Szpinak

Szpinak nie może pochwalić się tak mocnym smakiem jak szczaw lub zielony czosnek. Ale w walce z konsekwencjami zimowego niedoboru witamin jest niezbędnym asystentem. W nieokreślonych ulotkach półtora raza więcej białka niż w mleku, a witaminy i pierwiastki śladowe nie są niszczone nawet po obróbce cieplnej.

Szpinak - hamuje luteinę i inne przeciwutleniacze, które chronią komórki mózgowe przed zniszczeniem.

Zastosowanie szpinaku, kapusty i innych warzyw liściastych zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 11%. Ze względu na zawartość karotenoidów (luteiny i zeaksantyny) w tych warzywach zmniejsza się możliwość wystąpienia problemów związanych z wiekiem w aparacie wzrokowym. Zaleca się spożywać 350 gr. warzywa liściaste na tydzień. Mrożone warzywa są tak samo dobre, jak świeże.

Luteina, jeden z niewielu przeciwutleniaczy, które mogą gromadzić się w tkankach oka. Luteina zwiększa ostrość widzenia i światłoczułość, zmniejsza stres podczas pracy przy komputerze, zmniejsza ryzyko zwyrodnienia związanego z wiekiem - jednym słowem jest to po prostu niezbędne dla zdrowia i urody oczu. Codzienną normą wolnej luteiny jest po prostu utrzymanie zdrowia oczu - 5 mg. Ale aby rozwiązać ten problem, potrzebujesz dawki do 15 mg dziennie. To jest 250 g szpinaku.