Śmierć zwierzaka: jak pomóc dziecku

Pies, kot, kanarek i świnka morska przez miesiące i lata wspólnego życia stają się członkami rodziny, dla nich zmieniacie rutynę życia i martwicie się o ich utratę. Jeszcze trudniejsze dla twojego dziecka. Jego zachowanie stanie się wzorem, który powtórzy się w podobnych sytuacjach w przyszłości. Dlatego twoja pomoc jest ważna, aby nauczyć syna lub córkę ponoszenia straty przy najmniejszym wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Znajdź właściwe słowa. Psychologowie dziecięcy twierdzą, że głębokość doświadczenia zależy nie tylko od głębokości przywiązania do zwierzęcia, ale także od tego, w jaki sposób zostało zgłoszone o utracie. Okazuj empatię, aby wyrazić empatię.

Pomóż wyrazić emocje. Wyjaśnij, że nie powinieneś utrzymywać uczuć w sobie. Poproś go, aby wypowiedział się lub wykrzyknął żal, ponieważ jest to zdrowa reakcja i pomaga szybciej poradzić sobie ze stratą.

Zaproponuj skontaktowanie się ze znajomymi w celu uzyskania wsparcia. Jedną z ważnych umiejętności, która przyda się do przezwyciężenia smutku, jest szukanie wsparcia i porady od innych. Nastolatek zrozumie twoje przesłanie, że prawdziwi przyjaciele pomogą przetrwać smutek, ponieważ nie będą się śmiać z tych doświadczeń, ale będą słuchać i robić wszystko, co w ich mocy, aby zmniejszyć ból.

Rozmawiaj o przyszłości. Ważne jest, aby przekonać dziecko, że musisz nauczyć się żyć w nowych warunkach. Tęskni za martwym zwierzakiem i dlatego na jego pamiątkę może zrobić coś dobrego, na przykład zgłosić się do schroniska dla zwierząt.