10 prostych i skutecznych kroków do znalezienia nowej pracy

Odejść czy zostać?

Z pewnością zdarzały ci się również takie momenty, kiedy myślałeś, że wszyscy jesteś zmęczony, że nadszedł czas, aby wyjechać na swobodne pływanie lub do bardziej obiecującego miejsca pracy. Jednak uspokoiłeś się i nadal wypełniałeś swoje obowiązki, jakby nic się nie wydarzyło. To jest normalna sytuacja, mówią eksperci. Na przykład niektórzy pracownicy przyznają, że marzą o rzuceniu pracy kilka razy dziennie, ale potem łączą się i wracają do pracy. A jeśli w pewnym momencie nadal zdecydowanie zdecydujesz, że „Chcę rzucić” to nie tylko kolejny wybuch emocjonalny, ale naprawdę twoje pragnienie, najpierw musisz zdecydować, czy chcesz rozwijać się w tym samym obszarze, czy spróbować czegoś coś jeszcze.

Leniwe wyszukiwanie

Aby rozpocząć, możesz spróbować przejść przez etap tak zwanego leniwego surfowania, gdy wchodzisz na strony i studiujesz oferty pracy (nagle masz szczęście - i prawie natychmiast znajdziesz wolne miejsce, które spełni twoje oczekiwania). Sprawdź proponowane opcje, porównaj poziom dochodów z obecnym i ostatecznie zdecyduj, czy naprawdę powinieneś odejść, czy możesz spróbować zacząć od swojej firmy (przejdź do innego działu, ponownie rozważ swoje obowiązki i tak dalej). Jeśli rozumiesz, że naprawdę powinieneś zmienić pracę, przejdź dalej.

Właściwe wznowienie jest kluczem do sukcesu

Kolejnym krokiem, o którym większość osób poszukujących pracy zapomina, jest właściwie napisane CV. Jeśli już to skompilowałeś, teraz nadszedł czas na aktualizację informacji, a jednocześnie jeszcze raz sprawdź, jak kompetentnie i profesjonalnie jest skompilowana. Aby uzyskać obiektywną ocenę, możesz poprosić kogoś z twoich znajomych (którzy pracują w obszarze HR) o zapoznanie się ze swoim CV i udzielenie komentarzy lub rekomendacji. Nawiasem mówiąc, eksperci zalecają wskazanie wynagrodzenia w CV nieco wyższym niż ten, na który liczysz. W każdym razie będziesz „targować się” z potencjalnym pracodawcą, a w każdym razie obniży on nieco końcowy pasek (w rezultacie skończysz z kwotą, którą pierwotnie chciałeś).

Dystrybucja CV i listów motywacyjnych

Jak tylko uporządkujesz swoje CV, przygotujesz portfolio, przestudiujesz rynek pracy i wybierzesz kilka odpowiednich opcji, możesz rozpocząć wysyłanie. Eksperci zalecają, aby nie zatrzymywać się w jednej lub dwóch firmach, ponieważ prawdopodobieństwo, że zadzwonią do ciebie następnego dnia, jest bardzo małe. Dlatego natychmiast wyślij do 10-15 miejsc i nie zapomnij załączyć listu motywacyjnego: wielu pracodawców nie otwiera nawet CV kandydatów, jeśli nie napisał kilku linijek o tym, dlaczego jego kandydatura zasługuje na uwagę.

Słabe oczekiwania

Po wysłaniu CV może nastąpić najbardziej nużący etap - czekanie. Nie oczekuj, że skontaktujesz się następnego dnia i zostaniesz zaproszony na spotkanie. Wiele firm skrupulatnie studiuje informacje i zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną tylko najbardziej godnych, ich zdaniem, kandydatów. Dlatego czasami może upłynąć dwa lub trzy tygodnie między wysłaniem CV a zaproszeniem na spotkanie, a jeśli spodziewany jest wybór wieloetapowy, to miesiąc. Bądź więc cierpliwy i nie odrywaj telefonu od potencjalnego pracodawcy pytającego, kiedy zadzwoni.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli wytrwale wytrzymałeś ustalony czas i otrzymałeś długo oczekiwaną odpowiedź (zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną), nie powinieneś zbierać wszystkich przyjaciół i urządzać wspaniałej imprezy z tej okazji (uwierz, że w praktyce były takie możliwości). Jeszcze raz zapoznaj się z informacjami podanymi w kwestionariuszu, a jednocześnie z góry zastanów się nad odpowiedziami na trudne pytania, na przykład dlaczego chcesz zmienić pracę. Zadbaj również o swój wygląd i nie zapomnij przynajmniej dzień wcześniej, aby dowiedzieć się więcej o firmie, w której wybierasz się na spotkanie (co robi, gdzie jest itp.).

Wstrzymaj i nowe wyszukiwanie

Jeśli spotkanie przebiegło dobrze, Twoim zdaniem, przygotuj się na to, że potencjalny pracodawca zrobi sobie przerwę i nie zadzwoni następnego dnia z ofertami pracy. Najprawdopodobniej będzie chciał spojrzeć na innych kandydatów i upewnić się, że dokonał właściwego wyboru. Dlatego bądź cierpliwy i nie panikuj. Lepiej kontynuuj studiowanie ofert pracy - być może zobaczysz coś jeszcze ciekawszego, a jeśli nagle wybierzesz innego kandydata, możesz szybko nawigować i potwierdzić spotkanie w innej firmie.

Porażka nie jest przyczyną frustracji

Przechodzimy płynnie do tego etapu, jeśli nadal odmawiasz. Eksperci zalecają, aby nie rozpaczać, nie poddawać się i nie rezygnować z poszukiwania wymarzonej pracy. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby zmienić swoje życie, musisz iść do końca i nadal wysyłać CV. Uwierz, że w końcu znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz, i pomyślisz o tym etapie jako małej przygodzie (na przykład weź to za poszukiwanie wymarzonej pracy).

Jesteś przyjęty!

Możliwe, że od początku poszukiwania pracy minął cały miesiąc i znalazłeś coś godnego. Możesz oczywiście wydychać powietrze, ale jest za wcześnie, aby się zrelaksować. Rzeczywiście, przed tobą nie jest najprzyjemniejszy test - rozmowa z pracodawcą, zwolnienie i dwutygodniowy urlop. Przygotuj się wcześniej na to, co powiesz swojemu szefowi, postaraj się, aby Twoja opieka była jak najmniej bolesna dla firmy. Na przykład obiecaj, że zamkniesz wszystkie „ogony” i zrobisz coś jeszcze, dopóki nie znajdziesz nowego pracownika. Staraj się przekazać swojemu szefowi, że nie opuszczasz zespołu i zawsze jesteś gotowy pomóc, nawet jeśli nie jesteś fizycznie obecny w biurze.

Obliczanie i odbiór skoroszytu

Wielu pracowników zgadza się, że zwolnienie jest najtrudniejsze przy zmianie pracy. Zwłaszcza wtedy, gdy rozwinęliście naprawdę przyjazne stosunki w zespole, a kierownictwo było dla was bardziej niż lojalne. Ale nie traktuj tego jako zdrady, ponieważ nie ma nic złego w osobie, która chce zmienić swoje życie lub zwiększyć swoje dochody. Bądź szczery do końca, bądź odważny i pamiętaj o poprzednim akapicie. Staraj się budować rozmowę z szefem w taki sposób, aby pozostawać w dobrych relacjach i zachować reputację (w końcu kto wie, jak wszystko potoczy się dalej, być może nadal musisz współpracować z tymi samymi ludźmi w taki czy inny sposób). Przepracuj wymagane dwa tygodnie, zamknij najważniejsze pytania (aby na przykład nowy pracownik nie zaczynał pierwszego dnia roboczego od zrozumienia jakiegoś projektu, nad którym pracowałeś przez kilka miesięcy) i zaoferuj pomoc na ten okres, podczas gdy nowa osoba zagłębi się w pracować i przyzwyczaić się do nowego miejsca. Wyobraź sobie, że musisz także zapoznać się ze swoimi nowymi obowiązkami - na początku będzie to również trudne.