Czym jest kryzys wiekowy i jak go przetrwać

Kryzys wiekowy to połączenie uczuć i wydarzeń, które wskazują, że na krawędzi są duże zmiany. Wyjście zwykle pojawia się, gdy człowiek akceptuje zmiany, które zachodzą z nim i przyzwyczaja się do nowego stylu życia. Ale dopóki tak się nie stanie, doświadcza udręki, a nawet może służyć jako impuls do rozwoju depresji. Można przewidzieć oznaki zbliżającego się kryzysu, ale najczęściej osoba ta nie rozumie, co przez nią przechodzi. Ale jego środowisko - koledzy i przyjaciele - może to zauważyć i spróbować pomóc.

Oznaki kryzysu wiekowego

Byłeś radosny i wesoły, lubiłeś swoje ulubione hobby, uprawiałeś kwiaty na balkonie, chodziłeś na jogę, radził sobie z jakimkolwiek trudnym zadaniem w pracy. I nagle wydawało się, że jesteś zastąpiony. Kwiaty zwiędły, porzuciłeś sztandar i za dobre pieniądze naprawdę chciałeś rzucić palenie. Kryzys się odczuwa. Narzekasz i cierpisz, i wydaje się, że ci się to podoba. Zirytowany drobiazgami, zły na męża, sfrustrowany dziećmi, a może nawet zapomina o ich istnieniu. Wcześniej kochali muzykę klasyczną, ale nagle zaczęli słuchać chanson. Nagle odkrył talent do pisania, zainteresował się rysowaniem lub ezoteryką. Z sowy zamieniony w skowronek (lub odwrotnie). Zapisałam się do salonu i odciąłam swój ulubiony gruby warkocz, przemalowałam blondynkę na płonącą brunetkę, ale w ogóle chciałam ogolić włosy! Wieczorami przytłaczają Cię pytania natury filozoficznej: dokąd zmierza moje życie, co osiągnąłem przez lata? Rodzina nie wydaje się już twierdzą, są myśli, że w obecnym związku jesteś jak uwięziony. Chcę się więc otrząsnąć, rozwinąć skrzydła i latać gdzieś. Nawiasem mówiąc, szczególnie aktywni, robią to: uciekają na kilka dni - tydzień i odlatują, powiedzmy, do Tybetu, aby usiąść w świątyni buddyjskiej w pozycji lotosu. Jednym słowem nieświadomie podejmują próby zresetowania życia, aby serce w końcu się uspokoiło.

Mechanizmy działania kryzysu wiekowego

W czasie kryzysu zaczynasz cierpieć, ponieważ masz już pewne obowiązki i ścieżkę życia, do której jesteś przyzwyczajony. Czas jednak go zmienić. Sprzeczności zaczynają cię rozrywać, więc działania stają się nieoczekiwane i nielogiczne. A co najważniejsze, sam nie rozumiesz, co cię napędza. Często kobiety robią bardzo drogie zakupy, biorą pożyczki i wykonują operacje plastyczne. Głównym problemem kryzysu wiekowego jest to, że jego objawów nie można wyleczyć jak przeziębienie. Jest to naturalny biologiczny proces dorastania, który wystarczy, aby przeżyć. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zaakceptowanie faktu, że się zmieniasz. Zwykle w kryzysie człowiek czuje się bardzo samotny. Ważne jest, aby w tej chwili w pobliżu znajdował się bliski krewny lub przyjaciel, który w żadnym wypadku nie będzie Cię oceniał.

Rozpoznaj problem i poszukaj pomocy

To pierwszy i najważniejszy krok, który musisz zrobić. Teraz nie możesz znaleźć logicznego wyjaśnienia swoich pragnień i działań. I nie szukaj ich - po prostu przyznaj się, że przeżywasz kryzys, a to minie wkrótce. Po prostu nie daj się zwieść introspekcji i refleksji. Bliski przyjaciel lub profesjonalny psycholog może pomóc szybko rozpocząć nową ścieżkę życia.

Nie idealizuj przeszłości

Nawet jeśli masz coś do zapamiętania, przeszłość musi pozostać w przeszłości. Strach przed nieznanym popycha nas do życia tak jak wczoraj. Nie przywiązujcie się tylko do pozytywnych chwil, które przeżyliście, pamiętajcie o swoich błędach i doświadczeniach, które otrzymaliście, gdy je popełniali.

Znajdź „Siostry w nieszczęściu”

Wyszukaj w Internecie i wyszukaj grupy wsparcia dla tych, którzy doświadczają kryzysu związanego z wiekiem w sieciach społecznościowych. Tam kobiety z podobnymi problemami dzielą się emocjami, wypowiadają miłe słowa i umawiają spotkania. Ponadto istnieje ogromna liczba medialnych kobiet, które pomyślnie przeżyły „odrodzenie”, mogą one służyć jako przykład tego, że nie wszystko zostało utracone.

Nie zaniedbuj rodziny

Nawet jeśli czujesz, że odsuwasz się od krewnych, nie zapominaj o dzieciach. Rosną, a ich osobowości dopiero się kształtują. Wkrótce przezwyciężysz kryzys i będziesz żałować, że przegapiłeś ważne punkty ich dorastania. Nie przegap meczu futbolowego syna, pomóż córce w odrabianiu lekcji, sprawdź dzienniki. W przeciwnym razie w pewnym momencie nabiorą złych nawyków lub skontaktują się ze złym towarzystwem.