Ćwiczenia do ćwiczenia pamięci i uwagi

W szkole i na uniwersytecie nieustannie trenujemy mózg, ale po osiągnięciu dojrzałości rzadko znajdujemy na to czas. Ale na próżno. W końcu to właśnie w wieku dorosłym nasz „mięsień głowy” naprawdę potrzebuje treningu. Oczywiście czytanie książek jest nie tylko przydatne, ale także przyjemne. Ale jeśli pamięć nie jest w stanie zachować historii w twojej głowie, jest mało prawdopodobne, aby pomóc poprawić uwagę. Najpierw musisz nauczyć się koncentrować.

Jak nauczyć się koncentrować

Umiejętność rozwiązywania wielu problemów jednocześnie to doskonała jakość, którą doceniają nasi pracodawcy. Jest to jednak obarczone faktem, że nieukończenie jednej rzeczy, już myślimy o innej, co zmniejsza ogólną produktywność (zwłaszcza jeśli nadal rozprasza Cię czytanie wiadomości w Internecie i sieciach społecznościowych). Musisz przyzwyczaić siebie i swój mózg do dłuższej koncentracji.

Napisz listę rzeczy do zrobienia i określ, ile czasu potrzebujesz na wykonanie każdej z nich. Pracuj nad nim, koncentrując się w pełni na jednym punkcie, a dopiero potem przejdź do następnego. Możesz nawet ustawić sobie minutnik. Będziesz zaskoczony, ale za pięć minut najprawdopodobniej będziesz chciał się zmienić. Ale zachowaj kontrolę. Nie idź jednak za daleko: zacznij od 15 minut, które możesz poświęcić jednej rzeczy.

Nie przeciążaj mózgu niepotrzebnymi informacjami

Nasze mięśnie brzucha lub nóg potrzebują czasu na regenerację. W ten sam sposób nasz mózg tego potrzebuje. Amerykańscy naukowcy wykazali, że aktywność mózgu wzrasta, gdy otwarcie bawimy się lub wykonujemy monotonną pracę, która nie wymaga silnej koncentracji uwagi. To prawda: pamiętasz, ile świetnych pomysłów przyszło ci do głowy, kiedy myłeś naczynia lub skarpetki? I nie obciążaj się niepotrzebnymi informacjami: żyjemy już w środowisku, w którym przepływ informacji dosłownie nas przewraca: liczni posłańcy, sieci społecznościowe, poczta służbowa i osobista, reklama radiowa i telewizyjna: poświęć ten osobny czas i nie zwracaj uwagi na czego nie potrzebujesz i nie masz z tobą nic wspólnego.

Umiejętność zapamiętywania to umiejętność, którą można i należy poprawić. A jeśli gdzieś po raz trzeci zapomnisz rękawiczki, zastanów się: być może potrzebujesz ćwiczeń, które poprawią pamięć bardziej niż nowa para rękawiczek.

6 ćwiczeń do treningu pamięci

  1. Powiedz na głos swój numer telefonu. Czy zauważyłeś, że dzielisz wszystkie liczby na określone grupy? Następnym razem spróbuj zapamiętać listę zakupów, ale nie całą listę, ale dzieląc ją na kilka grup. Na przykład 5 rzeczy z działu ekonomicznego, 4 z mleczarni, 6 z warzyw i tak dalej. Części zapamiętają, że wszystko będzie łatwiejsze.

  2. Aby nie zapomnieć nazwiska nowego kolegi lub znajomego, wypowiedz je na głos. Mówiąc słowami, wykorzystujemy więcej części naszego mózgu, to znaczy nasz umysł bardziej koncentruje się na nazwisku rozmówcy, niż gdybyśmy go nie wołali na głos.

  3. To ćwiczenie jest odpowiednie dla osób o abstrakcyjnym myśleniu. Często kładziemy coś gdzieś, a potem nie pamiętamy: gdzie są moje okulary przeciwsłoneczne? Gdzie zostawiłem mój ulubiony parasol w kropki? Gdzie znów poszły klucze? Następnym razem, stawiając coś na miejscu, wyobraź sobie, jak to eksploduje. A kiedy zapomnisz, gdzie to położyłeś, pamiętaj, że wybuchłeś wczoraj. Naprawdę, zapomniałeś eksplozji w swoim salonie lub kuchni?

  4. Zmień swoje nawyki. Robimy wiele rzeczy na autopilocie: myjemy zęby, prasujemy ubrania, idziemy do pracy (a potem boleśnie pamiętamy, czy żelazko jest wyłączone). Od czasu do czasu zmieniaj swoje zwykłe: idź do pracy inną drogą, wyprasuj ubranie wieczorem, trzymaj szczoteczkę w drugiej ręce. Umożliwi to mózgowi powrót do rzeczywistości i skoncentrowanie się na chwili „tu i teraz”. Będzie mniej automatycznych działań, więcej świadomości.

  5. Spójrz na nieznany obraz przez 5 sekund, a następnie wypisz szczegóły (obiekty), które pamiętasz. Jeśli pamiętasz mniej niż 5 rzeczy - to źle, kontynuuj trening. Od 5 do 9 przedmiotów jest uważanych za dobry wynik, ale więcej niż 9 - cudownie. Ale to nie znaczy, że warto się tam zatrzymać.

  6. Połóż sześć różnych przedmiotów na stole, przykryj je ręcznikiem, a następnie wyjmij, powoli policz do dziesięciu i ponownie zamknij przedmioty. Opisz na papierze, co widziałeś. Stopniowo zwiększaj liczbę rzeczy.