Myoma: leczyć czy czekać?

Według statystyk co czwarta Rosjanka w wieku powyżej 30 lat jest narażona na rozwój mięśniaków macicy, a wraz z wiekiem ryzyko to stale rośnie. Czy ta choroba zagraża ci i jak żyć z diagnozą mięśniaków macicy? zadał te i inne pytania ginekologowi.

Jak rozpoznać mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy: co to jest?

Mięśniaki macicy są łagodnym nowotworem, który wyrasta z tkanki mięśniowej macicy.

Mięśniaki macicy mogą być reprezentowane przez pojedynczy węzeł mięśniowy lub być kombinacją kilku węzłów mięśniakowych (czasami nawet do 20) - wielu mięśniaków macicy.

Jest to szeroko rozpowszechniona choroba, która występuje u 25-50% kobiet.

Dlaczego rosną mięśniaki macicy?

Pewną rolę w występowaniu mięśniaków macicy odgrywają zaburzenia hormonalne. Według najnowszych danych można odziedziczyć predyspozycje do wzrostu mięśniaków macicy.

Początek wzrostu guza następuje za 30 lat, wzmacniając się - o 35-45 lat. U kobiet po menopauzie wzrost mięśniaków macicy częściej zatrzymuje się i obserwuje się jego odwrotny rozwój.

Moja praktyka pokazuje, że zmniejsza się średni wiek pacjentów z mięśniakiem macicy: coraz częściej guz rozpoznaje się u młodych kobiet w wieku 20-30 lat.

Wzrost mięśniaków jest znacznie przyspieszony w czasie ciąży, co może prowadzić do poronień lub przedwczesnych porodów.

Kto jest zagrożony?

Najczęściej mięśniaki macicy występują u kobiet, które:

  • nie rodziła ani nie karmiła piersią w wieku 30 lat,
  • miał aborcje
  • mają nieregularne miesiączki,

  • mieć dziedziczne predyspozycje

  • cierpi na endometriozę
  • wcześniej leczone guzy lub podobne do guza formacje jajników.

Leczenie i zapobieganie

Rodzaje mięśniaków macicy

W zależności od lokalizacji węzłów wyróżnia się następujące typy mięśniaków macicy:

subserous - węzły są zlokalizowane pod zewnętrzną (surowiczą) warstwą macicy;

mięśniaki podśluzowe (podśluzówkowe) macicy rosną w kierunku endometrium - wewnętrznej warstwy macicy.

Rozróżnia się również mięśniaki macicy z jednym węzłem i wieloma mięśniakami macicy. W tym drugim przypadku rozmiar macicy (który jest zwykle szacowany poprzez porównanie jej ze wzrostem macicy podczas ciąży w tygodniach) może znacznie wzrosnąć.

W mojej praktyce były gigantyczne mięśniaki odpowiadające 20-30 tygodniom ciąży!

Oznaki mięśniaków

Najczęstszym objawem podśluzowych mięśniaków macicy jest krwawienie z macicy (ciężka miesiączka ze skrzepami, krwawienie międzymiesiączkowe).

Takie nieregularne miesiączki przyczyniają się do wystąpienia objawów niedokrwistości (zawroty głowy, szumy uszne, duszność, tachykardia, muchy przed oczami).

Niektóre kobiety zgłaszają zaburzenia oddawania moczu i zaparcia z powodu nacisku wielu dużych mięśniaków macicy lub podpęcherzykowego węzła na pęcherz i odbytnicę.

W przypadku mięśniaka mnogiego macicy czasami obserwuje się wzrost wielkości brzucha, a także można wyczuć gęstą formację w jamie brzusznej.

Bardzo częstym objawem mięśniaków macicy jest ból, ciężkość lub dyskomfort w podbrzuszu.

Rzadziej, w przypadku powikłań, takich jak skręcenie nóg węzła lub niedożywienie w węźle, oprócz ostrych bólów, obserwuje się wzrost temperatury ciała. W takim przypadku należy natychmiast skonsultować się z lekarzem!

Należy jednak pamiętać, że w 20-30% przypadków mięśniaki macicy nie objawiają się w żaden sposób. W związku z tym zaleca się odwiedzać ginekologa co sześć miesięcy, nawet jeśli nic ci nie przeszkadza!

Rozpoznanie mięśniaków macicy

Obecnie diagnoza mięśniaków macicy nie jest trudna.

Oprócz tradycyjnego badania ginekologicznego główną metodą diagnostyczną jest ultradźwięki, które pozwalają określić lokalizację, rozmiar i strukturę mięśniaków macicy.

Ostatnio USG wykonuje się na tle kontrastowania jamy macicy z płynnym ośrodkiem - hydrosonografią.

Jeśli istnieje podejrzenie podśluzowych mięśniaków macicy, należy wykonać histeroskopię (badanie jamy macicy za pomocą specjalnego urządzenia endoskopowego), ponieważ węzeł podśluzowy można usunąć jednocześnie podczas zabiegu.

W przypadku wielkich mięśniaków macicy zaleca się obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI), ponieważ okna ultradźwiękowe nie są wystarczające do wizualizacji dużych mięśniaków macicy.

Leczenie

Obecnie wszyscy ginekolodzy promują bardzo zróżnicowane podejście w leczeniu mięśniaków macicy, w zależności od jego wielkości, lokalizacji węzłów, a także wieku pacjenta i jej chęci posiadania dziecka.