Cenny strzał: jak pokonać swoje kompleksy i stać się najbardziej niezastąpionym pracownikiem

Kiedy Joan Rowling próbowała opublikować powieść Harry Potter i Kamień Czarnoksiężnika, dwunastu wydawców odrzuciło rękopis książki. Rowling długo zastanawiała się, czy byłoby lepiej, gdyby zajęła normalne stanowisko urzędnika i porzuciła marzenia o pisaniu książek dla dzieci. Wiemy doskonale, że nie poszła za tropem wątpliwości. Aktorka Natalie Portman cierpi na „zespół oszusta”, z którym zmaga się ponad 70% osób, według statystyk - często uważa, że ​​nie zasługiwała na swój własny sukces. Nawet kiedy wstąpiła na Wydział Psychologii na Harvardzie, wierzyła, że ​​nie jej własny umysł i ciężka praca, ale zwykłe szczęście polegało na jej podziękowaniu.

Takie przykłady są szeroko rozpowszechnione: gwiazdy Hollywood, dyrektorzy dużych firm i prości pracownicy biurowi cierpią z powodu kompleksów i obaw. Co więcej, kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają swoich negatywnych konsekwencji. Badania pokazują, że kobiety mają tendencję do obniżania swoich wyników i osiągnięć w pracy, są bardziej samokrytyczne, rzadziej kłócą się lub rywalizują. Na przykład ankieta Hewlett Packard wykazała, że ​​kobiety zwykle zaczynają prosić o awanse tylko wtedy, gdy ich kwalifikacje są o 100% wyższe. A dla mężczyzn wystarczy wiedzieć, że średnio spełniają oni wymagania dotyczące wolnych miejsc pracy o 60%.

Wielu liderów mówi o tym, jak przekroczyć bariery psychologiczne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przestać się bać i podjąć działania.

Przestań oceniać siebie

Studiowanie w szkole lub na uniwersytecie jest już dawno opóźnione i nadal mentalnie dajesz sobie „dwójkę” za wygląd, wykonaną pracę i spędzony dzień. Amerykański profesor psychologii Carol Dweck opowiada o swoim eksperymencie dotyczącym zmiany systemu oceny. Zamiast „niezadowalającego” zaczęła oznaczać „jeszcze nie” w dokumentach kontrolnych swoich uczniów. W ten sposób zasugerowała, że ​​następnym razem, z należytą starannością, student zdecydowanie poprawi się. Udało się - uczniowie zwiększyli motywację i zdolność do odniesienia sukcesu. Spróbuj zastosować tę metodę do siebie: nawet jeśli popełnisz błąd, nie zbeształ się, ale uwierz we własne siły i zastanów się, jak możesz poprawić wydajność w przyszłości.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Jeśli praca jako całość Ci odpowiada, ale stała się zbyt rutynowa (i nudna) i nie sprawia już wiele przyjemności, możesz ją zmienić. W prawie każdej firmie możesz znaleźć interesujący projekt poza strefą swojej typowej funkcjonalności i dołączyć do niego. Na przykład „Liga Wolontariuszy” pracuje w KFC, której uczestnicy robią dobre uczynki: pomagają dzieciom w szkołach z internatem, osobom starszym, schroniskach dla zwierząt itd. Wolontariuszy uczy się nie tylko pomocy potrzebującym, ale także proaktywności, organizowania różnych procesów w ramach wybranego projektu, inspirowania innych. Jednym słowem rozwijają swoje cechy przywódcze, które następnie pozytywnie wpływają na główną pracę. Spróbuj dowiedzieć się, co Twoja organizacja może zmotywować lub pomóc rozwinąć przydatne umiejętności (na pewno masz dodatkowe kursy mistrzowskie, szkolenia, kursy ustawiczne, programy pomocy dla potrzebujących itd.).

Zadawaj pytania

Głowa instruuje, aby złożyć raport, ale nie wchodzi w szczegóły, a ty wstydzisz się o nie pytać. W rezultacie nie możesz podejść do zadania przez długi czas, przynajmniej je wypełniasz, a władze nie są zadowolone z rezultatu. Pamiętaj: ciekawość jest twoim najlepszym przyjacielem, a nieśmiałość jest twoim największym wrogiem. Nie obawiaj się pytać o coś swojego przełożonego i współpracowników, jeśli nie posiadasz niezbędnych informacji. Po pierwsze, wypełnienie „pustych miejsc” pomoże ci lepiej wykonywać swoją pracę. Po drugie, rozwija twoje umiejętności komunikacyjne. Po trzecie, masz szansę wyrobić sobie reputację troskliwej i zmotywowanej osoby. Najważniejsze jest to, że pytania powinny być trafne i przemyślane, a nie typowe, takie jak, które w zasadzie można do siebie podejść.

Współczuj innym ludziom

Przedsiębiorca i ekonomista umieścił Godina w swojej książce „Niezbędne. Czy można się bez ciebie obejść? ”Pisze, że firmy doceniają przede wszystkim nie tych pracowników, którzy są gotowi pracować w nadgodzinach lub mają większe doświadczenie w branży. Najbardziej pożądanym pracownikiem jest osoba, która wie, jak budować relacje z zespołem i klientami. Bardzo ważne jest rozwijanie umiejętności rozumienia innych ludzi i zrozumienia ich uczuć. Jest to jedna z kluczowych cech nie tylko dobrego człowieka, ale także lidera. Przedstawiając się w miejscu swojego szefa, kolegów, kontrahentów, zrozumiesz, jak najlepiej się z nimi komunikować. Ta rada ma jeszcze jeden plus: stopniowo nauczysz się patrzeć z boku i abstrahować od swoich kompleksów.

Nie czekaj na znak z góry

Trener biznesu Sricumar Rao, autor Happiness at Work, mówi, że zbyt wielu z nas mówi o naszym życiu z „wolą”. „Teraz, gdyby mnie wychowali”, „Teraz, gdyby moje przywództwo było mądrzejsze i dało mi więcej inicjatywy”, „Teraz, gdyby moi koledzy byli bardziej kompetentni” ... Takie podejście jest tylko sposobem na uwolnienie się od odpowiedzialności. W rzeczywistości wszystkie ograniczenia istnieją tylko w twojej głowie; nic nie jest niemożliwe. Wyznacz sobie cel i bądź gotów podjąć wysiłki, aby go osiągnąć - nie czekając, aż okoliczności się powrócą.

I jeszcze kilka cenniejszych rekomendacji:

  • Bądź aktywny i konsekwentny
  • Nigdy się nie spóźnij (grzeczność i punktualność są kluczem do sukcesu)
  • Wykonuj swoją pracę entuzjastycznie i oblicz wynik dwa kroki do przodu
  • Stawiaj wysokie cele (i wierz, że się spełnią)
  • Okazuj życzliwość i wyrażaj zainteresowanie sprawami współpracowników i całej firmy
  • Ustaw priorytety poprawnie i poprawnie przydziel czas
  • Naucz się pracować w zespole i być odpowiedzialnym za cały projekt (a nie tylko za swój zakres odpowiedzialności)