7 prostych wskazówek, jak „zakochać się” w najbardziej wybrednym menedżerze HR

Dowiedz się więcej o firmie, w której zostałeś zaproszony

Uznaje się za dobrą formę wcześniejszego dowiedzenia się o organizacji, w której zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Powiedz, że jeśli jest to firma z historią, nie bądź leniwy i pamiętaj o kilku ważnych datach, z których twój potencjalny pracodawca jest dumny. W ten sposób pokażesz, że jesteś zainteresowany współpracą, szanujesz tradycje innych ludzi i jesteś gotowy dołączyć do zespołu w przypadku pozytywnej decyzji. Takie podejście działa bezbłędnie i jest w stanie przechylić szalę w twoim kierunku, wybierając idealnego kandydata.

Zobacz listę wymagań i warunków pracy.

Na przykład, jeśli reklama pierwotnie informowała, że ​​potrzebne jest doświadczenie w tej dziedzinie, nie powinieneś iść „losowo”, mówiąc, że robisz coś innego przez całe życie, ale nagle zdałeś sobie sprawę, że chcesz spróbować coś jeszcze. Lub, jeśli wskazano, że kandydat musi biegle posługiwać się językiem obcym, nie powinieneś próbować zdać egzaminu na poziomie podstawowym, wyjaśniając, że „faktycznie używasz tłumacza online, ale mam nadzieję, że pewnego dnia nauczysz się języka obcego”. Po pierwsze, twoja ignorancja (lub niezdolność) zostanie ujawniona niemal natychmiast, a pracodawca będzie rozczarowany, że próbowałeś „okrążyć palec”. Po drugie, nie będziesz czuć się komfortowo, ciągnąc resztę personelu, aby nauczyli cię robić to, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Jest to strata czasu i jakości (ponieważ dopóki cię nie wyszkolą, nie będą w stanie perfekcyjnie wykonywać swojej pracy). Dlatego dokładnie przestudiuj wymagania i oceń swoje możliwości (czy naprawdę możesz wykazać się wysokim poziomem, jeśli zostaniesz zaproszony do pracy lub spowolnisz cały proces). Jeśli rozumiesz, że twoje doświadczenie (lub wiedza) nie wystarcza do tego wakatu, po prostu poszukaj czegoś innego - pozwoli to zaoszczędzić czas i reputację firmy.

Brevity jest siostrą talentu

Postaraj się udzielić zwięzłych odpowiedzi bez długich wyjaśnień na temat tego, w jaki sposób postanowiłeś połączyć swoje przeznaczenie z określonym zawodem, jak ciężko ci było studiować na uniwersytecie i jak trudno było ci znaleźć pierwszą pracę. Nie zaleca się również zapominania o wielu krewnych, którzy próbują „przepchnąć” ich przez złodziei podczas wywiadu. Pamiętaj, że czas to pieniądz, więc naucz się poprawnie i zwięźle wyrażać swoje myśli. To odróżni cię od innych kandydatów i zwiększy szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Myśl przed siebie i skup się na swoich talentach.

Aby nie rumienić się i nie zbladnąć na spotkaniu z menedżerem HR lub liderem firmy, z góry zastanów się nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. W przeciwnym razie przypomnisz uczniowi, który próbuje odpowiedzieć na coś godnego na tablicy. Ale jeśli nadal zdarzyło się, że nie pamiętasz niczego odpowiedniego (i godnego) jako odpowiedzi, możesz podsumować wszystko jako żart, który w żaden sposób nie zmienia się w chamstwo. Pomoże to rozładować napięte sytuacje i pokazać, że reagujesz na stresujące sytuacje z humorem. Ponadto staraj się skoncentrować na własnych talentach, opowieści o tych, które mają cokolwiek wspólnego z twoją przyszłą pracą. W ten sposób zostaniesz ujawniony w oczach pracodawcy z prawej strony i być może zaoferują ci on ciekawszą (i lepiej płatną) pozycję niż ta, o którą początkowo ubiegałeś się.

Wyjaśnij, jak możesz być przydatny dla tej organizacji.

Nawet jeśli wymienione obowiązki w nowej firmie nie odnoszą się całkowicie do tego, co robiłeś wcześniej, możesz opowiedzieć o swoich osiągnięciach, że marzysz o dalszym rozwoju i doskonaleniu nie tylko w swojej dziedzinie zawodowej, ale także w pokrewnych, a także dotykasz tych momenty, które Twoim zdaniem będą w stanie przynieść korzyści organizacji (zwiększyć sprzedaż, przyciągnąć inwestycje, poszerzyć strefę wpływów, zoptymalizować proces pracy itd.). Nie bądź skromny, kiedy mówisz o swoich talentach, ale nie „chwal się” ponad miarę. Często pracodawca preferuje kandydatów, choć z niewielkim doświadczeniem, ale z „płonącymi” oczami i chęcią zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby przenieść firmę na nowy poziom i udowodnić sobie, że są w stanie zrobić więcej.

Nie mów źle o swoim poprzednim pracodawcy

Niezależnie od tego, jak trudne i proste pytania zadadzą ci menedżer ds. HR (lub nawet twój przyszły bezpośredni przełożony), nie daj się zwieść prowokacji, a w żadnym wypadku nie mów o konfliktach, które miały miejsce w twoim poprzednim miejscu praca Nawet jeśli nie zgodziłeś się z szefami, pracownikami lub protegowanym kogoś innego, „usiadł”, menedżer HR (a zwłaszcza potencjalny szef) nie musi o tym wiedzieć. Może to negatywnie wpłynąć na twoją reputację zawodową, pokazując, że jesteś awanturnikiem i plotką. Dlatego lepiej odpowiedzieć, że chciałbyś się rozwijać, ale niestety nie mogą dostarczyć tego poprzedniej firmie itp.

Wyznacz minimalne i maksymalne oczekiwane wynagrodzenie w nowym miejscu

Będzie to szczególnie prawdziwe, jeśli ogłoszenie nie wskazywało początkowo konkretnej liczby, a pracodawca jest „zdeterminowany” kwotą po komunikowaniu się z najbardziej odpowiednimi kandydatami. W każdym razie bądź przygotowany na to, że zostaniesz poproszony o wypowiedzenie się na temat minimum i maksimum, które cię zobaczą (nawet jeśli wskazana została początkowo szacowana kwota nagrody, podczas rozmowy kwalifikacyjnej może się ona zmieniać w górę lub w dół, w zależności od twojej wiedzy i umiejętności ) W ten sposób firma jest „zdeterminowana”, jeśli może cię „pociągnąć” i cię zainteresować, dzięki czemu możesz bezpiecznie dodać 15–25% wynagrodzenia otrzymanego w poprzednim miejscu pracy (jest to uważane za optymalne).