Jak poprawnie odmówić: naucz się mówić nie!

Zawsze jesteś gotowy, aby pomóc przyjacielowi, pomóc koledze w pracy, świadczyć usługi przyjacielowi - bez względu na to, o co jesteś proszony, po prostu nie możesz odmówić. Być może sam uważasz się za osobę wyłącznie pozytywną, dobrego przyjaciela i, oczywiście, niezbędnego pracownika, ale jeśli się nad tym zastanowić, to czy taka wiarygodność zależy od ciebie?

Oczywiście chęć pomocy bliźniemu jest cudowną cechą, ale gdzie jest granica między responsywnością a niezawodnością? Co odróżnia dobrą i współczującą osobę od „szmaty”?

Być może główną różnicą jest to, że pierwszą z nich jest chęć pomocy, a drugą jest strach, którego inni nie będą lubić ?

Próbowałem dowiedzieć się, dlaczego niektórym tak trudno jest powiedzieć „nie”, dlaczego nawyk mówienia „tak” może zatruć całe moje życie i jak się go pozbyć.

Czy tak jest łatwiejsze niż nie?

Dlaczego tak jest łatwiejsze niż nie?

W większości przypadków niemożność powiedzenia „nie” opiera się na strachu: strachu przed złym spojrzeniem w oczy innych, strachu, że pojedyncza odmowa może zniszczyć przyjaźnie, strachu, że jedno słowo „nie” spowoduje negatywną reakcję rozmówcy i tak dalej.

Tak czy inaczej, prawie zawsze ten strach wiąże się z oceną innych. Z reguły taka „bezproblemowa” osoba jest niezwykle zależna od opinii publicznej, a większość jego decyzji podyktowana jest chęcią zadowolenia innych i obawą przed odrzuceniem.

Przyczyny takiego zachowania należy oczywiście szukać w dzieciństwie. Stereotypy zachowań powstają już w bardzo młodym wieku, a na kształtowanie naszej samooceny mają duży wpływ rodzice i ich postawy.

Aby wyhodować materac od dziecka, które nie jest w stanie odmówić nikomu i sprzeciwić się komukolwiek, potrzebujesz bardzo niewiele - po prostu daj mu znać, że będzie kochany tylko wtedy, gdy podoba się rodzicom.

Uświadomienie sobie, że samo w sobie nic nie kosztuje i że trzeba zasłużyć na miłość rodziców, prowadzi do tego, że dziecko ma bardzo niską samoocenę i dorasta z wyraźnym przekonaniem, że aby kogoś zadowolić, musi zadowolić i zrobić cokolwiek pytają.

Idea, że ​​twoja wartość jest mierzona tylko na podstawie tego, co zrobiłeś dla innych, jest jasno określona w świadomości. A jeśli dodamy do tego instalację „Jestem ostatnią literą alfabetu”, tradycyjną dla rosyjskiej edukacji, wstydem jest myśleć o sobie i być samolubnym ...

Dlaczego źle jest być dobrym

Zasadniczo nie ma nic złego w pomaganiu przyjaciołom, a fakt, że pomogłeś swojemu najlepszemu przyjacielowi w ruchu, nie czyni cię szmatą. Naprawdę nie poradziłaby sobie bez ciebie - zresztą podczas tego spotkania odbyła się wspaniała pogawędka, a następnie świętowałaś przyjęcie w parapecie.

Tak, a ona uratowała cię więcej niż raz. Ogólnie rzecz biorąc, wzajemna pomoc i wzajemna pomoc są kluczem do silnej przyjaźni, a morfem „wzajemnie” ma tutaj kluczowe znaczenie.

Inną kwestią jest to, że inni otwarcie cię wykorzystują i obwiniają cię za rozwiązanie wszystkich swoich problemów.

Ty i kot z sąsiedztwa zostaniesz zabrany do weterynarza, a pójdziesz na koncert, który jest dla ciebie absolutnie nieciekawy (ponieważ twojego kolegi nie ma z nikim innym), i pozwolisz użyć aparatu, chociaż sam go potrzebujesz i pożyczyć pieniądze, nawet jeśli jest to ostatnia setka w twoim portfelu .

Naucz się mówić „nie”: główne zasady

Istnieje wiele różnych wskazówek, jak nauczyć się mówić „nie”. Ale aby z nich skorzystać, musisz mieć wyraźną motywację i zrozumieć, dlaczego czasami „nie” jest lepsze niż „tak”. Przede wszystkim spróbuj nauczyć się następujących dwóch rzeczy:

Wydawałoby się, że wszystko jest bardzo proste, ale w rzeczywistości bardzo rzadko pamiętamy motywację i rzadko myślimy o znaczeniu naszych działań.

Przez większość czasu działamy nieświadomie, udzielając reakcji mechanicznie rozwiniętych w dzieciństwie, nie zastanawiając się, jak bardzo każde doskonałe działanie przybliża nas do naszego celu, a przełamanie tego błędnego koła jest bardzo trudne.

Jesteśmy zbyt pochłonięci pracą, domem, biznesem i niezwykle trudno jest nagle przerwać wyścig i zacząć żyć świadomie, ale to najlepszy sposób, aby coś zmienić.

Odmawiaj spokojnie

Nie pozwól, aby emocje (uraza, uraza, agresja) pokonały cię. Nie stać bezpośrednio na straży. Powinno być po prostu spokojne, ale stanowcze i pewne „nie”.

Pamiętaj, że odmowa nie oznacza kłótni i zrujnowania związku, więc nie dostosowuj się do niego. Masz prawo odmówić, a zgoda jest również twoim prawem, ale w żadnym wypadku nie jest obowiązkiem.

Nie rób wymówek

Uzasadniając i podając swoje argumenty, umożliwiasz rozmówcy wywieranie na ciebie presji i zmuszanie cię do wyrażenia zgody, ponieważ każdy argument jest kontrargumentem.

Bądź pewien

Jeśli nie da się tego zrobić bez wyjaśnienia, wyrazić żal i odwołać się do okoliczności i osób pozostających poza twoją kontrolą. Nie mów, że nie masz ochoty iść do teatru - powiedz na przykład, że obiecałeś już przyjacielowi, że spędzi z nim wieczór. Musisz być pewny swojej decyzji - nie powinno to brzmieć jako wymówka.

Zaproponuj alternatywę

Zamiast wyjaśniać, dlaczego nie możesz czegoś zrobić, natychmiast zwróć uwagę rozmówcy na to, jak możesz rozwiązać problem bez ciebie.