Obóz - pierwsze doświadczenie separacji od rodziców

Pierwsza podróż dziecka do obozu jest próbą jego separacji. A warunki konieczne, aby udać się do obozu i tam nie cierpieć, w większości punktów pokrywają się z warunkami koniecznymi do ostatecznego psychologicznego i fizycznego oddzielenia się od rodziców w wieku dorosłym.

Uzasadnienie Marina Slinkova, psycholog w Centrum Systemowej Terapii Rodzinnej.

O uzależnieniu

Dziecko rodzi się całkowicie zależne od rodziców, każda nabyta umiejętność pozwala mu czuć się mniej zależnym - tak następuje separacja.

Niezależne ruchy dziecka, wizyty w przedszkolu, wyjścia z rodziny do społeczeństwa (w tym niezależna wycieczka do obozu) to wszystkie jego etapy.

Jeśli wystąpią bez większego stresu, a dorosły, jeśli to konieczne, pomoże dziecku poradzić sobie z negatywnymi doświadczeniami, dowodząc siły i niezawodności przywiązania, to przez około siedem lub osiem lat osoba może już żyć kilka tygodni od rodziców. W pełni zaspokojona potrzeba uzależnienia prowadzi do niezależności - taki paradoks.

O uczuciach

Prawie wszystko w zachowaniu dziecka tłumaczy przywiązanie psychiczne. Dorosły chroni i troszczy się, a dziecko ufa i prosi o pomoc - i to jest gwarancją jego przetrwania.

Dzieciństwo bez specjalnych problemów i urazów pozwala ci doświadczyć niezawodnego przywiązania i tworzy rdzeń osobowości, który jest niezbędny, aby zacząć istnieć autonomicznie.

Zazwyczaj opisano cztery rodzaje załączników:

  • Unikanie: „Nie obchodzi mnie to. Nikt mnie nie potrzebuje i nikt mnie nie potrzebuje. ” Nie dzwoni do domu i zdecydowanie ignoruje wszystkie fajne starty, pionierskie turnieje i konkursy ekspertów.
  • Niepokojące unikanie: „Chodź tutaj - wynoś się stąd”. Najbardziej wyczerpująca historia dla rodziców: podczas lunchu dziecko skarży się na niemożność bycia, a wieczorem, kiedy już na wakacje kosztujesz uratować dziecko, oddzwania, aby anulować połączenie alarmowe i poprosić o bilet na następną zmianę ...

Tak więc we wszystkich przypadkach, z wyjątkiem pierwszego, dziecko musi najpierw mieć dość swoich rodziców. Nie urósł jeszcze razem z nimi na tyle, aby poczuć radość z separacji.

Obóz poprawczy

Czasami rodzice celowo wysyłają potomstwo do obozu „w celu naprawy”: będą żyć z rówieśnikami, nauczą się zachowywać. Oczywiście dziecko może zyskać nowe zainteresowania, umiejętności, doświadczenie komunikacyjne, pozwoli to mu skutecznie oddzielić się od rodziców ... Ale tylko wtedy, gdy początkowe przywiązanie nie zostało zerwane.

Nieprzygotowane dziecko, borykające się z trudnościami, może zostać odizolowane lub zachowywać się protestująco, agresywnie. I w tym, w innym przypadku, nie będzie w stanie budować relacji z innymi dorosłymi, co oznacza, że ​​otrzyma pomoc i przystosuje się. Po przejściu serii stresujących sytuacji dziecko zaczyna unikać nowych doświadczeń, obawia się porażki, zwątpienia, w wyniku czego proces separacji zostanie spowolniony.

Jak wiecie, nie chodzi tylko o następną zmianę obozową.

Jak określić gotowość

Rzucanie dziecka w jacuzzi nie jest najlepszym sposobem na nauczenie go pływania. Nie ma sensu wysyłać dziecka do siódmego roku życia do obozu: tak naprawdę nie jest jeszcze gotowy do separacji, nawet próbnej. I próba przeprowadzenia go siłą (dlaczego, nawiasem mówiąc, to powiedz wszystkim, jakim twardym facetem dorastasz?) Prowadzi do przeciwnego rezultatu: do załamania się przywiązania, do powstania niepokoju.

Aby zrozumieć, czy dziecko jest gotowe do „przetestowania niezależności”, sprawdź, jak wygodnie czuje się w szkole wśród rówieśników, czy potrafi sobie poradzić, chronić swoje interesy i granice, odmówić, nauczyć się nowych zasad i przestrzegać ich.

Nawet jeśli wydaje ci się, że twoje „dziecko” już dorastało (chodzi do szkoły i ze szkoły, a nawet ogrzewa swój lunch w kuchence mikrofalowej), nie oznacza to, że możesz po prostu wziąć je i wrzucić do wielkiego świata bez wstępnego przygotowania.

Rodzice powinni z góry zadbać o to, aby separacja nie uderzyła w dziecko, jak grom z jasnego nieba. Dziś określam wszystko w twoim życiu i uczę cię, aby nie rozmawiać z osobami z zewnątrz, a jutro powinieneś zgadywać, że teraz musisz kontaktować się z doradcami ds. Sprawiedliwości i codziennie zmieniać skarpetki.

Co należy wziąć pod uwagę rodzice przed wysłaniem dziecka do obozu

  • Przed podróżą spędź z dzieckiem jak najwięcej czasu. Być może jego przywiązanie do ciebie jest całkiem zdrowe, ale w tej chwili nie był jeszcze nasycony komunikacją z tobą, obciążony problemami szkolnymi, potrzebuje wsparcia.
  • Konieczne jest omówienie z nim samej możliwości wyjazdu do obozu, wraz z wyborem rodzaju obozu, długości pobytu w nim.
  • Omów codzienną rutynę w obozie i zasady, których będzie musiał przestrzegać.
  • Powiedz nam, że nie będziesz w pobliżu obozu, ale możesz skontaktować się z doradcami w celu uzyskania pomocy. W niektórych szczególnych przypadkach musisz od razu zadzwonić.
  • Podziel się wspomnieniami z dzieciństwa, że ​​tak naprawdę tęskniłeś za rodzicami, ale jednocześnie bardzo interesowałeś się obozem. Świadomość, że taka dualność doświadczenia jest charakterystyczna dla prawie wszystkich dzieci, pomoże mu się przystosować.
  • Zapewnij dziecko, że możesz je odebrać w razie potrzeby. I pamiętaj, aby zrobić to w każdych okolicznościach!

Wszystko to da dziecku poczucie niezawodności twojego połączenia, pozwoli mu śmiało odkrywać świat i czuć się pewnie.