6 sytuacji, w których krytykujesz się niezasłużenie

Celowe wyolbrzymianie konsekwencji

Z jakiegoś powodu często ludzie wyolbrzymiają rolę błędu w ich życiu, chociaż w rzeczywistości konsekwencje te są albo minimalne, albo w zasadzie (po prostu wszystko wymyśliłeś sam). Powiedzmy, że kupiłeś niesamowitą suknię wieczorową i obiecałeś sobie, że pójdziesz na dietę, aby zabłysnąć w tym stroju na imprezie noworocznej. Ale w pewnym momencie złamali się i pozwolili sobie na szybkie jedzenie: fast food, dużą ilość słodkich lub tych samych gazowanych i mocnych napojów. Nieprzyjemny Jest możliwe, ale niewystarczające, aby obwinić się do końca życia za słabą wolę i niezdolność do osiągnięcia tego, co chcesz. Będziesz nie do odparcia w tym stroju, a na przykład niektórzy mężczyźni uważają, że kilka dodatkowych kilogramów jest bardzo seksownych. Dlatego staraj się znaleźć plusy we wszystkim, a czasem wybacz sobie czasem małe słabości.

Samokrytyka w przypadkach, w których błąd można naprawić

Tak, zapomniałeś i zwróciłeś się do głowy nie w sposób wymagany przez profesjonalne podporządkowanie. Lub koledzy pomyśleli o raporcie i ponownie nazwali swojego mężczyznę niewłaściwym imieniem. Nadzór? Oczywiście, ale nie tak zabójczo, że zabijałby cały dzień, raz po raz przewijając się w jego głowie, jak teraz naprawisz winę. Wystarczy przeprosić i wyjaśnić, że twoje myśli dotyczyły pracy, więc pozwoliłeś sobie na taką swobodę. To wszystko! Psychologowie twierdzą, że jest to całkowicie możliwe do rozwiązania i nie musisz myśleć, że teraz szef z pewnością cię zwolni lub że wybrany zostanie skierowany do innego, ponieważ nagle nazwałeś go kimś innym. W rzeczywistości męczysz się o wiele bardziej niż sytuacja zasługuje na uwagę.

Zapominając o swoich potrzebach, aby zadowolić innych

Z jakiegoś powodu uważasz, że najpierw musisz pomyśleć o innych, a dopiero potem o własnych pragnieniach i potrzebach. A jeśli nagle przestaniesz i pozwolisz sobie najpierw zrealizować swoje własne pragnienie, zaczniesz wyrzucać sobie swoje, jak się wydaje, samolubstwo wobec innych. Weź prosty przykład: musisz zapisać się na badanie przez długi czas lub poddać się leczeniu, ale odkładasz wszystko, ponieważ w pracy występuje blokada - i nikt inny nie może napisać raportu, napisać prezentacji itp. Lub twoja mama miała siłę wyższą, musisz pilnie rozwiązać jej problem, a następnie poradzić sobie tylko ze sobą. Eksperci przypominają, że to wszystko może skończyć się bardzo źle i radzą, aby nie krytykować siebie za nadmierną opiekę nad ukochaną, ale stawiać swoje potrzeby ponad inne rzeczy. Uwierz mi, firma znajdzie pracownika, który będzie w stanie wziąć na siebie część obowiązków podczas badania, a wszyscy inni mogą trochę poczekać, chyba że mówimy oczywiście o życiu i zdrowiu.

Bolesna reakcja na krytykę innych

Czy znasz to uczucie, gdy nagle ktoś zaczyna mówić niepochlebnie o tobie (talentu lub osiągnięciach) - i natychmiast stajesz po jego stronie, a także zaczynasz być uprzedzony do siebie? Innymi słowy, do pewnego momentu nie myślałeś, że coś jest z tobą nie tak, dopóki ktoś nie zaczął wyrażać swojej opinii, chociaż być może twoja wina nie była pierwotna. Na przykład twój kolega nie przygotował się na ważne spotkanie i natychmiast zaczął oskarżać cię, że nie przypomniałeś mu o tym ponownie. Albo twoja przyjaciółka zerwała z mężczyzną i natychmiast doprowadziła cię do skrajności, ponieważ kiedyś nie odważyłeś jej do pochopnego kroku, aby rozpocząć związek z tym samym dżentelmenem. Eksperci przypominają, że nie powinieneś brać odpowiedzialności za wszystkich - ogranicz się do faktu, że jesteś odpowiedzialny za swoje działania, o to właśnie chodzi. A jeśli ktoś nagle źle zrozumiał twoje słowa lub czyny, to widzisz, że to negatywnie go charakteryzuje (mógłby wyjaśnić, co konkretnie masz na myśli), ale na pewno nie ty.

Znalezienie negatywnych punktów, w których wszystko jest w porządku

Nawet jeśli wszystko w twoim życiu jest w zasadzie w porządku (stabilność też jest dobra, musisz się zgodzić), wciąż próbujesz znaleźć jakiś rodzaj negatywu i nadal powtarzać sobie i innym, że wszystko jest złe. I zamiast iść do przodu, wyznaczać nowe cele i je osiągać, trzymasz się tych chwil, o których najwyższy czas zapomnieć. Dlatego cała wasza energia nie idzie na realizację waszych planów, ale na przewijanie tych sytuacji, kiedy się zbłądzicie. W takim przypadku eksperci zalecają wzięcie kartki i napisanie tych chwil, które Twoim zdaniem się nie powiodły, a obok nich są twoje osiągnięcia i osiągnięcia. Wtedy możesz wyraźnie zobaczyć, jak wiele dobrego (i nie tak) wydarzyło się w twoim życiu. A potem przestajesz skupiać się na swoich błędach.

Pewność, że inni mogą się mylić, a ty nie

Wydaje się, że wszyscy jesteśmy ludźmi, wszyscy mamy tendencję do popełniania błędów, ale nie. Że łatwo wybaczasz innym, nigdy sobie nie wybaczysz - i będziesz bardzo smutny, ponieważ popełniłeś kiedyś błąd w swoim życiu (nawet jeśli nic złego się nie wydarzyło i wszystko można naprawić). Psychologowie zalecają, abyś nie koncentrował się na tym i wyobrażał sobie, że ktoś inny zrobił te działania. Jak byś zareagował? Z pewnością przetłumaczyliby wszystko jako żart i być może śmialiby się z tej sytuacji i wkrótce o tym zapomnieli. Dlaczego więc nie pozwolisz sobie zrobić tego samego, jeśli chodzi o własne błędy?