Jak szybko wypełnić wywiad i postawić wszystkich przeciwko sobie (metody przeciwne)

„Spóźnię się 15–25 minut, ale i tak na mnie poczekasz”

Jeśli pozostaniesz przez 5-10 minut, jest to całkowicie do przyjęcia, zwłaszcza że biorąc pod uwagę korki, nie można przewidzieć, jak szybko dotrzesz dziś do celu. Ale jeśli opóźnienie przekroczy 25, a nawet 35 minut, nie oczekuj, że kierownik działu HR przywita Cię z otwartymi ramionami. Najprawdopodobniej zaprosi innego kandydata, który miał się spotkać natychmiast po tobie, i będzie oszołomiony wiadomością, że dzisiaj, niestety, nie będą mogli cię przyjąć. W najlepszym razie zostaniesz poproszony o przybycie jutro, aw najgorszym po prostu odłożą twoje CV z dopiskiem „nie punktualnie”. Jeśli znasz nawyk spóźniania się wszędzie, spróbuj wyjść trochę wcześnie w dniu rozmowy - w ten sposób unikniesz wielu niezręcznych sytuacji i udowodnisz, że jesteś odpowiedzialny za pewne chwile.

„Nie wiedziałem, co wybrać na rozmowę kwalifikacyjną i jak najlepiej się postarać”

Nieprzewidywalny wygląd i zachowanie to kolejny sposób na postawienie pracodawcy przeciwko sobie. Nie będzie zbyteczne przypominanie, że wywiad nie jest pokazem mody, więc nie powinieneś nosić wszystkiego najlepszego od razu ani polegać na seksualności. Powodujesz więc tylko zdziwione poglądy menedżera HR i demonstrujesz, że nie będziesz zainteresowany firmą, ale mężczyzn, którzy tam są.

„Och, jestem taka nieśmiała…”

Nawet jeśli nie świecisz dowcipem i rumieńcem, gdy tylko odpowiesz na konkretne pytanie, spróbuj zebrać się w sobie i pewnie zaprezentować swoje umiejętności i zdolności. W przeciwnym razie zapomną o tobie, gdy tylko wyjdziesz za drzwi i podadzą twoją wymarzoną pracę bardziej aktywnemu i dynamicznemu poszukującemu pracy.

„Wczoraj miałem burzową noc, czy to nic?”

Wygląda na to, że wszyscy od dawna wiedzieli, że przejście od kaca (lub odurzenia alkoholowego) na spotkanie z pracodawcą jest tabu, ale niektóre osoby uparcie ignorują tę zasadę. Wierzą, że po burzowej imprezie mogą ubiegać się o rozmowę kwalifikacyjną, a to nie będzie wielka sprawa. W rzeczywistości, nawet jeśli wydaje ci się, że zapach duchów już zwietrzał, a ślady wczorajszego makijażu wciąż nie wyglądają dla ciebie zupełnie, wiedz, że w rzeczywistości produkujesz bardzo nieszczęśliwy widok, który nie przyczynia się do podjęcia pozytywnej decyzji na twoją korzyść. Dlatego nawet jeśli zdarzyło się tak, że w przeddzień wywiadu wyszedłeś na imprezę, najlepiej przeprosić i przełożyć spotkanie na kolejny dzień.

„Zaczekaj, muszę odebrać, to ważna rozmowa”.

Podczas rozmowy zwyczajowo wyłącza się telefon komórkowy lub przełącza go w tryb cichy. W przeciwnym razie wyobraź sobie, jakie wrażenie wywrzesz na potencjalnym pracodawcy, jeśli będziesz ciągle rozpraszany przez połączenia i wiadomości? Ponadto Twój rozmówca może zdecydować, że nie jesteś zainteresowany ani nim, ani firmą, ponieważ w przeciwnym razie skoncentrowałbyś się na procesie komunikacji, a nie na smartfonie.

„Jak nazywa się Twoja firma?” Co robisz

Nawet nieprzyzwoite jest chodzenie na spotkania bez uprzedniego zapoznania się z historią firmy, gdzie faktycznie planujesz się osiedlić. Aby nie wyglądać śmiesznie (i nieprofesjonalnie), staraj się wcześniej znaleźć informacje o firmie (główne punkty rozwoju), zajrzyj na stronę, przygotuj kilka wyjaśnień na temat samej oferty pracy. Więc okazujesz swoje zainteresowanie i poważne podejście do pracy.

„Powiem ci to teraz! Chcesz żart na ten temat? ”

Nadmierna gadatliwość podczas wywiadu również nie przyniesie dobrych rezultatów. Zastanów się, dlaczego specjalista ds. Zasobów ludzkich powinien wiedzieć o wszystkich intrygach, które zdarzają się w poprzednim miejscu pracy, o tym, co dzieje się teraz w życiu osobistym, o tym, co planujesz robić w weekend, i dlaczego nie możesz pozbyć się irytujących sąsiadów. Pamiętaj, że zwięzłość jest siostrą talentu i staraj się mówić w istocie (bez wchodzenia w niepotrzebne szczegóły).

„Jestem bardzo drogim specjalistą! Wątpię, czy masz dla mnie dość pieniędzy ”

Nawet jeśli jesteś tak pewny swoich umiejętności, że nie jesteś gotowy opuścić domu za mniej niż 100 tysięcy rubli, nie powinieneś podkreślać tego na spotkaniu z potencjalnym pracodawcą. W przeciwnym razie ludzie mogą mieć bardzo rozsądne pytanie - jeśli jesteś wysokiej klasy specjalistą, który zna swoją wartość, dlaczego jeszcze nie znalazłeś dla siebie miejsca i dlaczego zdecydowałeś się spróbować szczęścia w ich towarzystwie. Oczywiście nie oznacza to, że musisz nie doceniać swoich umiejętności (i wypowiadać mniejszą kwotę, niż planujesz otrzymać), ale nie powinieneś się na tym koncentrować (lepiej mówić o swoich talentach i osiągnięciach).

„Nie podoba mi się harmonogram pracy, poziom wynagrodzeń i zarządzanie firmą”

Pytanie brzmi: dlaczego w ogóle przyszedłeś na spotkanie, jeśli nie jesteś zadowolony z warunków, które zwykle wskazują początkowo firmy? Wyrażanie niezadowolenia od pierwszych minut nie jest najlepszym sposobem na zwrócenie uwagi menedżera HR. Mówiąc ściślej, on oczywiście się odwróci i ... odłoży twoje CV do piekła, po odnotowaniu, że lepiej nie zadzierać z tobą. Dlatego przed złożeniem wniosku o wakat dokładnie przestudiuj informacje i zastanów się, czy organizacja oferuje ci marnowanie czasu.