Uwaga, stres! Jak przestać się denerwować drobiazgami i leczyć dla przyjemności

„Nie będę żyć w przeszłości”

Im bardziej przewijasz w głowie chwile, które pozostały w odległej przeszłości i nigdy się nie powtórzą, tym bardziej doświadczasz stresu - a co by się stało, gdybyś to zrobił, a nie inaczej, czy mógłbyś coś zmienić? Eksperci przypominają: trzymając się przeszłości, nie dajesz sobie okazji, by cieszyć się tym, co dzieje się tu i teraz. Ponadto nie myślisz o swojej przyszłości, która, wierz mi, będzie znacznie lepsza i bardziej interesująca niż twoja przeszłość.

„Pomyślę o tym jutro”

Bohaterka „Przeminęło z wiatrem” Scarlett O'Hara nie poszła na marne, próbując nie zatkać ładnej głowy problemami, woląc „odłożyć na jutro” to, czego nie mogła (lub nie chciała) rozwiązać w tym momencie. A następnego ranka rozwiązanie było samo w sobie - z wyraźną głową znacznie łatwiej jest wymyślić coś naprawdę skutecznego. Staraj się także działać, zostaw najtrudniejsze zadania rano, a być może przestaną ci się wydawać nierozwiązywalne i stresujące.

„To jest dla mnie nieprzyjemne”.

Pamiętajcie, legendarna Faina Ranevskaya powiedziała, że ​​życie jest zbyt krótkie, aby wydawać na diety i chciwych ludzi. Jeśli przeformułujesz to zdanie, możesz zauważyć, że życie jest zbyt krótkie, aby wydawać je na to, co powoduje dyskomfort i powoduje stres. Na przykład, jeśli absolutnie nie podoba ci się to, co robisz (sama myśl o pracy powoduje panikę, nudności i zawroty głowy), pomyśl o zmianie firmy, a nawet sfery działalności, na coś, co przyniesie ci radość. Ponadto naucz się nie komunikować się z ludźmi, których nie lubisz, i kategorycznie „nie” poproś o wykonanie czegoś, co jest dla Ciebie nieprzyjemne.

„I zróbmy dziś wakacje…”

Cokolwiek się stanie, nie pozbawiaj się przyjemności „wychodzenia na zewnątrz”, urządzania wspaniałej imprezy lub spełniania jakiegoś cennego pragnienia. Jeśli zamkniesz się w domu, odmówisz spotkania z przyjaciółmi i rodziną, jeszcze bardziej zaczniesz wjeżdżać w kąt, doświadczając regularnego stresu. Dlatego nawet jeśli problemy potoczyły się jak śnieżka, przyzwyczaj się do zmiany i daj ciału spokój (i przyjemne emocje).

„Najważniejsze, żeby nie siedzieć spokojnie”

Eksperci przypominają, aby nie popaść w rutynę i nie pozwolić, aby depresyjny nastrój zrujnował Ci życie, niech regułą jest regularne uczenie się czegoś nowego. Dzięki temu możesz doskonalić swoje umiejętności (lub rozwijać nowe) i nie będziesz miał czasu na radzenie sobie z niczym i martwienie się o nic. Ponadto nauczysz się poprawnie ustalać priorytety i zrozumiesz, że niektóre z problemów, które wcześniej patrzysz z przerażeniem i nie wiedziałeś, jak je rozwiązać, w rzeczywistości nie są takie i łatwiej jest sobie z nimi poradzić, niż ci się wydawało.

„Jeśli chcę szlochać, nikt mnie nie powstrzyma”

Z jakiegoś powodu ostatnio kobiety wbiły sobie w głowę, że silne osobowości nie płaczą, więc musisz się trzymać i nie okazywać swojej słabości (w przeciwnym razie zostaniesz pokonany przez silniejszych rywali i nigdy nie będziesz w stanie osiągnąć imponujących rezultatów). W rezultacie stres się kumuluje, nie znajduje wyjścia i ... podważa nie tylko zdrowie psychiczne, ale także fizyczne. Psychologowie twierdzą, że nie ma nic złego w chęci uwolnienia się od emocji. Jeśli łzy zaczęły zdradziecko płynąć z twoich oczu, znajdź ustronne miejsce, w którym nikt cię nie zobaczy i nie będzie wołał o zdrowie. Jest to o wiele lepsze niż oszczędzanie wszystkiego w sobie i pewnego dnia załamanie nerwowe.

„Chcę być jak najdalej”

Według psychologów jest to świetny sposób na abstrakcję i wyobrażenie sobie, że jesteś teraz gdzieś daleko od centrum wydarzeń. W miejscu, w którym czujesz się komfortowo i bezpiecznie. To proste ćwiczenie (jeśli zostanie wykonane poprawnie, w najdrobniejszych szczegółach, wyobrażając sobie miejsce relaksu) pomoże pozbyć się stresu i spojrzeć na problem inaczej (zobaczysz, że wszystko nie jest tak przerażające, jak początkowo sądziłeś).

„Weź kąpiel, napij się kawy ...”

Pamiętaj, jak bohater kultowego sowieckiego obrazu marzył o gorącej kąpieli i filiżance pachnącego orzeźwiającego napoju rano. Niestety, jego marzenia nie miały się spełnić, ale masz wielką szansę, aby rozpocząć swój dzień, nie jak zwykle w zgiełku, ale wstać nieco wcześniej, zanurzyć się w ciepłej kąpieli i spokojnie zjeść śniadanie.

„Pozwól, że ci pomogę”

Wydawałoby się, że tak banalną rzeczą jest po prostu pomoc innej osobie, jeśli widzisz, że naprawdę jej potrzebuje. Na przykład wcześniej, jeśli zobaczyłeś, że trudno jest starszej kobiecie nosić torby, to oderwałbyś od niej ciężki ciężar i poprowadziłbyś ją do domu. A teraz, w większości przypadków, wszyscy spieszą się ze swoją działalnością i nie zauważają, że wokół jest tak wielu ludzi, którzy potrzebują pomocy. A jeśli pomogą, będą oczekiwać w zamian wdzięczności (i często nie słowami). Dlatego staraj się być milszy i nie omijać tych, którzy nie mogą samodzielnie poradzić sobie z problemami. Ponadto prawo bumerangu nie zostało anulowane. Jeśli traktujesz kogoś po ludzku, na pewno otrzymasz taką samą odpowiedź.