokrą szmatką. W tym samym czasie kryształy lodu topią się powoli, a część powstałej wilgoci ma czas na wchłonięcie włókien mięśniowych, które pęcznieją i w dużej mierze przywracają ich właściwości. Jeśli mięso trzeba rozmrozić szybciej, pozostawia się je w temperaturze pokojowej na 2-3 godziny. Nie rozmrażaj mięsa w ciepłej, a jeszcze bardziej gorącej wodzie.

Na koniec przypomnijmy sobie najbogatsze (a jednocześnie niedrogie dla nas) źródła niezbędnych witamin:

Witamina A jest bogata w olej rybny, masło, mleko, żółtko, wątrobę wołową, nerki, kawior. Źródła prowitaminy A (karoten): marchew, pomidory, czerwona papryka, morele.

Główne źródła witaminy B1: drożdże piwne, brązowy ryż, chleb żytni, otręby, wątroba wołowa, żółtko, rośliny strączkowe, płatki owsiane, orzechy włoskie.

Witamina B2 jest bogata w serwatkę, mięso, ryby, wątrobę, nerki, białko jaja, drożdże.

Głównymi źródłami witaminy C są świeże warzywa i owoce, zwłaszcza owoce róży, owoce cytrusowe, czarne porzeczki, słodka papryka, kiwi.

Oprócz słońca witamina D da nam mleko, masło, jajka, wątrobę i ryby.

Głównym źródłem witaminy E są zielone części roślin (warzywa), oleje roślinne, mięso, jajka, mleko.