6 prostych wskazówek, które pomogą Twojemu pracodawcy wybrać Ciebie

Według psychologów twoja kariera zależy w 15% od umiejętności i talentów zawodowych, a 85% od umiejętności znalezienia wspólnego języka z ludźmi i godnego zaprezentowania się. Mówimy ci, jak nie stawać twarzą w twarz podczas rozmowy i na jakie momenty powinieneś zwrócić uwagę, aby wymarzona praca nie „minęła” cię.

Nasza bohaterka, 27-letnia dziewczynka z doskonałym wykształceniem, odpowiednim doświadczeniem zawodowym i znajomością kilku języków obcych, od sześciu miesięcy nie może znaleźć pracy w swojej specjalności. Poprzednia firma zmniejszyła liczbę pracowników, dlatego musiała pilnie poszukać czegoś, co byłoby interesujące i warte zapłaty. Niestety, pracodawcy, po wysłuchaniu jej prezentacji i znaczącym rzuceniu frazy „Jesteś doskonałym specjalistą, oddzwonimy”, coraz częściej nie wybierają jej przychylności i preferują kandydatów z mniejszym doświadczeniem i mniej błyskotliwym wykształceniem. Dziewczyna była na skraju - z jednej strony nie mogła dłużej pozwolić sobie na siedzenie bez pracy, az drugiej okazało się, że wyższe wykształcenie, znajomość języków obcych i kolosalne doświadczenie nie gwarantowały, że firma powitałaby cię z otwartymi ramionami. Dlaczego tak jest i jak tego uniknąć?

Przeanalizuj informacje, zanim znajdziesz się w pojedynku z potencjalnym pracodawcą

Nie ma nic gorszego niż kandydat na „wymarzoną pracę”, który nie zawracał sobie głowy czytaniem informacji o firmie, w której chce dostać się do pracy. Po pierwsze, robiąc to, wyjaśnisz, że praca w tej organizacji nie jest dla ciebie interesująca, każda opcja jest dla ciebie odpowiednia, jeśli tylko otrzymasz wynagrodzenie. Po drugie, jest to co najmniej niegrzeczne - przychodzisz na spotkanie z przedstawicielem konkretnej firmy, która prawdopodobnie zadaje ci pytania o to, co lubisz lub czego nie lubisz, co chciałbyś zmienić, jak widzisz dalszy rozwój w tej firmie i tak dalej. A ty, zamiast dawać jasne i pewne odpowiedzi, zaczynasz „wyszukiwać” informacje bezpośrednio w trakcie procesu i odpowiadasz niewłaściwie. Dlatego nawet jeśli jest to już Twój 50. wywiad i jesteś trochę zmęczony wywiadami tego samego rodzaju, nadal okażesz szacunek i pamiętasz kilka ważnych faktów na temat organizacji, w której być może będziesz musiał pracować.

Rozpocznij spotkanie od komplementu i żartu

Nic nie łagodzi sytuacji (i nie łączy ludzi), jak rzucony żart w porę i dobrze zaprezentowany komplement. Nie oszczędzaj na pochwałach, ale nie przesadzaj, aby nie wyglądało to jak pochlebstwo i chęć zadowolenia rozmówcy za wszelką cenę. Bądź naturalny, uprzejmy i słodki - to wystarczy, aby zdobyć sympatię i nawiązać dialog we właściwym kierunku. Ponadto pokaże, że możesz odpowiednio pozostać w stresującej sytuacji (a rozmowa nadal jest stresująca, musisz się zgodzić!), Prawidłowo zwróć uwagę na szczegóły, docenić innych ludzi i możesz bezpośrednio powiedzieć, co robi na tobie wrażenie.

Skontaktuj się ze swoim rozmówcą po imieniu

Psychologowie przypominają, że jeśli chcesz przyciągnąć osobę do siebie, po prostu skontaktuj się z nią po imieniu. W ten sposób nawiążesz kontakt i stworzysz złudzenie, że jesteś już częścią tego zespołu (jeśli tak, znasz nazwisko szefa firmy i komunikujesz się z nim na równych zasadach), tylko starasz się zapamiętać to nazwisko poprawnie. W przeciwnym razie, zamiast życzliwego nastawienia, ryzykujesz wyrzutem i znaczącym „oddzwonimy”.

Bądź pewny siebie, ale nie „idź za daleko”

Nie myl zaufania z bezczelnością i wulgarnością. Innymi słowy, nie otwieraj drzwi od stóp, nie spiesz się do biura bez zaproszenia, nie przerywaj rozmówcy i obserwuj resztę „nie”, aby spotkanie nie zakończyło się wcześniej, niż się spodziewałeś. Staraj się być pewny siebie i godnie odpowiadać na pytania. Ale nie próbuj pokazywać rozmówcy, że jesteś o wiele mądrzejszy / utalentowany / odnosi większe sukcesy niż on, ponieważ w końcu nie szukałbyś pracy, gdybyś był tak doskonały. I nawet jeśli doprowadzą cię do emocji i zadają trudne pytania, staraj się zachować kontrolę, nie ulegaj prowokacjom i nie ujawniaj tajników swojego poprzedniego miejsca pracy (zwłaszcza nie wchodź w szczegóły dotyczące sprzecznych chwil i innych „radości”, ponieważ dla których zacząłeś szukać odpowiednich ofert pracy). Lepiej skoncentruj się na tym, co chciałbyś dalej rozwijać, ale niestety w poprzednim miejscu pracy byłoby to problematyczne.

Nie bój się „reklamować” siebie

Nie oznacza to, że musisz natychmiast wymienić wszystkie swoje talenty, chwaląc się po drodze swoimi osiągnięciami i przejęciami. Przechwalanie się nie jest najlepszą opcją do zaprezentowania się w dobrym świetle. Według menedżerów HR rozmowa kwalifikacyjna powinna zaczynać się od znajomego, nadal reklamować swoje umiejętności i sukcesy, a kończyć się tak zwaną „demonstracją”. Demonstracja w działaniu może być zakończeniem zadania testowego, dzięki czemu pracodawcy łatwiej będzie zrozumieć, czy naprawdę do nich pasuje, czy też jest dobry tylko w teorii, ale nie w praktyce. Dlatego ćwicz z wyprzedzeniem (przygotuj krótką, ale kompleksową autoprezentację), aby przekonać potencjalnego szefa podczas rozmowy, że jesteś osobą, która przyniesie firmie nieocenione korzyści. Nie wahaj się sprecyzować, jakie zadania podejmiesz w przypadku pozytywnej odpowiedzi i zaimponuj im kilkoma „błyskotliwymi” pomysłami na optymalizację procesu, które przeważą nad równowagą na twoją korzyść.

Nie przegap szczegółów i dostrój się do zwycięstwa

Staraj się martwić podczas rozmowy, zrelaksuj się, wyobraź sobie, że nie jesteś tylko osobą, od której zależy twoja kariera, ale osobą samowystarczalną z jej zainteresowaniami (uczuciami i ambicjami). Na pewno chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o osobie zarządzającej tą firmą. Ponadto nie zapominaj, że ostatnie wrażenie o tobie powinno być tak samo przyjemne jak pierwsze, więc staraj się zakończyć rozmowę na czas i poprawnie. Po zakończeniu rozmowy jeszcze raz podziękuj rozmówcy za spotkanie, zwróć uwagę na kilka drobiazgów (na przykład certyfikat, dyplom i inne pamiątki znajdujące się na ścianie lub stole), chwal wnętrze i upewnij się, że twoje gusta się pokrywają. Będzie to przyjemnie zaskoczyć osobę, sprawiając, że uwierzysz, że skoro masz podobne upodobania w projektowaniu i tak dalej, z pewnością zbiegną się w pracy.