Moda jako sztuka: skąd projektanci czerpią inspirację

Przez bardzo długi czas pytanie, czy moda należy do dziedziny sztuki, pozostaje otwarte. Większość ludzi jest przyzwyczajona do uważania mody za przemysł, a nie za sztukę. Moda kojarzy się z czymś cielesnym, niestabilnym i powierzchownym, podczas gdy sztuka w ogólnym tego słowa znaczeniu jest wieczna. W rzeczywistości trudno jest znaleźć sukienkę, która sto lat później wyglądałaby tak entuzjastycznie jak Ostatnia Wieczerza da Vinci. Ale moda i sztuka zawsze podążają za nimi. Jaka jest ich jedność? Redakcja „Pasji” postanowiła zrozumieć ten problem i dowiedzieć się, jak główne kierunki w sztuce wpływają na modę.

Projektant lub artysta

„Moda jest ukochanym dzieckiem kapitalizmu, zbudowanym na chciwości i pragnieniu, by każdy człowiek był lepszy od innych. Dlatego nie może to być a priori związane ze sztuką, której głównym celem nie jest osiąganie zysków - mówią eksperci kultury. Coco Chanel również wyznawała ten sam punkt widzenia, który w odpowiedzi na porównanie swoich ubrań z przenośnikiem taśmowym w fabryce samochodów powiedział: „To nie jest obraz ani nieśmiertelne dzieło sztuki”. Jej głównym przeciwnikiem jest znany wówczas projektant mody Paul Poiret, który w latach dwudziestych XX wieku oświadczył: „Nie jestem krawcem, jestem artystą!” Stroje Poireta były znane z ich chwytliwości i mnóstwa tekstur, a także zostały stworzone w jednym egzemplarzu, co naprawdę umożliwiło monsieur Poiret zwrócenie się do artystów - jak rzeźbiarz tworzący posąg w jednym egzemplarzu, Paul Poiret wyciął swoje sukienki. Nie zaniedbał jednak współpracy z ówczesnymi rynkami masowymi.

W latach 50. większość projektantów mody poparła Poireta, uznając się za artystów. W latach 80. zaczęły pojawiać się kolejne wystawy różnych stylów odzieży. To kolejny powód, by przypisywać modę dziedzinie sztuki.

Ale prześledzoną tendencję demokratyzacji rzeczy haute couture i ich dopuszczenia do masowej produkcji można interpretować na dwa całkowicie przeciwne sposoby.

Pierwszym z nich jest „sztuka dla mas”, której zwolennicy postrzegają demokratyzację „mody” jako równy dostęp do niej dla wielu grup ludności, a zatem dostępność powinna być modna dla każdego, kto uważa to za priorytet. Można to porównać z wystawami obrazów, na których koneserzy mogą zobaczyć prace artystów, którzy wcześniej byli skoncentrowani w rękach kolekcjonerów.

Druga wizja jest taka, że ​​sztuka jest zawsze dostępna tylko dla koneserów. Możesz kupić zdjęcie, ale nie możesz kupić zrozumienia jego znaczenia. Niedrogość obniża elementy garderoby o kilka kroków poniżej dzieł sztuki, więc nie są one sztuką a priori.

Moda i malarstwo

Jednym z kluczowych źródeł inspiracji dla projektantów jest malarstwo, grafika i sztuka współczesna - abstrakcjonizm i graffiti. Złożona geometria i czyste kolory, op art i kontrasty, linie graficzne i abstrakcyjne rysunki - projektanci wykorzystują najbardziej nietypowe elementy i źródła inspiracji jako wydruki.

Pracując nad kolekcjami Prada, Miuccia Prada zajęła się sztuką współczesną i sztuką uliczną, motywami orientalnymi i sztuką origami, duet projektantów Dolce & Gabbana zaśpiewał miłość do luksusowych złotych mozaik ze świątyni w sycylijskim Montrealu, a dom mody Louis Vuitton czerpał inspirację z lat artyści Yaei Kusama, mistrz pop-artu Takashi Murakami i artysta graffiti Stephen Sprouse.


Ostatnio młodzi projektanci coraz częściej czerpią inspirację z twórczości artystów awangardowych. Prace Kazimierza Malewicza, Pete Mondriana, Wasilija Kandinsky'ego oraz uczniów szkoły artystycznej Bauhaus są coraz częściej interpretowane w grafikach nowych projektantów mody. Skąd ten mod? Głos zabierają eksperci.Moda i balet

Balet i moda zawsze były ze sobą ściśle powiązane. Wielu czołowych artystów XX wieku, w tym Pablo Picasso i Leon Bakst, opracowało projekty kostiumów dla tancerzy baletowych z sezonów Diagilewa. Kilka dekad później czołowi projektanci kostiumów Pierre Cardin, Christian Lacroix i Karl Lagerfeld zaczęli pracować nad kostiumami tancerzy baletowych. Balet jest od czasu do czasu nazywany głównym źródłem inspiracji dla wiodących projektantów. I ten sezon nie był wyjątkiem, motyw baletowy jest kluczowym trendem na wiosnę-lato 2016.

Trend ten widać w kolekcjach Miu Miu, Lanvin, Chanel i wielu innych wiodących marek. Projektanci zalecają noszenie spódnic tutu z kurtkami i długich tiulowych spódnic przypominających kupujących w baletach odpowiednich na ten sezon.

Moda i architektura

Związek między modą a architekturą rozpoczął się od niezwykłego wyboru miejsc. Projektanci zaczęli zwracać maksymalną uwagę na miejsca, w których organizowali pokaz, tworząc wyjątkową scenerię. Wkrótce ten pomysł znalazł nowy przykład. Czyste linie architektoniczne zaczęły coraz częściej zabrzmieć w wywiadach z projektantami jako głównymi źródłami inspiracji.

Na przykład tej wiosny włoska marka Premiata uruchomiła kolekcję obuwia kapsułkowego opartą na ideach dekonstruktywizmu, typowych dla dzieł architekta Zaha Hadid.

Rozwiązania architektoniczne znajdują się w modnych okularach przeciwsłonecznych, a także oprawkach medycznych. Kluczowym trendem są szpiczaste metalowe konstrukcje, lustrzane soczewki, niezwykłe kolory. Jest to najwyraźniej reprezentowane w kolekcjach Mykita, PQ Eyewear, Dior i wielu innych marek.